| anonim_4396 a întrebat:

Sunt tare ingrijorata, am sindrom premenstrual (mai exact acele dureri de burta) insa inca nu mi.a venit ciclu.Trebuia sa-mi vina in 31 si deja suntem in 1. Si de obicei intarzie o zi sau vine mai repede cu o zi.Recunosc ca am avut o luna tare stresanta, cu admiterea la facultate, parintii mei, etc. Insa imi fac ceva griji.
De obicei am PMS inante cu 2-3 zile, insa PMS-ul a inceput de abia de ieri, din 31 de data aceasta, manifestandu.se prin aceste dureri de burta suportabile in cazul meu, insa aveau o durata scurta (5-10minute) pe cand in alte luni ma durea circa 1-2ore.

Am un ciclu regulat, iar in perioada de ovulatie 16-17-18 am facut-o protejat, insa si neprotejat dar fara finalizare, si nu cred ca de la un lichid preseminal fac eu bebe.Mentionez ca iubitul meu s-a mai si sters de acest lichid cand simtea el.
Mentionez ca am si candida de o luna( o infectie care se manifesteaza la baza gatului, stomacului sau vaginului, la aprox. 50-60% dintre femei si se produce deseori din cauza stresului) asa ca de ieri am inceput sa iau ovule ( o crema vaginala ). Am o banuiala ca si aceasta infectie pe care o am a solicitat intarzierea ciclului.
Mi.e tare teama ca am ramas.
PS: in data de 28 am facut sex cu finalizare, neprotejat.Insa nu aveam sanse sa raman in perioada asta de dupa ovulatie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca contactele sexuale intretinute in perioada fertila au fost protejate iar cele neprotejate NU s-au finalizat cu ejacularea spermei in vagin, probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina sunt foarte mici, imfime, insa nu complet imposibile. In urma sexului neprotejat si terminat cu ejacularea spermei in vagin intretinut in data de 28 Iulie adica cu 3 zile inainte de data de 31 Iulie, data calculata de incepere a menstruatiei, NU se poate forma/naste o sarcina fiindca ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sunt 100% NEFERTILE astfel ca formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. O intarziere de 1-2 zile se poate produce destul de frecvent din cauza unor dereglari hormonale minore care se pot produce pe parcursul ciclului menstrual insa in mod sigur menstruatia va incepe cat de curand. Multa sanatare.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt șanse foarte mici, dar ce alegi? Sa trăiești stresată sau sa îți iei un test de sarcina?

| seth2016 a răspuns:

Stresul poate intarzia menstruatia.

Un test de sarcina se poate face la 7 - 10 - 14 zile de la conceptie. Daca iese negativ se repeta conform indicatiilor producatorului sau dupa cum spune medicul. Evident doar in situatia in care menstruatia intarzie prea mult.