| bybs1234 a întrebat:

Acum cateva zile am incercat sa fac pentru prima oara dragoste cu prietenul meu. Avem o relatie de un an si am decis ca ar fi momentul sa ne incepem viata sexuala (suntem amandoi virgini). E chestia ca noi de o luna tot tindem sa facem asta dar nu ma simteam pregatita sa o fac si am zis sa ne rezumam doar la sex oral. Ne am pregatit pentru asta si cand sa se intample nu prea a mers. Adica a inceput frumos cu atingeri, saruturi etc. Am facut 69 si dupa am zis ca e ok sa incepem, in momentul ala o avea tare si doar mimam asta si a vrut la un moment dat sa o bage asa ca l am oprit i am zis ca nu facem absolut nimic fara prezervativ (ii spusesem sa cumpere, adica noi am avut foarte multe discutii pe tema asta ca sa fie totul ok ), le-a adus si pana atunci cam disparuse cheful, adica ne am uitat si pe indicatii si ce mai scria pe cutie. Si a pus prezervativul si cand sa incercam nu reusea sa intre in mine, adica am incercat in mai multe pozitii si nu a mers si am zis sa o lasam balta pentru ca dupa cateva minute i se lasase foarte tare si nu prea mai aveam ce face. M am documentat si am vazut ca ceea ce s-a intamplat se poate datora faptului ca nu prea mai eram excitati si eu nu eram de loc uda (dupa aceea am tot facut oral si la un moment dat cred ca era bine dar nu mai aveam timp la dispozitie, mentionez ca am avut vreo 4-5 ore pentru a face asta si nu ne am grabit). Intrebarile mele sunt urmatoarele : 1. daca am fi fost amandoi destul de excitati lucrurile ar fi mers mai bine?
2.in ce ordine ar trebui facut oralul incat sa fim amandoi ok? adica mai intai eu lui sau el mie? Cand facem 69 nu reusesc sa ma ud chiar asa de tare si am citit ca sunt sanse sa i se ridice destul de ok doar de la perioada dinainte, adica prin saruturi, atingeri etc.
3.ar trebui cumparat un prezervativ cu mai mult lubrifiant? cele pe care le am luat nu prea aveau si am vazut ca exista unele care au extrem de mult lubrifiant la exterior.

Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai important moment al oricarui act sexuala il reprezinta preludiul. Relaxarea femeii si a muschilor vaginului precum si gradul de umezire a vaginului sunt procese conditionate in principal de ''calitatea'' si complexitatea preludiului. Pe baza observatiilor adunate in timp, s-a ajuns la concluzia ca este indicat ca intotdeauna dezvirginarea sa fie efectuata numai cu folosirea prezervativului montat pe penis, fiindca penetrarea devine mult mai usoara si de asemenea durerea resimtita de femeie se reduce la 1/3 sau 1/4 fata de cea care ar fi indurate in cazul in care nu este folosit prezervativul. De asemenea induce siguranta si increderea necesara si protectia contraceptiva. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

1. Da sau nu. In general primele cateva incercari sunt esec, mai ales cand ambii parteneri sunt invatacei. Se merge pe cat mai multa practica.
2. Nu exista nici o ordine. Cel mai probabil s-a intamplat sa nu mai fie excitat din cauza stresului, a emotiilor, e ezitarii etc.
3. Puteti alege orice tip de prezervativ vreti. Pana la urma tine tot de lubrifierea naturala...deci de excitare.