| Amely21 a întrebat:

Sunt virgină și vreau să vă întreb, am auzit de la cineva că doar dacă am orgasm, inseamna ca nu mai sunt virgina, ca am facut sex. Dar eu nu am fost penetrată niciodată, am avut orgasm doarece mi-a stimulat sfarcurile cu buzele sau mi-a atins clitorisul cu degetul. Doar acolo m-a atins, nu a bagat degetele mai jos. Dacă a facut astea inseamna ca nu mai sunt virgină?

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ar fi asa cum zici tu, inseamna ca sute de milioane de femei din lumea asta sunt virgine... Tehnic, nu mai esti virgina cand se rupe membrana lu' peste. Practic, poti considera ca nu mai esti din momentul in care ai prestat orice fel de activitate sexuala, indiferent daca ai avut sau nu orgasm. De ce te incurci in definitii, totusi?

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar prin activitatea aceasta, ce am facut-o( adica un simplu petting) inseamna că nu mai sunt?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Nu ai fost penetrata, sau daca ai fost si ai himen elastic... tehnic esti virgina pana la ruperea himenului. Asa, poti sa faci si "un simplu sex anal" si ramii virgina, TEHNIC vorbind. happy

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat cu penisul, mai esti inca virgina.

| sofisis a răspuns:

Virgina nu mai esti in mometul in care intretii un act sexual complet cu un partener ( adica cu penetrare).

| Goete a răspuns:

Raspunsul il dai tu chiar la inceput, cand spui Buna! Sunt virgina...

| Amely21 explică (pentru Goete):

Adica, nu am facut sex real.
Prin activitatea ce am facut-o, eu cred ca mai sunt. Dar poate voi nu o luați tot așa

| Goete a răspuns (pentru Amely21):

Esti. Dar de fapt, de ce conteaza atat de mult? Oricum nu vei mai fi, si e normal sa nu mai fi

| Horus35 a răspuns:

Ții atât de mult la virginitatea ta?

| Amely21 explică (pentru Horus35):

Da, de ce nu?

| Horus35 a răspuns (pentru Amely21):

Totul este atât de subiectiv încât pe o parte te poți considera in continuare virgină doar pentru că nu ai fost vreodată penetrată, iar pe cealaltă parte: nu, deoarece ai fost implicată într-un contact sexual. Adevarul e la tine și doar la tine și e așa cum îl vrei tu. Cât despre cel care a zis că nu mai poți fi virgină dacă ai avut orgasm rămâne o întrebare: de ce nu? Îți repet, dacă mai ești virgină sau nu, ține de felul în care vezi tu virginitatea.

| Amely21 explică (pentru Horus35):

Eu de mică știam că virginitatea înseamnă ruperea himenului. Deci toate ce le-am făcut in pat cu el, primul si singurul meu prieten de până acum, faceam ca și o joacă doar. Nu ma gandeam niciodată că asta poate insemna ca nu mai sunt virgină, din moment ce nu am facut sex real.
Asta am auzit eu, nu că era convingerea mea.

| Horus35 a răspuns (pentru Amely21):

Ruperea himenului se numește deflorare. Virginitatea e mai mult un concept în mintea noastră.

| Gofigi a răspuns (pentru Amely21):

Ești virgina daca nu te-a penetrat

| Amely21 explică (pentru Horus35):

Da, eu așa știam. ca in mintea femeii apare gandul ca nu mai este virgină în momentul în care are loc sex real, și e atins himenul.
Dar multi zic ca doar dacă mă atinge, nu mai sunt. si am vrut sa văd ce părere aveți și voi

| f2ff2fl12f a răspuns:

Nu mai esti virgina doar daca respectivul baga penisul in vagin. Atat! Nu are legatura orgasmul si ce ati facut voi cu virginitatea.