| Mirela347 a întrebat:

Bună! Știu că nu e locul potrivit pentru a pune o astfel de întrebare, dar mă macină foarte rău: sunt împreună cu un băiat de 9 luni( primul meu iubit), ne înțelegem super bine, îl simt foarte aproape sufletește, dar încă de la începutul relației nu-mi plăcea aspectul fizic, am încercat să mă mint spunudu-mi că mi se pare( specific nu e slab, nici foarte gras, ci efectiv nu-mi place stilul de format, plus că eu am 1, 72 m, iar el 1, 75 m, deci nu e foarte mare de înălțime, eu visând de mică băieți peste 1, 80m)( bine, știu că e o prostie ce zic). Ideea e că am continuat să vorbim și am acceptat să fim împreună și am ajuns să-L cunosc ca și om, mi se pare un băiat foarte bun, respectuos, doar că am ajuns în luna 9 de relație și mie tot nu-mi place aspectul fizic și mai sunt unele probleme( cum ar fi e foarte mumos, copilăros), acum problema se pune în felul următor m-am atașat foarte mult de el pentru că m-a învățat foarte multe lucruri, am găsit în el cel mai bun prieten pe care nu l-am avut niciodată( pot să-i spun orice, orice problema am, el îmi dă sfaturi bune).
Săptămâna asta a început să-mi scrie alt băiat, arată foarte bine plus e înalt, dar nu știu ce să zic, adică, da, e frumos, dar parcă nu rezonez așa tare, la fel ca si la primul iubit( bine, nici n-am cum fiindcă doar am vorbit prin mesaje).
Trebuie precizat că eu încă nu m-am despărțit de primul pentru că mă tem, mă tem că nu voi mai găsi niciodată un băiat cu care să mă înțeleg așa bine, dar nici nu pot sta dacă chiar nu-mi place ambalajul, să-l țin ocupat, poate găsi o fată căruia să-i placa cu totul, chiar nu știu ce să fac.
Băiatul nou cu care vorbesc nu știu ce să zic, l-aș cunoaște înainte, ca să-mi dau seama dacă merită să-mi las iubitul pentru el( Menționez că n-am mai avut iubit si n-am experiența în așa ceva, nu cunosc tipurile de băieți, eu am mers pe primul venit, primul luat).
Aș dori un sfat, vă rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Daca nu il iubesti si te atrage alt baiat incearca cu cel nou. Daca ii tii pe amandoi s-ar putea sa afle ori unul ori altul si nu e bine pentru tine, fiindca si asta nou a ar putea sa considere ca vei proceda la fel cu el. In viata ne asumam si riscurile si esecurile. Daca iubitul nu te atrage e destul de complicat, chiar daca nu era conform standartelor, se putea sa te indragostesti de el si sa nu te mai intereseze aspectul sau inaltimea, dar nu s-a intamplat, nu te ai indragostit nu l ai iubit.

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca alergi dupa ambalaj ai toate sansele sa gasesti oameni naspa. Nu asta conteaza in viata. Ai niste standarde stupide, scuze ca iti zic. Ce importanta are inaltimea? Este copilaros? In ce sens? Se joaca cu masinutele si vrea la locul de joaca?
Parerea mea e ca nu il meriti pe acest baiat. Ai o parere naspa despre el si iti bati joc de el si de timpul lui. Daca nu iti doresti o relatie cu el, fii matura si spune-i ce te deranjeaza si incheie relatia.

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Cum nu conteaza ambalaju? Pai in primul rand ambalajul conteaza, daca ala nu atrage deloc, nu te mai int celelalte, probeaza sa vezi. Si uite cum fac oamenii.

Asa am zis si eu, sa incheie relatia. E normal ca daca nu atrage sa nu fie multumita, nu e obligata sa-l placa doar ca are alte calitati, daca nu o atrage si o deranjeaza asta.
Sa-l ia alta care-l place (desi cre ca nici alta nu o sa-l placa, dar in fine).
Nu trebuie ca parteneru sa aiba tot, il tine pe asta de amic, si pe celalalt de partener si e ok, ia ce e bun de la fiecare.

Ptr ca, ca amic conteaza doar acele calitati, se taie fizicul de pe lista.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti imatură iar el este mămos cum zici nu mumos adica atasat de mama lui, si el este imatur, intr o relatie multi spun ca nu conteaza asa mult fizicul, dar uite ca pentru multi asta conteaza tu vrei un baiat de 1, 80 tu deja ai 1, 72, de ce cauti asa de inalt tu stii, si poate unul de 1, 80 vrea si el una la fel ca el de inalta sau poate una mai mică de inaltime decat el, gusturile sunt foarte diferite, si pana la urma tu stii ce vrei sau cauti doar unul inalt si cu un caracter infect, un bătăus un betiv un afemeiat, ca in general vad ca atit baietii cit si fetele mai nou au inceput sa schimbe partenerii ca pe ciorapi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu vrei sa fi cît el la inaltime poarta tocuri inalte platforme 15 cm, porti?

| mihai69 a răspuns:

Și facă ăsta care acum arată bine se apucă de băut (sau o face deja, dar tu încă nu știi), ori își lasă burtă, chelie etc. și nu va mai arăta bine deloc peste 5-10 ani, ce faci? Iar cauți altul?
La 20 de ani, chiar dacă nu ai experiență, ar trebui să dai dovadă de ceva mai multă maturitate.

| Mosotti a răspuns:

Eu am zis si am tot zis ca fara fizic degeaba are 101 calitati.
Si ca tine is majoritatea fetelor.

