| MariaEleonora a întrebat:

Am avut contact sexual in a 18-a zi de la menstruatie dar l-am avut neprotejat, el nu s- a terminat deoarece a intervenit ceva. a doua zi am facut din nou, neprotejat si atunci s-a terminat dar nu in mine. Sunt sanse sa fiu insarcinata? Caci ar trebui sa am simptome premenstruale dar nu le am, se pot schimba?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa precizezi de ce tip este ciclul tau menstrual, adica daca este regulat sau neregulat dar mai ales care este lungimea sa ca numar de zile, in astfel de conditii NU se poate oferi un raspuns obiectiv catusi de cat cert, exact sau corect. Pot fi exprimate doar anumite simple presupuneri sau pareri subiective insa fara ve-o valoare concreta. De obicei cea de-a 18-a zi a ciclului este situata in perioada de infertilitate in care NU se mai poate forma sarcina chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin. Insa cea de-a 18/19-a zi a ciclului menstrual poate fi situata si IN PERIOADA FERTILA, in cazul in care ciclul are mereu lungimea de 32-33 de zile sau este un ciclu menstrual NEREGULAT intr-o oarecare masura in care exista o diferenta de 4-5 zile in +/- fata de ciclul precedent. In concluzie pe baza datelor oferite si asa cum sunt prezentate/precizate, posibilitatea de ''a fi'' sau de ''a nu fi'' insarcinata este cuprinsa intre 0 -100%. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar i ti este asa greu sa te programezi la medic? Acolo vei afla 100% ce șanse ai sa ramîi sau nu insarcinată.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai sanse sa ramai, nu mari ca nu era ziua ovulatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai simptome premenstruale in fiecare luna..insa poti ramane insarcinata in orice perioada a lunii.cel mai bine e sa faci un test de sarcina daca vezi ca iti intarzie menstra.