| Nnn44 a întrebat:

Sunt fata 19 ani si nu ma excit deloc. Ori de mult nu m-as starui.
Poate fi vreo problemă?

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Poate nu ai incercat cu cine trebuie...in sensul ca poate esti lesbiana si inca nu ai constientizat.

| darrio2007 a răspuns:

Dar stii cum ar trebui sa o faci?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi doar in mintea ta o problemă, cel mai bine o discuti cu medicul tau ginecolog, ti ai inceput viata sexuală? De cît timp? Folosesti anticonceptionale? Aceste lucruri trebuie spuse medicului atunci cand te consultă, ca el sa stie ce tratament sa ti dea.

| LaraClarice a răspuns:

Poate nu te atrage partenerul/partenera. Sau ai putea fi asexual/a.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate faci parte din grupul femeilor care au un libidou foarte scazut sau aproape inexistent. Starea ta isi are originea in informatia genetica dobandita si s-a constatat ca cele ca si tine orice ar incerca sa faca situatia de regula ramane neschimbata. Studiile si cercetarile de ultima ora au determinat ca este o stare care din pacate se amplifica si tot mai multi psihoterapeuti considera/caracteriza ca fiind o stare "normala" deoarece in ultima vreme diminuarea sau lipsa dorintei sexuale se manifesta/este o stare extrem de frecventa printre femeile actuale. Aceasta absenta a libidoului a fost incadrata intr-o categorie a tulburarilor privind lipsa excitarii sexuale la femei. Exista mai multe cauze care pot fi atat de natura fizica, dar mai ales de natura psihologica care influenteaza apetitul sexual al femeilor. Multe dintre femei chiar daca au/manifesta o natura emotionala destul de intensa, cu toate acestea nu manifesta si dorinta sexuala. Cauzele acestor disfunctii sunt greu de depistat si din acest motiv in multe cazuri angoasa, imposibilitatea de a intelege situatia decatre unul dintre partenerii din cadrul cuplului poate avea urmari care sa duca la destramarea relatiei. Se poate spera la un anumit grad de rezolvare a problemei, cu o oarecare "doza de succes" doar daca (ambii parteneri) se apeleaza din timp la psihoterapeuti sexologi specialisti in domeniu. Multa sanatate!