| alexyaalex070 a întrebat:

Buna sunt din Bistrita si am 17 ani...Am un prieten de 3 ani si mi-am inceput viata sexuala cu el.Nu stiu sigur dar cred ca sunt insarcinata, mi-a intarziat menstruatia si mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv, imi este foarte frica pentru ca mama mea nu stie ca mi-am inceput viata sexuala si e o fire mai DURA.se poate sa imi fi iesit gresit din cauza cu nu l-am facut la prima urina a zilei si sunt si racita la ovare? Pot sa imi fac avort fara ca mama mea sa afle? va rog ajutati-ma

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un test de sarcina pozitiv inseamna peste 98% sanse sa fii insarcinata. Testele fals pozitive sunt extrem de rare. repeta testul pentru certitudine. Oricum, nici unul din factorii enumerati de tine nu dau rezultate fals pozitive.
Nu poti face intrerupere de sarcina fara a afla parintii fiindca esti minora. Intai se pune problema daca tu ai destul discernamant pentru a hotari uciderea unui bebelus, apoi, trebuie sa stii ca un avort la varsta asta inseamna o probabilitate mare de infertilitate definitiva si cineva major si care te are in grija trebuie sa-si asume riscul ca tu sa nu mai ai copii niciodata. In plus, la varsta asta si la prima sarcina, complicatiile dupa avort sunt numeroase, multe iti pun viata in pericol, probabil ai nevoie de spitalizare si anestezie chiar generala, trebuie sa isi asume cineva raspunderea in caz ca ti se intampla ceva.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Luchass, imi pare rau ca adevarul supara in asemenea masura. Situatia fetei asteia este extrem de grava, cum naiba sa fiu optimista?

Abh
| Abh a răspuns:

Repeta testul de sarcina dar fa-l din prima urina de dimineata. Daca iese tot pozitiv, te sfatuiesc sa ii spui mamei tale. Intreruperile de sarcina la minore nu se fac numai cu acordul unuia dintre parinti.

Abh
| Abh a răspuns:

Brigaela are dreptate, avortul este mai dificil de facut la femeile care nu au nascut niciodata, deoarece colul uterin nu a fost " largit" niciodata de trecerea unui copil. Prin urmare, dilatarea lui in timpul manevrelor de chiuretaj este foarte dificila, uneori chiar imposibila, sa nu mai vorbim de cat este de dureros. Riscul ca ginecologul sa nu poata scoate toata sarcina, este destul de mare pot ramane resturi sau se poate inchide colul prematur si rezulta o frumusete de endometrita care necesita antibioterapie si inca un chiuretaj, mai dureros decat primul. Daca ai " noroc", te mai alegi si cu infertilitate, adica nu mai reusesti sa ai copii NICIODATA.

| Anca a răspuns:

Eventual sa semneze mama lui pentru tine!

| yuli10 a răspuns:

Poti, la o clinica particulara nu foarte pretentioasa...
ca sa fie cat mai mic riscul unor complicatii, nu mai sta pe ganduri si mergi cat mai curand, astfel sa nu fie avansata sarcina.

| cretz a răspuns:

Draga mea, in primul rand, ai facut o mare greseala ca nu te-ai protejat. Nu ai voie sa faci avort daca nu esti majora, decat in prezenta parintilor. Mai fa inca un test de sarcina, si daca intr-adevar esti insarcinata, sunt sigura ca vei avea parte de tot sprijinul din partea parintilor

| criss86 a răspuns:

Decat sa omori un suflet nevinovat... fara aparare mai bine il nasti si apoi il lasi la o casa de copii daca chiar nu accepta mama ta sa il pastrezi! Asa poate avea grija alta femeie care chiar nu poate face copii. Take care!

| ramona_5587 a răspuns:

O prietena de-a mea a facut avort cu semnatura matusii... dar nu stiu daca in mod normal se poate sau nu... vorbeste cu prietenul tau si spune-i sa te ajute si sa rezolvati probleme fara sa afle parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela, când îți citesc răspunsurile se face părul pe mine măciucă.
Fii mai optimistă în răspunsuri, altfel o să am numai coșmaruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta poti face avort, insa nu te sfatuiesc pentru ca ti-ai omora propriul copil. Eu zic sa ii zici prietenului tau si rezolvati problema impreuna.

| claudia_3049 a răspuns:

Buna...si eu am fost in situatia ta acum o luna.tot asa mi. a intarziat ciclul mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv ca sa fiu sigura mi-am facut programare la doctor si m-am lamurit tot din cauza parintilor am facut avort si dar ei nu stiu.am fost la doctor i-am explicat situatia ca nu vreau sa afle parinti si s-a rezolvat tot ce a trebuit a fost ca in dosarul dansului sa treaca ca am 18ani nu 17 ca tine.bafta in continuare