| iendisjjdisjsns a întrebat:

Buna TPU, acum aproximativ trei saptamani am facut-o pentru prima oara cu iubitul meu, primele doua minute sa zicem am facut neprotejat iar restul protejat iar cand a ejaculat a ejaculat afara, am ciclul neregulat si nu stiu cand ar trebui sa-mi vina. Acum doua zile am facut un test de sarcina si a fost negativ, iar maine vreau sa fac altul.Tin sa mentionez ca luna asta am fost stresata din mai multe motive, poate fi o cauza de ce imi intarzie? Credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata? Sunt atat de speriata incat nici testele nu le mai cred.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce intarziere vorbesti?
Avand ciclu de tip neregulat este normal sa vina aleator, asadar cuvantul "intarziere" nu face nici un sens pentru ciclurile neregulate fiindca nimeni de pe fata pamantului nu-ti poate stie sau calcula o data cand iti vine ciclul, deci calculatoare si aplicatiile sunt INUTILE in cazul tau!

In ce priveste sexul neprotejat, da poate duce la sarcini nedorite, fiindca alea 2 minute fara prezervativ te pot costa o sarcina, deoarece lichidul pre-ejaculator poate sa contina sperma de la o masturbare anterioara, sau de la partide consecutive de sex, iar daca tu esti in perioada fertila, sarcina se produce imediat, fiind suficient o singura picatura de sperma care este eliminata involuntar de penis, la prima penetrare vaginala.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Cum tu nu ai inca 21 de zile dupa sex (odata ce spui ca ai avut sex aprox 3 saptamani in urma), deci cele doua teste sunt eronate si inutile, fiindca au fost facute mult prea devreme ca sa arate realitatea.

Repeta testul DUPA 21 de zile si folosete prima urina de dimineata, fiindca aceea este cea mai concetrata.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu face maine testul ca îl faci degeaba, mai bine fă-l peste o săptămână dacă tot nu îți vine, dacă nu a trecut cel puțin 21 zile de la ultimul contact sexual neprotejat, testul nu arată un rezultat valid.
Nu mai fi paranoică, dacă nu a ejaculat în tine nu rămâi însărcinată, dacă nu a mai ejaculat înainte de sex cu câteva ore, lichidul preejaculator nu conține spermatozoizi, deci ești safe chiar dacă ai făcut neprotejat în alea 2 minute.
La ciclu neregulat nu poți calcula când vine următoarea menstruatie, ciclu neregulat vine când vrea el, deci nu te speria dacă nu îți vine, poate să si sară peste o lună menstruatia, și din cauza dezvirginarii poate să întârzie, din cauza stresului.
Deci nu te mai îngrijora, mai fa un test peste o săptămână, dacă iese negativ, 100% nu ești însărcinată. Poate între timp îți vine și menstruatia, caz în care sigur nu ești însărcinată dacă îți vine.