| Anamariaescu a întrebat:

Am aproape 18 ani si mi-am început viata sexuală aproape de 2 luni, iar eu nu simt nici un fel de placere.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sunt îngrijorată.

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Fiecare ti-a raspuns cum a crezut de cuviinta,dar toti au uitat un amanunt.
Deci,in doua luni,de cand ti-ai inceput viata sexuala,de cate ori ai ajuns la medicul ginecolog?
Odata schimbat statutul din fata in femeie,consultul la medicul ginecolog se impune,era primul pas pe care trebuia sa-l faci.
Orice femeie inteligenta si care se respecta,e obligata sa aiba grija de sanatatea ei genitala si medicul e singurul care ii poate spune daca totul e in regula cu organismul ei sau nu.
Dupa ce ai fost la medic si ai eliminat,deci,orice cauza fizica a durerilor tale, a lipsei de placere, daca totul e in ordine si placerea intarzie sa apara, atunci pot fi de vina o multime de alti factori.
Cel mai mare organ sexual este creierul, sa stii.
Pentru ca de acolo pleaca totul.Si acceptarea si dorinta si excitatia si lubrifierea si abandonul,totul!
Studiaza-te si vezi cum functionezi,cauta cauzele pentru care ceva ar putea merge rau si,abia in final,daca tu esti in regula,te poti gandi ca ar putea fi de vina partenerul tau.
Daca e grabit,daca ceva din ceea ce face nu-ti place, trebuie sa-i vorbesti, cuplurile comunica, sexul trebuie sa aduca placere ambilor parteneri, nu doar unuia!
Sper sa-ti fi putut fi de folos.
Sa ai grija de tine.

| Zenithf a răspuns:

Vaginul este organul de bataie, dar nu este si cel mai sensibil (poate tocmai din cauza ca este organul de bataie). Dar clitorisul este foarte sensibil (are de 2x mai multe terminatii nervoase decat penisul la barbati), deci pana ajungi la senzatiile orgasmului vaginal, incearca-le pe acestea mai usor de obtinut.

| darrio2007 a răspuns:

Baiatul nu prea stie meserie daca nu te-a satisfacut.Sau ai tu anumite probleme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE ce vârstă aveţi, de ce & cum faceţi, de experienţa partenerului, de preludiu, de "dimensiuni",... :)

Subiectul orgasmului la femei este unul destul de COMPLICAT şi este foarte greu de explicat cum se manifestă - mai ales că NU ştiu cum se desfăşoară actul sexual în cazul tău şi NU văd cum te "comporţi" ( mimica feţei, respiraţia, mişcările corpului sau alte gesturi involuntare )...

Mai mult, manifestările care au loc în timpul orgasmului DIFERĂ de la femeie la femeie ( în funcţie şi de tipul orgasmului ).

Oricum, din ce spui tu, NU cred că ai avut orgasm : în mod SIGUR ţi-ai fi dat seama, deoarece senzaţia şi plăcerea din timpul orgasmului este total DIFERITĂ de ( şi mult mai INTENSĂ decât ) cea din timpul actului sexual ( plăcerea pe care o simţi de obicei ).

Orgasmul este o senzaţie pe care NU poţi s-o explici în cuvinte pentru că NU ai termeni de "comparaţie"...

Am găsit pe un site o "comparaţie" deosebit de interesantă şi care cred că e destul de "explicativă" - de aceea am s-o citez aici :
"Senzatia e asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand faci pipi dupa ce te-ai tinut toata ziua! E o senzatie de descarcare suprema... adica in momentul in care incepi sa faci dragoste, placerea se amplifica si se amplifica pana la orgasm.Cateva secunde dupa, nu suporti sa te mai atinga acolo.Imi cer scuze pentru exprimarea nu tocmai academica dar am incercat sa gasesc o senzatie aprox. comparativa si pe care o cunoaste toata lumea1Una peste alta daca ai orgasm...iti dai seama, nimic nu te poate pacali!" ( Trimis de dintzishorul la 06 Septembrie 2007, ora 11:47 )
SURSA : http://www.garbo.ro/......riere.html

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

În afară de cele explicate pe aceste site-uri, am să încerc să-ţi spun cum să procedezi pentru a ajunge la orgasm :

În general, se spune că TREBUIE să-ţi CUNOŞTI bine corpul pentru a putea să explorezi la maxim avantajele şi posibilităţile ce apar în timpul actului sexual - astfel vei putea ajunge mai uşor la orgasm.

Cel mai bine ar fi să-ţi "descoperi" singură zonele erogene ( unde te exciţi cel mai tare ) şi să încerci să "experimentezi" întâi orgasmul clitoridian ( prin auto-masturbare, adică prin masarea clitorisului ).

După ce REUŞEŞTI să ai orgasm clitoridian prin masturbare, îţi va fi mai uşor ( în general ) să ajungi la orgasm clitoridian provocat de partener în cadrul preludiului.

Apoi, când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

În plus, aşa cum spuneam mai sus, după ce ai ajuns la orgasm clitoridian prin masturbare, TREBUIE ca partenerul să se străduiască ( să INSISTE ) să te facă să ai orgasm clitoridian în timpul preludiului.
Pentru asta trebuie să lingă îndelungat clitorisul, să-l "frământe" cu buzele şi să-l maseze cu limba, sau chiar să-l sugă.

După ce vei avea orgasm clitoridian în timpul preludiului, să te penetreze IMEDIAT, la început cu un du-te-vino mai rar şi apoi cu mişcări din ce în ce mai rapide, până când obţi orgasmul vaginal.

