| DianaLavi1 a întrebat:

Am cunoscut recent un marocan si am iesit cu el la intalnire. Mi-a placut mult de el si chiar am simtit o oarecare conexiune. Amandoi suntem studenti. Faza e ca el este in ultimul an si apoi pleaca, deci o relatie serioasa si de lunga durata nu are sanse, dar imi place mult de el. Nu am multa experienta cu barbatii, am fost cu unul singur inainte, care era tot marocan. Asa s-a nimerit, pentru ca stau intr-un cartier care e plin de ei. Ce imi sugerati sa fac? Sa continui sau nu?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei doar sex - ok. Nu recomand însă o relație stabilă cu un tip crescut și educat în țări arabe. Diferența culturală și de obiceiuri nu poate fi depășită doar cu iubire...

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde de ce simti si tu sa faci doar ca ar trebui sa te gandesti bine ca o data ce tot te vezi cu el sau aveti continu apropieri involuntar o sa te atasezi si vei vrea o relatie si pe urma mai mult vei suferi

| TanteMarianne a răspuns:

Eu zic sa nu continui.Parerea mea.N-am nimic cu marocanii, dar sunt islamisti. Daca vrei sa ai o relatie cu el serioasa, posibil sa trebuiasca sa-ti schimbi religia, sa porti batic si sa fii o sclava(asta e religia si cultura islamista. femeia nu are drepturi. face copii si gateste).
oricum treaba ta

| DianaLavi1 explică (pentru TanteMarianne):

Mi se pare ca e multa dezinformare aici. Asta nu e situatia in Maroc. Umblu acolo in fiecare vara, avem prieteni de familie in Maroc. Normal, nu te contrazic, femeile nu au atat libertatate, dar Layla, o prietena, a terminat o facultate, e angajata la o banca in Casablanca. Mama ei e casnica si mereu a fost, dar sora mamei, din nou, are multa libertate, De ex ei au o afacere de familie, si mai mult ea se ocupa de treburile admnistrative si de bani-au angajate care gatesc si spala( au un riad)

| TanteMarianne a răspuns (pentru DianaLavi1):

Atunci fa ce vrei. Ii cunosti familia baiatului? Doar pentru ca Layla e angajata la o banca, e libera, o duce bine asa si pe dincolo, nu inseamna ca si tu o sa o duci bine. Familia prietenei tale are puii mei propria afacere.
Daca vrei sa ai o relatie serioasa cu baiatul(in viitor casatorie) iti recomand sa-i cunosti familia. Daca si eu o duc bine, au propria afacere du-te fato in lume si-n larg.
Decizia ta in final.

| venividivici2017 a răspuns:

Nu stiu ce tot vad romancele la cei din alte tari?! Sincer acolo unde locuiesc,vad toate nationalitatile de la marocani la indieni,irakieni,iranieni, egipteni, paki, africani, samd...majoritatea sunt niste nespalati, niste persoane fara gram de maniere, persoane care se comporta asemenea tiganilor din Romania.Dar aceste persoane cand vin in Romania, mai ales datorita motivului ca romanul nu a iesit in lume, incep sa se dea in spectacol ca sunt cei mai.Nu mai puneti botul la toti nespalatii, mai bine ati cauta ceva serios care sa nu va faca sa plangeti dupa ce va lasa balta sau va lasa cate un tanc pe cap!

| DianaLavi1 explică (pentru venividivici2017):

Eu am iesit in lume, fac parte dintr-o familie de medici. Am fost in jurul Europei de 2 ori. Hai sa iti zic o chestie. Asa cum am mai spus, traiesc intr-un cartier plini cu arabi. Arabi medici. Vecina mea de scara a fost maritata si a avut un copil cu un roman care o batea. Acum tata o trateaza pentru ca romanul ei manierat a dat-o cu capul de perete si ea si-a pierdut partial vederea. Au trecut 2 ani de atunci si este cu un egiptean care o trateaza exemplar
Ps: nici nu sunt romanca, sunt minoritate in tara asta-dar eu cu familia provebnim din Croatia

| venividivici2017 a răspuns (pentru DianaLavi1):

Da,recunosc:este adevarat ce spui si despre romani dar acum depinde ce vrei de la un baiat. Vrei fite,vrei high class,vrei senzatii? Da,gasesti usor un oarecare cu un BMW,Audi sau alte masini luxoase care dupa o anumita perioada te va trata ca pe o carpa. Vrei ceva mai modest, nu neaparat, poti gasi si pe cineva cu care sa te intelegi si sa te respecte.Dar totusi, marocanii, mai bine nu mai spun despre ei.Lucrez intr-o tara din topul Europei, am cunoscut multe nationalitati, dar dintre tot raul, tot romanii i-as alege...cel putin inca nu ne aruncam in aer sau intram cu masinile in turisti laughing)