| Andrreachiriac a întrebat:

totul a inceput in urma cu o luna la scoala, el m-a vazut, pe loc s-a indragostit de mine, a 2-a zi a inceput sa imi dea de inteles ca ma place. M-a intrebat daca vreau sa fiu cu el, eu l-am refuzat. Bun, a 3. zi la ore se uita non-stop la mine si imi zambea.
M-am facut ca nu il vad, pana cand intr-o zi imi propune sa ne intalnim, eu am acceptat. El imi spune ca de ce il refuz, ca el ma iubeste cu adevarat si trebuie sa-l cred. M-am prefacut ca nu imi pasa. Si timp de o luna a continuat la fel, in fiecare zi imi spunea te iubesc, trebuie sa ma crezi! si multe altele, eu nu il bagam in seama, pana cand am inceput sa imi dau seama ca sunt indragostita de el. Si in ziua de azi se intreaba de ce il refuz. problema este ca nu stiu ce sa fac, nu stiu daca e chiar iubire sau e doar o atractie, desi nu cred. Eu sunt sigura ca ma iubeste mi-a demonstrat in multe feluri, dar eu nu sunt sigura de ceea ce vreau.eu am 14 ani, el 18 ani, e o mare diferenta, stiu.De aceea am nevoie de ajutor.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

De iubit nu va iubiti, e vorba doar de atractie in cazul lui si de faptul ca tu te simti flatata de atentiile lui.Cand o sa devina indiferent cu tine, si ''dragostea'' ta o sa se duca pe apa Sambetii.

Ma surprinde totusi aplombul lui... poate e genul sensibil.Dar daca nu este,si tu ar trebui sa il cunosti cat-de-cat,inseamna ca e doar o farsa.

Am vazut n-cazuri de seniori care se dau la boboace doar de plictis.

Ai grija si nu mai lua ''declaratiile'' lui de bune caci dragostea nu vine decat dupa afectiune,cunoastere,intelegere,completare, indragosteala, etc.

| Banannie a răspuns:

Tu ai in clasa un baiat de 18 ani? citez "a 3. zi la ore se uita non-stop la mine si imi zambea"

| 162253 a răspuns:

Si totusi ce refuzi? sa faci dragoste cu el? e ceva normal.si eu la inceput refuzam(mentionez ca prietenul meu e cu 8 ani mai mare, si nu nea afectat prea tare asta)daca nu esti pregatita s-o faci-no fa, pentru ca nu esti obligata o faci doar pentru ca el o vrea.fa doar ceea ce vrei tu...succese

| TheoXact a răspuns:

Nicoleta, in primul rand e o diferenta destul de mare. Desi in 50% din cazuri, diferenta intre varste este destul de mare, mie unul mi se pare o mare tampenie ca o fata de 14 ani sa aiba ca prieten un baiat de 18 ani (depinde si ce fel de baiat e, nu am nimic impotriva cu cei seriosi). In al 2-lea rand, parerea mea este ca nu poti fi indragostita de el, de vreme ce ai spus ca nu prea l-ai luat in seama. Poate fi o simpla atractie, care in timp sa se dezvolte in dragoste. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa-i explici ca nu esti singura de sentimentele tale. Daca il placi cu adevarat, poate ar trebui sa incerci o relatie de scurta durata cu el. Daca merge, ramaneti impreuna, daca nu... asta e. Bafta happy!

| Rallu5a a răspuns:

Dragostea nu are varsta./ asa ca incearca nu ai nimic de pierdut!