| Pitikaaaaaa a întrebat:

Buna TPU :3
De ceva timp ma inteleg foarte bine cu un baiat. Suntem prieteni foarte buni, radem, ne ajutam cand avem probleme, si m-am atasat mult de el. Insa, acum cateva zile prietena lui a renuntat sa mai fie cu el.
Eu il plac de mult timp si imi e cam teama sa ii spun asta deoarece nu vreau sa se indeparteze de mine. De fapt, imi este teama ca daca nu ma place..nu vom vorbi la fel de mult.
Am vrut de multe ori sa-l intreb daca poate fi ceva intre noi dar, el cam sufera dupa acea fata si imi spune ca tine mult la ea si ca ii pare rau ca numai e cu ea..si atunci renunt la ideea de a-i spune ce simt.
Nu stiu ce sa fac.dar m-am atasat prea mult de el sigh
Si nu am idee nici cum sa ii spun.
Putin ajutor va rog puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Inainte de a-mi expune parerea mea trebuie sa fac o observatie! Este adevarat ca o relatie de amicitie in aparenta ( deoarece unul dintre parteneri simte ceva mai mult dar nu spune ) poate fi expusa unui pericol prin marturisirea sincera a celuilalt! Este adevarat ca regretul dupa fosta iubita este un semn clar cel putin de un refuz al lui, de o inchidere a lui spre o alta relatie! Insa la fel de adevarat este si faptul ca sa ramai in aceasta tensiune ( accept/ refuz ) nu este una tocmai confortanta. De aceea o abordare sincera a acestei probleme ar fi solutia cea mai eficace! Eu as spune sa mai astepti putin, cam o saptamana ( daca mai rezisti ) pentru a-si limpezi gandurile. Daca il iei din prima risti sa creada ca vrei sa profiti de aceasta situatie. Ai putea in acest timp sa ii arati o atitudine de grija fata de el prin care sa ii demonstrezi sincer ca iti pasa de el si ca ai dori mai mult! Daca vei putea sa evidentiezi sentimentale tale sincere atunci te vei incadra pe un fagas normal. Si oricum este posbil ca el sa iti de-a de inteles prin atitudinea lui ca raspuns la gesturile tale ( care bineinteles sa scoata in evidenta si dorinta ta de a fi impreuna cu dumnealui ). Daca observi ca nu e ceva deosebit poti sa faci si acest pas tot intr-un moment sincer si intru cadru mai special si nu pe fuga! Acuma riscul despre care vorbesti si anume acela de a se indeparta de tine este unul care poate fi amortizat considerabil prin sinceritatea ta! Crede-ma Pitiko decat sa traiesti in fiecare zi cu dorinta de fi cu el si cand te inatlnesti cu el sa il vezi doar in bratele tale, mai bine ii zici ce ai pe suflet! In cazul unui refuz macar sti sa iti vezi de drum ( bineinteles nu inseamna sa nu mai vorbesti cu el ci ca sa se mai stinga sentimentele tale ). Mult succes si sa ma ti la curent!

| Pitikaaaaaa explică (pentru Făgăraş):

Multumesc big hug i-am spus, a spus ca are nevoie de timp. si azi, mi-a spus ca a sters numarul, id-ul, facebookul si are nevoie de putin timp. Cred ca, este o sansa micuta acolo puppy dog eyes

| Făgăraş a răspuns (pentru Pitikaaaaaa):

Este adevarat Pitiko, Sunt semne care ar putea arata o apropiere a lui de tine! Insa iti dau un sfat care, sincer vorbesc, si mie imi este foarte greu sa il tin: sa nu te bucuri inainte de a fi in bratele lui! Entuziasmul si bucuria pe care noi o avem asupra unui eveniment care s-ar putea intampla si care nu are o siguranta certa de implinire. Aceste stari ( traduse in romaneste prin vise cu ochii deschisi ) sunt cele mai prielnice pentru a cauza unele dezamagiri ( sau poate si mai rau ) in dragoste! Este adevarat ca orice persoana in cazul unei dezamagiri ( in cazul tau al unui raspuns negativ ) sufera insa, parerea mea, cand ai o atitudine echilibrata ( nu esti indiferenta dar nici moarta dupa dumnealui ) esecul este atenuat considerabil iar sansele de refacere sentimentala mult mai mari! Este adevarat ca gandul iti este doar la el insa ar trebuie sa incerci ( desi este foarte foarte greu ) sa iti coupi timpul si cu altceva ( asta ar fi o masura clasica si eficienta pentru ca gandurile tale sa fie mai echilibrate ). Sa nu te superi pe mine ca sunt pesimist insa eu am incercat sa iti prezint o situatie in care sa fi pregatita pentru orice! Bravo Pitiko pentru curaj si mult succes! Si sa ma ti la curent!

7 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Spune-i ce mai astepti daca se impaca cu fosta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropiete de el acum ca are nevoie de cineva care sa-l sprijine. Daca ii vei fi alaturi in clipele grele poate va incepe sa te placa si el.
P.S. Chiar daca nu faci asta acum, te sfatuiesc ca la un moment dat sa ii spui ce simti.

Răspuns utilizator avertizat
| MetalHead04 a răspuns:

Spune-i..asuma-ti riscul. daca nu risti, nu castigi!:*