| fshfahydfts a întrebat:

Buna,TPU! acum 2 luni am avut contact sexual, el nu si-a dat drumul in mine. peste 3 zile mi-a venit.si luna aia si luna cealalta.Dar eu imi fac griji sa nu fi ramas gravida.adica,mi-a crescut burta, mananc mult si am avut o indigestie..semnele astea pot fi considerate ca as putea fi gravida? Va rog ajutati-ma.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce sexul a avut loc cu 3 zile inainte de inceperea menstruatiei, se poate afirma fara a gresi ca formarea unei sarcini in aceasta perioada a ciclului menstrual stiintific este considerat ca fiind imposibila sa se realizeze deoarece lipseste cu desavarsire un ovul viabil. De asemenea se considera ca intotdeauna o menstruatie care se desfasoara conform celor anterioare reprezinta garantia ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Se poate afirma ca in conditiile descrise in intrebare raspunsul este unul singur; NU ESTI INSARCINATA. Multa sanatate.