| Hshzb a întrebat:

Am 14 ani și ieri am făcut sex cu un băiat cu 2 ani mai mare.Am făcut totul protejat cu prezervativ etc. eu eram și pe stop adică nu îmi fac griji in privința aceasta, însă am citit pe net despre cancerul de col uterin care apare dacă îți începi viata sexuală mai devreme de 18 ani. Am întrebat-o pe mama și mi-a zis ca sunt vaccinata(bineînțeles nu i-am zis pentru ce vreau sa știu). Exista vreo sansa sa fac vreo boala atât timp cât nu mi-a curs nimic azi dimineața și n-am avut nici dureri prea mari?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai fost vaccinata preventiv impotriva posibilitatii aparitei cancerul de col uterin, prin administrarea vaccinului antiHPV, atunci se poate aprecia/presupune ca cel putin teoretic vei fi protejata toata viata contra infectiei cu Human Papilloma Virus (HPV) si a aparitiei cancerului de col uterin (cervix)
De asemenea fiindca actul sexual de dezvirginare s-a efectuat cu prezervativul montat pe penisul partenerului tau de sex, in aceste conditii transmiterea oricarui tip de infectie sexuala (BTS) a fost eliminata. Daca astazi nu a mai existat sangerare si nici nu ai mai simti durere mai mare decat ar fi cea provocata de un disconfort localizat la nivelul vaginului inseamna ca totul este OK. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Dacă totul a fost protejat e ok. Nu e asa mare tragedie ca nu ai cum sa faci boala.

| GoldenZenith a răspuns:

Asa se intampla cand te mănâncă acolo jos prea tare. E prea devreme. Viata sexuală începută asa devreme e ca un șoc pentru organele tale genitale, care nu sunt mature. Fiecare are alegerea sa faca ceea ce dorește, dar normal ca există si niște riscuri si repercusiuni in toata treaba asta.

| ancaval a răspuns:

Să nu mai faci așa ceva. Gata. Școala pe primul loc.

| Hshzb explică (pentru ancaval):

Pai și in legătura cu întrebarea dacă pot sa fac vreo boala?

| saresipiper a răspuns (pentru Hshzb):

Poti sa faci si sida. Never say neverlaughing
Bine ca ti-ai inceput viata sexuala fato!

| diana5804 a răspuns (pentru saresipiper):

Doamne, dupa ce ca esti o epava umana, conform unei postari anterioare, te mai si simti in stare sa informezi copii mai tineri ca tine gresit. Da, chiar poti sa faci si SIDA, HIV, sau un copil, ca la urma urmei, n-o sa reuseasca sa-ti ruineze viata, ca n-au ce sa distruga.

Răspuns utilizator avertizat
| ionutwer a răspuns:

Daca ai fost protejeta nu ai nimic

| MaiaMaia31 a răspuns:

Stai linistita nu faci nicio boala, nu te mai speria, e adevarat ca ai inceput putin cam devreme dar stai linistita fiecare face cand simte. Este foarte bine ca te ai protejat ca ai folosit prezervativ! Mereu sa folosesti! Daca esti pe ciclu sa stii ca sa nu faci niciodata neprotejata pentru ca poti ramane insarcinata si asa! Referitor la frica ta ca sa te linistesti iti recomand si este chiar foarte bine sa te duci la un medic ginecolog pentru un control si cateva analize simple! Iti recomand anual sa te duci la ginecolog pentru un control de rutina! Si nu o sa ai nicio problema niciodata daca te protejezi, ai grija de pasarica ta, respecti regulile de igiena si te duci la medic!