| Rashia156 a întrebat:

Buna TPU.Am 20 de ani si de curand mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu.Problema este ca am dureri continu, in 2 saptamani am avut cam 10-15 contacte iar durerea nu a incetat deloc, tin sa precizez ca a fost grijuliu si bland mereu cu mine.Nu reusesc sa simt deloc placere nici macar cand imi face oral,sunt atrasa de el si il iubesc enorm de mult, avem aproape 2 ani de relatie.Singura data cand am simtit placere a fost cand sa ocupat cu degetele.E de la mine problema? Sunt prea stresata sau ce se intampla? Am incercat mereu sa fiu pe cat posibil de relaxata, totusi mai mereu am stat cu frica sa nu il dezamagesc sau ranesc in vreun fel prin stangacia mea.Am fost si la un control la ginecolog si mi s-a spus ca am himen elastic daca are vreo importanta.Sunt total paralela la capitolul asta. Daca mi-ati putea da niste sfaturi, orice as fi recunoscatoare.Dau fundita.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de timpul efectiv acordat preludiului, de modul in care este executat, cat lubrifiant se foloseste si cat de mult se umezeste vaginul sau cat de relaxata devine femeia, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului vor ramane nemodificate, adica nu se vor lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt. In momentul in care penisul penetreaza acel canal stramt, va intinde muschii din constitutia vaginului instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale, (cateva, imposibil de precizat ca numar sau timp), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta intretinerea unei masturbari realizate printr-o "degetica" mai lunga si destul de energica inainte de inceperea penetrarii propriu zise. Incearca si succes in activitate!

| Emilian65 a răspuns:

In timpul actului sexual fii mai relaxata, nu te mai gandi la dureri sau la alte probleme care te-ar face sa fii stresata.

| Oana92 a răspuns:

Esti la inceput, asa ca probabil ca va mai dura o perioada pana te vei simti suficient de bine. Invata sa nu urmaresti doar orgasmul, sexul nu reprezinta doar momentul de final asa ca bucura-te de tot ce simti. Si nu te mai gandi daca faci bine ce faci, daca prietenul tau e sanatos la cap nu se asteapta sa te pricepi foarte bine la asta din moment ce nu ai experienta. Folositi si lubrifiant, poate va ajuta. Succes!

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Da, ești prea stresata. Acordați mult timp preludiului. Dacă spui că ți-a plăcut cu degetele, faceti-o după ce te va excita așa. Folosește clișeele romantice, dar rezultate! Mai exista si posibilitatea să fi contactat vreo infecție...