Daca nu te atrage fizicul, si deja ai pus problema e clar. Am zis ca fizicul e proba eliminatorie dar putini cred ce zic.
Sfatul meu e sa-l tii pe asta de amic, si sa il iei pe cel care te atrage.
Ca altfel nu ti-e bine, deja observi asta, cand nu esti atras fizic de cineva, nu simti sa-l iei in brate, sa-l pupi, sa-l alinti, sa faci sex cu el (chiar daca ai facut asa cum ai facut, nu e okey).

Te-ai mintit degeaba ca nu tine.
Nu sta ca nu esti fericita cu el. Deci iei de la fiecare ce e bun, fi fata desteapta.
E primul dar nu si unicul! Urmeaza ce simti si vei fi bine. Si daca ala sa zicem ca nu ar fi asa cum ai vrea, nu s-au terminat baietii mai aratosi, daca arati bine si tu, ai sanse mari oricand.

Femeile si baietii destepti sunt aia care nu au pretentia ca partenerul sa le aiba pe toate, dar sigur sa nu lipseasca fizicul care sa atraga.
Si isi ia ce nu are acolo, din alte parti.

Faptul ca vrei de 1, 80 nu e deloc aiurea, majoritatea fetelor vor barbati inalti.

| VoidEternal a răspuns:

You want to have your cake and eat it too.

Gen să-l cunoști pe asta nou cât inca îl păstrezi pe cel vechi. Nu e corect nici pentru cel nou dar mai ales pentru cel vechi.

Nu știu ce vârstă ai, probabil ești o adolescentă altfel ai da mai multă importanță calităților morale pe care le are prietenul tau.

Cinstit e sa te hotărăști acum. Ori continui cu cel cu care ești deja, ori întrerupi relația și încerci cu cel nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare Mirela, uite un sfat care tear ajuta, nu trebuie sa te desparti de o persoana pe care ai iubito asa de mult doar pentru un baiat care iti scrie, nu stii cine e acea persoana, ea mi se pare ca poate fi rea si aroganta dar eu iti spun sa ramai cu iubitul tau si sa nu te desparti de el in niciun caz deoarece daca el te iubeste si tu te desparti de el il poti afecta foarte mult si ii vei strica viata doar ca tu ai vrut sa te intalnesi cu un strain, el dupa parerea mea, se va corecta daca va vedea ca tie nu iti place cum se comporta si sunt sanse mari sa se corecteze deoarece noi baietii suntem mai rusinosi ca voi. Iti spun sa nu te desparti deoarece nu vei gasi in lume asa un baiat mai bun ca el, si plus ca el te iubeste. Sper ca te-am ajutat happy happy happy happy

| Mopmop a răspuns:

Chiar 8 cm fac diferenta?
Revenind, posibil scenariu.
Totul lapte si miere cu noul posibil iubit.
Ajunge sa iti intre in chilotei si apoi se dovedeste un bombardier.
Ce faci atunci?
Posibil te intorci la primul cu promisiuni de bine si cereri de iertare.
Asta pana la urmatoarea criza...
Asa incat sfatul meu ar fi sa te hotarasti si sa te desparti si apoi cauta pe altcineva.

| Danny28 a răspuns:

Bravo fată, n-am ce să zic. Ești cu bietul băiat în relație de 9 luni și îți dă un pârlit arătos mesaj și vrei să îi sari în brațe. Datorită fetelor ca tine băieții buni sunt pe cale de dispariție. Îți bați joc de bietul băiat aiurea.

| Maraa345 a răspuns:

Alege-l pe tipul nou.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Pei dacă nu te atrage fizic, nu o să fii niciodată îndrăgostită cum trebuie de el. Eu pe ăștia la care mă atrage doar caracterul, și nicidecum fizicul lor, câtuși de puțin, i-am făcut amici. Și niciodată nu m-aș vedea cu ei intr-o relație. Omul ăla trebuie să te atragă mult ca să visezi la el, și da, aspectul fizic chiar contează. Dacă n-o să-l lași acum, o să-l lași mai târziu sau o să ajungi să îl înșeli. In cazul tău, chiar e vorba de despărțire, chiar dacă o sa îți fie greu să o faci, băiatul fiind bun. Dar ești tânără, o să găsești pe alții cu care o să te înțelegi bine și o sa te si atragă fizic.

| Micutzu_Iuly_1998 a răspuns:

Nu stiu eu zic sa te desparti de el,
Ai cont de clash royale?
adaogama Magdalena69