| Carrla463 a întrebat:

sunt putin panicata într-o problema ce pare banala. Am avut un moment de excitare cu iubitul meu, nu a fost vorba de penetrare deoarece sunt virgina, a fost o atingere de scurta durata sub 5 minute. Am inteles ca poti rămâne însărcinată daca exista lichidul preejaculator, însă asta doar daca exista sperma, care rămâne de la ultimul act sexual, nu văzusem lichidul si daca el apare doar in erectie, el nu o avea atat de mare, nu cred ca era lichid sau daca era nu stiu ce poate avea tinand cont ca nu a fost penetrare, însă eu dupa toate astea m-am sters, iar apoi m-am masturbat câteva minute. El se masturbat cu o zi înainte, deci prin urina sperma era distrusa. Pot fi însărcinată? Am avut o bata maronie pe absorbantul de zi. Urmata seara de o pata roz cand m-am stres ceea ce poate apărea din cauza existării unei sarcini. Acest contact a fost acum 2 săptămâni. Am citit ca motive pentru care pot aparea pata rosiatica si ce-a maro este medicamente sau stresul. Si altele dar eu in acestea mă regăsesc ..ma îndoiesc ca pot rămâne însărcinată din cat am facut. Păreri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator asa cum este produs de glandele bulbouretrale NU CONTINE sprematozoizi. In cazuri cu totul exceptionale se poate contamina prin amestecare cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare anterioara insa o astfel de contaminare se poate produce doar in cazul in care barbatul nu urineaza intre timp un lucru extrem de improbabil de a se intampla in realitate. Trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma doar prin unirea a 2 celule si anume UN OVUL si un SPERMATOZOID prin asa numitul proces de FECUNDARE si acest lucru se poate produce doar in corpul femeii mai precis in trompele ei uterine. Deci sperma (si nu lichid preejeculator)trebuie sa ajunga in vagin indiferent de modul in care se produce dar nu oricand si nu in orice zi a ciclului menstrual. O sarcina se poate naste/forma doar in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, de regula in urma unui sex intretinut in cele 3-4 zile situate inaintea dar mai ales in ziua de ovulatie. Data aceastei zile de ovulatie este in stransa legatura cu lungimea ciclului menstrual, si se produce cam la mijlocul ciclului in cazul ciclului menstrual de 28 de zile. In concluzie daca sperma ajunge pe corp indiferent unde, insa nu in vagin, iar in cazul in care este vorba doar de lichidul preejeculator, dispare orice posibilitate de a se forma o sarcina. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Kitty a răspuns:

Nu esti insarcinata! Daca nu a existat penetrare si ejaculare, nu are cum. Probabil ar trebui sa-ti vina menstruatia si de asta ai petele acelea.