| Madutza24 a întrebat:

Buna tau. Pe data de 8 ianuarie 2018 am făcut chiuretaj, eram însărcinată in 2 luni Si o saptamana. Iar de aseara si azi ma doare burta îngrozitor, spatele si picioarele deasupra genunchilor. Sunt normale aceste dureri?

32 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa faci avort? Esti o criminală ti ai ucis copilul, de ce?

| Madutza24 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost nevoită să fac asta

| Jonas94 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cine ești tu să judeci? De ce ești prost, și-i faci fetei viața și mai grea decât o are?
Și să știi, că un copil care nu a fost avortat, nu înseamnă că a fost și dorit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Jonas94):

Du-te si culca te esti tu prost destul.

| Madutza24 explică (pentru Jonas94):

La început a fost dorit, dar din cauza ca nu am posibilitate, am ales sa fac asta decat sa chinui

| Jonas94 a răspuns (pentru Madutza24):

Nu trebuie să te explici nimănui, ești stăpâna propriului corp.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de picioare, nu au nici o legatura cu chiuretajul!
Ele pot fii de la oboseala fizica ori reumatismale.

| Madutza24 explică (pentru Violleta2022):

Pana luni in timpul avortului nu am avut probleme de genul, sa na doară picioarele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madutza24):

"acum 2 ore | Madutza24 explică (pentru DonnaAlba):
Pana luni in timpul avortului nu am avut probleme de genul, sa na doară picioarele."

Pai, asta explica tot!
Statul cu picioarele in sus pe masa ginecologica, chiar si cele 10-15 minute cat a tinut procedura de avort, ai avut musculatura picioarele incordata, ceea ce a generat febra musculara!
In cazul asta, febra musculara va trece in decurs de 1 saptamana!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici...Da.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai nu ti a recomandat analgezice medicul? Nu e normal sa ai dureri asa mari. Daca durerile nu cedeaza ci dimpotriva se inrautatesc si sunt insotite de febra si frisoane mergi de urgenta la medic. Poti sa faci infectie ceva si e periculos. Multa sanatate ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nu e problema voastra de ce a avortat ea, e pacatul ei nu al vostru, iar voi astia de va dati credinciosi, oare stiti ca sa judeci pe altul, este un pacat?
Fata a intrebat ceva, nu v-a intrebat pe voi daca a facut bine sau nu!
Numai sa judecati stiti, dar de ajutat pe cineva sunt sigura ca nu ati ajuta.

| Asly a răspuns (pentru anonim_4396):

In momentu in care vezi o crimă o incurajezi sau incerci să o oprești?
Sau să i dai un sfat să nu m-ai facă, precum in cazu ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Asly):

Eu nu am vazut niciun sfat aici, decat judecati, sfat era daca intreba inainte nu dupa ce deja s-a intamplat.
Eu nu sunt de acord cu avortul, in ceea ce ma priveste pe mine si pe cine imi cere un sfat dar sunt si cauzuri in care poate e mai bine asa, gandeste- te la cati copii sunt abandonati in spitale sau la cati copii se nasc cu probleme si sufera toata viata, desi acest lucru putea sa fie impiedicat
nu vreau sa fiu inteleasa gresit, ca as sustine avortul, insa la final fiecare face ce considera cu viata lui

| Asly a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact fiecare face ce vrea, dar răspunde pentru asta in fața lui Dumnezeu

| Alle22Alle22 a răspuns (pentru Asly):

Corect,foarte corect!

| kiri11 a răspuns:

Nu cred ca unele decizii trebuie judecate de oameni, nime nu are acest drept happy. Draga madutza24, in cazul durerilor pentru genunchi, daca vor persista si nu vor trece, iti recomand terapia magnetica cu benzile magnetice knee active. In cazul in care durerile se agraveaza, viziteaza un doctor. Sanatate si ai grija de tine si de deciziile din viitor happy

| Jonas94 a răspuns:

Bună,
Din ce-am citit pe net, durerile abdominale foarte puternice nu trebuie să apară.
Du-te de urgență la medicul care a făcut chiuretajul, poate să fie ceva mai grav.
Și nu mai răspunde la toți ipochimenii, care o iau cu Dumnezeu.
http://www.romedic.ro/ingrijirea-dupa-avort-0P722

| Madutza24 explică (pentru Jonas94):

Problema e când stau întinsă in pat ma lasa durerile de burtă si de spate, dar cele de picioare nu, si când sunt în picioare ma doare foarte tare

| Horus35 a răspuns:

După efectuarea unui avort chirurgical pot fi simțite dureri in partea inferioară a abdomenului și in zona lombara și pot dura câteva zile. Ele apar deoarece peretele uterului se contracta. Temperatura corpului trebuie sa nu depășească 37, 5 C. Dacă aceasta depășește și se menține peste valoarea maxima, este necesară intervenția medicului pentru a evita agravarea unei Infecții. Dupa 2-3 săptămâni este importantă o reexaminare pentru a stabili dacă fătul a fost eliminat sau dacă exista cheaguri de sânge, acestea pot fi periculoase. Prima menstruație după avort poate începe cu o întârziere de 4-5 săptămâni sau mai mult și poate fi mai dureroasa. După un avort nu este indicat contactul sexual, folosirea tampoanelor vaginale, munca fizica grea, băi cu aburi (preferabil duș) sau medicamente pe baza de acid acetilsalicilic.

| BryBard a răspuns:

Logic ca e normal, sa te doara, tu ce credeai ca e usor? Oricum s-a nu mai faci asa ceva...

| DeeDee817 a răspuns:

Mai lasă-ti fata in pace, comuniști dracu ce sunteți! Dacă a făcut avort e strict problema ei, nu a voastră! Fiecare face ce vrea cu viața ei! Și cu ce o faceți criminala? Sunteți mai presus sa o judecați? Ii creștea-ti voi copilul? Mai bine așa decât sa sufere prin spitale ai aruncat prin canale. Da, e normal sa te doară

| Asly a răspuns:

Păcat de copil.
Alții nu pot să aibă și alții i omoară. Domnezeu vede și judecă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Asly):

Bravo exact, dar ei nu îi pasă de Dumnezeu.

| Asly a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Că i pasă sau nu tot crimă e

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Asly):

Da

| Madutza24 explică (pentru Asly):

Nu am avut de ales, decat sa il nasc si sa il chinui am ales sa fac astz

| anonim_4396 a răspuns (pentru Asly):

Dumnezeu nu judeca, fiecare plateste pentru faptele lui.

| Asly a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare plătește in fața lui Dumnezeu pentru ce face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Asly):

Asta da, dar dumnezeu nu judeca si nu pedepsestewinking

| Alle22Alle22 a răspuns:

Imi pare rau,dar e adevarata chestia;"Unii si-ar dori sa aiba copii, iar unii îi omoara!". Nu o spun din rautate...dar daca stiai ca nu il doresti si e prea devreme, mai abtineti-va de la "sexică" sau daca tot nu puteti, protejati-va. Nu mai luati vieti aiurea din neglijenta voastra, oameni buni. Intr-o relatie, nu e cel mai important sexul!