| valentinaS a întrebat:

sunt noua pe aici si nu stiu daca ati mai parcurs acest subiect. Sunt intr-o relatie de 1 an jumate si totul a mers ca uns pana acum 3 luni cand totul s-a dat peste cap. Prietenul este genul de barbat mai rece, neafectuos (dar are alte metode de a arata ceea ce simte) stiam acest lucru inca de la bun inceput si m-am conformat dar ceva s-a schimbat la el este mai rece decat de obicei. Daca inainte ne vedeam aproape in fiecare zi (stam aproape unul de altul) acum de vedem decat in week-end, nu prea imi mai raspunde la telefon si daca ma duc "peste el" are o mutra acra (clar nu ii convine). Trebuie sa recunosc ca sunt pisaloaga si il stresez cu intrebarile mele gen "ce se intampla cu tine? de ce esti asa distant? ti-ai gasit pe altcineva?".La ultma noastra discutie mi-a spus ca trece print-o perioda proasta si ar trebui sa ii acord putin sa isi rezolve probleme si ulterior va fi "doar al meu; Imi spune ca ma iubeste dar sunt in panica imi este frica sa nu il pierd. Dati-mi un sfat va rog ce ar trebui sa fac.Ca toate fetele am nevoie de atentie, afectiune s.a.m.d dar nu am rabdare si nu imi place sa astept.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfet chiar in acest moment ma aflu in situatia ta poate chair trece printr-o perioada mai grea iar tu trebuie sa-l sprijini stiu ca nici eu nu prea pot astepta dar alta solutie nu cred ca este adica......trebuie sa astepti un pic iar apoi vezi daca se mai schimba situatia daca nu...clar nu e ceva in regula

3 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Intrebarile tale pentru el sunt pertinente si fac parte dintr-un dialog normal Ia gandeste-te daca nu cumva iti place pentru ca va potriviti dpdv sexual? Poate de aceea il accepti asa..Altfel gandeste-te ce nevoi ai tu si daca iti sunt implinite, daca nu, las-o balta oricat de greu ti-ar fi.Niciodata nu poti sa schimbi un om, el poate alege sa schimbe ceva pentru el si implicit pentru voi.Ai atata rabdare?:merita? Rezultatul poate fi nul. Toata viata o luam de la capat cu ceva.Din experienta proprie pot sa iti spun ca important este de cate ori te ridici nu de cate ori cazi.

| black1angel a răspuns:

Daca nu ai sa astepti o sa il pierzi mai bine lasa-l sa vezi ce se intampla un timp si daca tot asa rece e se poate sa fi gasit pe altcineva dar daca ti-a spus asa e posibil sa aiba o problema in care nu vrea sa te implice si de asta e asa

| valentinaS explică (pentru black1angel):

Da, de fiecare data cand a avut cate o problema a preferat sa nu ma implice si pe mine pentru ca lui ii place sa isi rezolve sigur problemele. Este genul de om care ar prefera mai bine sa moara decat sa ceara ajutorul cuiva (si-ar pierde din orgoliu daca ar face asa ceva). Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, voi astepta o perioada sa vad cum se aseaza lucrururile iar daca nu vor fi in favoarea mea (si a relatiei) nu voi mai continua. Am citit undeva asta: "decat sa astepti pe cineva sa schimbe mai bine schimbi persoana", sper sa nu fie si cazul meu.