| PixCuGel a întrebat:

Buna TPU.1 Oare gasesc spray intim la farmacie? Sau unde pot gasi? Ce efecte are acest spray? Cam cat costa?
2 Cum se face un dus vaginal?

1 răspuns:
| OwlMyGod a răspuns:

Nu este indicat "DUSUL VAGINAL"!
Nu iti pot explica foarte bine, dar citeste mai jos si convingete.:)

O multime de femei isi incep ziua cu un dus. Nimic gresit pana aici. Dar ce putem spune despre cele care isi completeaza toaleta zilnica cu un dus vaginal? Ei bine, medicii spun ca aceasta obsesie pentru curatenie, dusa pana la extrem, poate afecta functionarea organelor genitale, favorizand aparitia infectiilor.

Vaginul, mai curat decat gura

In interiorul vaginului exista, in mod normal, o flora microbiana de aparare, formata dintr-o multime de microorganisme „prietenoase" (lactobacili). Acestea mentin umiditatea locala si un pH acid care nu permite dezvoltarea haotica a bacteriilor cu potential patogen.

Pe langa acestea, vaginul este inzestrat cu capacitatea de a se autocurata, eliminand, o data cu secretia zilnica, toate impuritatile. Daca tot acest proces natural nu este perturbat, vaginul „isi face treaba" asa de bine incat este mai curat decat cavitatea bucala, dupa cum ne spun specialistii.
Sursa : www.csid.ro
Ai grija de tine!