De asemenea, TREBUIE să "exploraţi" această "tehnică" în diverse "poziţii", deoarece este posibil să NU ajungi la orgasm ( mai ales la primul ) decât într-o anumită poziţie ( pe care v-a TREBUI s-o descoperiţi singuri )...

Mai mult, e posibil ca FIX înainte de a ajunge la orgasm, în mod incontrolabil, să simţi o "frică" faţă de plăcerea respectivă şi să-i ceri ( fără să-ţi dai seama ) să se oprească sau să încerci să te opreşti tu ( ori să te "retragi", încercând să scoţi penisul din vagin ).

TOCMAI în acel moment el trebuie să INSISTE cu acel du-te-vino şi să NU te lase să te opreşti sub nici o formă!

Dacă te opreşti în acel moment, PIERZI toată excitaţia acumulată, RATEZI orgasmul şi te "plafonezi" la acel nivel de excitaţie - iar pe viitor, va fi foarte GREU să mai treci peste acel "prag" de excitaţie şi să ajungi la orgasm.

După ce vei citi explicaţiile din articolele indicate, vei constata ( probabil ) că nu ai avut ÎNCĂ orgasm.

Cam acestea ar fi cele mai importante aspecte privind orgasmul şi modul de a-l obţine.

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

A zis Grecoaica aproape tot; aș mai adăuga doar faptul că, în opinia mea, primul care trebuie să reușească să-ți producă plăcere trebuie să fii tu însăți; masturbează-te până reușești. Doar așa îți vei cunoaște cu adevărat corpul și reacțiile sale, locurile unde și cum îți place să te atingi pentru a produce plăcerea erotică.
Abia când vei reuși (cu siguranță aproape, nu chiar de prima dată), poți începe să comunici cu partenerul și să-l înveți și pe el acei pași.
Și numai atunci o să reușești să ai orgasm din actul sexual. Sper...
winking

| Alcyon a răspuns:

Ce orgasme vrei, dupa doar doua luni? Femeile se trezesc greu dpdv sexual, mult mai greu decat un barbat. Trebuie sa te cunosti bine, ca sa-ti placa si tie. Daca tu singura nu stii ce-ti place, e cam trist. Probabil ca nici prietenul tau n-are experienta, prin urmare nu poti avea asteptari prea mari. Sexul e o arta, care se invata in timp. Nu e ce vezi prin filme porno sau reviste Playboy. Daca ramai la nivel de Playboy, o sa fii praf in pat toata viata.

| peperonies a răspuns:

Nu faci sex cu cine trebuie.

| Danysan a răspuns:

Anamariaescu vreau sa te faci sa intelegi cateva lucruri.Sexu e considerat punctu de apropiere maxima dintr-e doua persoane dar daca e facut cu aceeasi placere de ambele persoane.Vezi tu poate ca ti-ai inceput viata sexuala prea devreme si poate te intrebi de ce spun asta. Uneori fetele o fac pentru ca iubitu pune presiune asupra ta si crede-ma ca stiu cum e. Sunt baiat si am pus presiune asupra unor fete lucru cu care nu ma prea mandresc dar in fine..Ideea e ca tu nu o sa ai placere daca nu faci asta cu vointa si sa iti doresti.La un moment dat o sa ajungi la punctu sa iti doresti asta dar tu nu erai pregatita.Ce daca ai aproape 18 ani. Fiecare e diferit si pofta sa o facem difera de la o fata la alta.Sincer sa fiu personal nu am intalnit o fata care sa se dea in vant dupa sex.Mereu trebuie insistat cand vine vb de asta. Apoi depinde si de partener crede-ma! O femeie devine frigida cand parteneru nu stie sa o faca sa se urce pe pereti, nu stie sa o excite sa o faca sa isi doreasca o partida se sex din toti porii.Bine ca uneori daca nu prea esti atras de partener nu prea ai chef. Bine astea sunt cazuri rare.Sa presupunem ca toti cu care ajungem in par ne place de ei dar constatam cu stupoare ca nu stiu sa isi faca treaba sau sunt prea moi.Incearca sa discuti cu parteneu tau despre asta. Mult preludiu recomand, sa ajungi sa iti doresti sa o faci grav.Si sa nu imi spui tu mie ca atunci nu o sa mai simti nimic.Condimentati placerea prin tot felul de creme, fructe, pozitii.PE de alta parte trebuie si el sa atinga punctul G si nu numai acela cand vine vb de placere la femei. Clitorisu e punctu maxim.Sti sa o faci sa sara in sus de placere doar prin masarea acestuia, atunci sigur intr-o partida de sex o sa o faci sa aiba orgasm.Incearca sa o iei mai usor.Sexu nu e doar calareala si sa simta doar el placere. Amadoi trebuie sa simtiti placere pentru ca asta inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 2 e vina la 1 ori amundoi. ori el nu stie ce sa faca, ori nici tu nu te relaxezi, te gandesti la cai verzi pe pereti in loc sa te relaxezi si sa te bucuri de moment

| Green66 a răspuns:

Ori ești frigidă ori prietenul tău nu-și face bine treaba.

| JohnnyWylde a răspuns:

Poti trece pe la mine cand ai timp liber sa te ajut cu niste sfaturi, ba chiar iti si demonstrez pe loc happy

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Cat dureaza o partida de sex? e la repezeala? iti ofera sex oral, adica te linge? stati si voi in pat o ora, sau tzaca paca 10 minute? esti fata asa ca te incalzesti mai greu. e datoria lui sa faca un preludiu bun. si datoria ta sa ii spui ce iti place si ce vrei. daca crezi ca te pot ajuta lasa-mi un mesaj

| BlondaLuiC a răspuns:

Prietenul tau nu stie cum se te ia laughing

| expertul2014 a răspuns:

Te rezolv eu