| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai mi-a venit pentru prima oara si am nevoie de niste sfaturi. Am facut baie doar o data de când mi-a venit. 1. Are ceva? 2. Se ia menstruatia de pe chiloti? Vreau niste sfaturi. Funda

Răspuns Câştigător
| AlexandraCris a răspuns:

Bună!
1. Nu îţi recomand să stai în apă fierbinte pentru că îţi va veni foarte mult. Un duş în fiecare seară sau de câte ori simţi nevoia dar nu cu apă caldă sau fierbinte. Ci cu apă călduţă.
2. Sigur! Cureţi bine cu apă rece sau caldă şi săpun sau detergent. În cazul culorilor mai deschise poţi folosi Vanish.
Alte sfaturi:
Vei avea dureri de burtă, de cap sau de sâni. Pentru durerile de burtă poţi aplica comprese cu apă (rece, nu caldă să nu faci hemoragie) mai pe burtă, mai jos de buric. Pentru durerile de burtă sau/şi de cap poţi lua (ţinând cont de vârstă şi de ceea ce zice farmacistul) nişte medicamente ca algocalminul, panadolul, ibalginul, ibuprofenul, ketonalul, padudenul, nurofenul, etc. Dar doar cu acordul farmacistului.
Tampoanele le găseşti în principiu la fiecare alimentară şi farmacie. Eu îţi recomand tampoanele Always pentru că, după părerea mea, sunt cele mai bune.
Nu ai voie să depui efort. Ai grijă să nu îţi fie rece la picioare şi, dacă se poate, nu sta pe locuri reci, să nu răceşti la burtă (asta e valabilă şi în perioada fără menstruaţie).
Dacă mai ai alte nelămuriri, mă poţi întreba şi îţi voi răspunde cât pot de repede.
happy

| Sophie26 a răspuns (pentru AlexandraCris):

Multumesc. Pai te voi mai intreba daca am si alte nelemuriri si sper ca o sa poti sa imi mai raspunzi. :* :*

| AlexandraCris a răspuns (pentru Sophie26):

O să îţi răspund cu siguranţă happy :*

| DNSK a răspuns (pentru AlexandraCris):

Ti-as da inca o funda ca am mai invatat ceva de aici!

| AlexandraCris a răspuns (pentru DNSK):

Erai cumva ironic? laughing smug

| DNSK a răspuns (pentru AlexandraCris):

Scuza-ma daca reputatia mea iti da asta de inteles, dar eram in rarerele mele momente cand eram lucid. am vorbit pe cat s-a putut de serios

| AlexandraCris a răspuns (pentru DNSK):

E okay happy

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face DUŞ de 1-2 ori pe zi, dar apa să NU fie fierbinte!

Sângele se spală mai uşor de pe chilot dacă îi laşi la muiat în apă rece timp de câteva ore.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Spala chiloti cu apa rece si sapun.Freci bine, clatesti. Apoi speli cu apa calda.Cu cat mai repede, cu atat se spala mai repede.
Sau ii lasi la muiat in apa rece cateva ore, dar ar neplacut!

Dusurile sunt chiar recomandate!

| RedDeath a răspuns:

1. Fa doar dus, daca faci baie, e de rau, pentru ca stai in apa cu totul, si doar nu stai in apa rece, ci in apa calda, care sporeste circulatia sangelui si determina hemoragia. Asa ca, daca n uvrei sa ajungi la spital cu hemoragie, nu fa baie in primele zile de menstruatie.
2. Sangele se ia de pe chiloti daca ii lasi la inmuiat vreo ora sau doua in apa rece. Dupa care ii speli tot in apa rece cu detergent.
Alte sfaturi? Pai... spre exemplu, ai grija sa nu iti fie frig pa picioare, sau sa ai picioarele reci, pentru ca asta determina dureri mai mari la burta.
De asemenea, nu ai voie sa faci gimnastica in zilele de mesntruatie sau mari eforturi, pentru ca iarasi, poti sa te alegi cu o hemoragie. Nu ai voie sa pui chestii calde - comprese, sticle cu apa calda, etc pe burta, pentru ca vei avea hemoragie. Sa nu iti tii picioarele in apa calda. Nu trebuie sa iti supui corpul la apa calda pentru ca ti se incalzeste sangele sangele si faci hemoragie.
Ai grija de tine!

| Diabolik94 a răspuns:

Buna!
1.Iti recomand sa faci dus.(poti face si baie de cate ori doresti nu te afecteaza cu nimic);
2.Sangele se curata cu clor.
Foloseste absorbante comfortabile!

| milkaCappuccinca a răspuns:

Deci baia e bine venita pentru ca e important ca in timpul mestruatiei sa ai grija in special la igiena; schimba-ti absorbantul la aproximativ 3 ore si spala-te in zona intima de cateva ori pe zi. Desi citisem nu stiu unde ca nu trebuie sa te speli cu sapun foarte parfumat pentru ca nu este chiar indicat!
Si cu referire la a doua intrebare e si normal sa se ia, deoarece e doar singe care se curata prin frecarea cu sapun a chilotilor.

| DianaCernisov2000 a răspuns:

1.Apa fierbinte nu este buna. Poti face hemoragie.Eu am facut odata si am ajuns la spital.este bine sa te speli mai ales in zona intima macar odata pe zi.Te poti spala si cu un gel special>Eu folosesc Favisan faviintim gel pentru igiena intima cu propolis.La tampoae cele mai bune mi se par Always night.
2.Eu curat chilotii in felul urmator si nu ramane nici o urma chiar daca se usuca.Il clatesc cu apa rece il frec putin dupa pun Vanish si il las sa actioneze peste noapte dupa il bag la masina si pun si in masina Vanish. sper ca te-am ajutat.