| JustSimpleGirl a întrebat:

Am 13 ani si jumatate si mi-a venit menstruatia de cam 2 luni. Acele menstruatii, 3 la numar, nu au fost cum ma asteptam ( citisem inainte despre cum e la pubertate si chestii ). Eu credeam ca ma va durea, dar pana acum nu am simtit nimic. Nici nu mi-am dat seama ca au venit.
Bine, poate o simpla durere suportabila cam de 10 min pe zi. Tin sa mentionez ca imi trece si in 3 zile, maxim 5.
Ar trebui sa ma consider norocoasa?
Asa ar trebui sa ma simt cand imi mai vine pentru totdeauna, sau e doar noroc si data viitoare o sa ma doara foarte rau si o sa tina 2 saptamani?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei corpul fiecarei femei reactioneaza intr-un anumit mod si se pare ca in cazul tau durerile menstruale vor fi slabe/moderate sau s-ar putea chiar sa nu apara deloc. Probabil ca "tiparul" de manifestare a primelor menstruatii se va permanentiza si se va repeta pe intreg parcursul vietii tale cu unele mici modificari. Multa sanatate!

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Depinde de fiecare.Pe mine cateodata ma doare, cateodata nu.Nu tine mereu la fel de mult timp etc.Ai sa vezi pe parcurs.

| Leah21 a răspuns:

Nu-ti face griji. Mie mi-a venit de doi ani nu am avut dureri pana anul trecut prin octombrie si eu ma miram ca si tine la inceput ca nu ma doare nimic dar o sa ti se intample si tie la un moment dat.