| Diddutzu a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat cam pe 18 februarie, daca il pot numi asa, deoarece penetrarea a avut loc doar vreo 2-3 cm, acum nedumerirea mea este de ce nu mi-a venit ciclul care trebuia sa imi vina acum 2 zile, deoarece in ultimele luni l-am avut de 34 de zile banuiesc ca de la pastila de a2-a zi.Am motive de spaima? pot sa fiu inarcinata? nu am avut simptome. Sa imi intarzie ciclul de la pastila? sau de ce imi poate intarzia?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate presupune ca "intarzierea" pornirii menstruatiei se datoreaza in mod foarte sigur faptului ca exista in continuare in organismul tau o cantitate insemnata de hormoni sintetici care deregleaza in continuare activitatea glandelor endocrine, ceea ce are ca efect producerea de dereglari hormonale si modificarea ciclurilor menstruale care vor avea lungimi imprevizibile. In cazul tau nu se poate calcula perioada fertila a actualului ciclu menstrual si din acest motiv pot fi facute doar simple presupuneri sau emite pareri subiective fara vreo baza reala. In astfel de situatii niciodata nu se poate elimina complet posibilitatea de a exista o sarcina, insa pe baza celor prezentate in intrebarea ta, se poate afirma ca probabilitate de a se fi format o sarcina este extrem de mica spre imposibila. Efectele nefaste ale pastilei de a 2-a zi se pot manifesta multe luni de zile. Multa sanatate!

| StefanIntrebare a răspuns:

Da, cu siguranta esti insarcinata. Anal (analogic) este metoda folosita chiar de Grecii antici pentru evitarea insarcinarii. De fapt, in trecutul antic, barbatii aveau o contraptie chiar langa penis, din care nu iesea nimic, facuta special pentru sex anal. Iti sugerez sa te duci si sa avortezi risipa aia de sperma care se dezvolta in tine cat mai rapid (nu te stresa, e un proces simplu si fetusul nu este constient, asa ca avortul este complet etic) si data viitoare cand faci sex neprotejat sa incerci anal.