| CatrinaAndreea a întrebat:

Acum o saptamana mi s-a terminat menstruația,si acum am niste dureri de burta care cam persista, mai mult in partea stânga...tin sa Menționez ca am facut sex protejat pe 20 Martie iar pe 27 mi-a venit menstruația.Credeti ca pot sa fiu însărcinată? De ce am acele dureri? Si am si niste grețuri seara,dar asa putin,.am o stare ciudata, va rog sa ma ajutați!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia prezentata NU s-a putut forma o sarcina deoarece joaca voastra s-a petrecut intr-o perioada 100% nefertila si de asemenea sexul a fost protejat. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor situate inainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In cazul vostru fiindca contactul sexual a fost intretinut cu 7 zile inainte de data la care a inceput menstruatia va aflati in aceasta situatie adica de a fi absolut IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Trebuie sa stii ca in urma intretinerii de contacte sexuale, chiar si neprotejate, care seproduc in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual intotdeuana vei fi in siguranta maxima indiferent de modul in care este intretinut sexul. Trebuie sa stiti ca si in cazul in care nu ati fi folosit protectia care probabil a fost prezervativul si daca sperma vertitabila ar fi fost ejaculat in mod intentionat in vagin, formarea unei sarcini ar fi fost IMPOSIBILA deoarece in acest moment in uter pur si simplu nu poate exista acel OVUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, o va reprezinta insasi pornirea menstruatiei dupa cele 7 zile. In cazul in care respectiva menstruatie s-a manifestat/desfasurat similar cu cele produse anterior si a avut acelasi numar de zile de scurgere, acelasi flux de eliminare a menstrei, culoare, cantitate, miros, textura, etc, etc. reiese ca s-a eliminat ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Se considera ca intotdeauna menstruatia pornita la timp, si desfasurata in conditii "normale" reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual abia terminat, nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv s-a eliminat ENDOMETRUL imbatranit si degenerat din corp/organism sub forma de menstra si este IMPOSIBIL sa existe o sarcina. Durerile si starile "mai ciudate" reclamate in mod sigur sunt de alta natura, probabil medicale si intr-o astfel de situatie este indicata consultatia medicala gratuita efectuata de catre medicul tau de familie. Multa sanatate!