| Bya1994 a întrebat:

am foarte mare nevoie de ajutorul vostru!
Nu demult am fost violata de un inamic al prietenului meu si am ramas insarcinata crying
As putea face avort dar nu prea imi convine idea, mama mea tine neaparat sa avortez nu vrea sa auda de altceva am discutat si cu prietenul meu despre chestia asta si me-a spus ca daca nu fac avort se desparte de mine (ps. am 17 ani)
As putea scapa atat de repede de stresul acumulat daca fac avort dar ceva din mine nu ma lasa s-o fac crying
credeti ca ar trebui sa avortez?

Răspuns Câştigător
| MititiCa a răspuns:

Nu pot sa iti spun sa o faci, pentru ca poate apoi daca am sa aud ca iti pare rau ca ai avortat, ma voi simti oarecum vinovata, nu pot sa iti spun nici sa-l pastrezi avand in vedere circumstantele in care te afli.
Deci pot sa iti spun o alta varianta. nu avortezi, daca chiar nu vrei, si dai copilul spre adoptie, sau unei familii care nu poate avea copii, si in felul acesta, il poti vizita si tu, sau le spui verde`n fata si mamei, si prietenului tau ca nu vrei sa avortezi.
Pe langa ca in mare parte copilul asta a luat nastere din vina iubitului tau, pentru ca el are dusmani, te mai si preseaza ca se desparte de tine daca nu avortezi. trebuia si tu sa te desparti de el pentru ca te-a violat "inamicul lui" sa vada, el cum s`ar simti. Cat despre mama ta, spune-i sa se puna`n locul tau, sa stie ca este insarcinata, si ca cineva o fwte la cap sa avorteze doar ca sa-i usureze munca. Sa vezi cum reactioneaza. Sincer imi pare rau pentru tine, si ma bucur ca ai avut puterea sa treci peste tot necazul. Se vede pe tine ca esti o fata puternica. Bafta in alegerea deciziei corecte:*

18 răspunsuri:
| vάĝàвøήτ a răspuns:

Bine zis vi si tu aici pe TPU cu niste intrebari inventate sa pari cineva.;-j

| Bya1994 explică (pentru vάĝàвøήτ):

Daca sunt noua pe aici nu inseamna ca am chef sa va pun pe voi la incercare. Punandu-mi intrebarea asta era si motivul pentru care m-am inregistrat pe TPU cerand ajutor

| EvilThoughts a răspuns:

NUUUUUUUUU.Il nasti si il dai spre adoptie.astfel faci bine unor oameni care probabil nu pot avea copii.in niciun caz NU AVORTEZI

| wolder a răspuns:

Sincer? nu te cred! orice fata care ar fi fost violata ar fi ajuns undeva la sectia de politie amarata de ea dand declaratie!
nu te TPU spunandusi offul!
Nici`o fata violata nu ar putea sa vorbeasca asa de sincer despre asta!
Mai bine te avorta pe tine maicataoh go on

| Bya1994 explică (pentru wolder):

In cea ce priveste pe cel care ma violat e partea 2 nu te priveste pe tine dar marea mea problema este cu ce am ramas ( copilul) asa ca daca nu ai chef sa-mi raspunzi mai bine nu te obosi

| wolder a răspuns (pentru Bya1994):

Imi pare rau ca te-am jignit, dar multi intra aici doar sa iti bata joc si sa faca glume proaste! Sper ca ma ierti! Si daca ce spui tu chiar e adevarat iti spun sa te duci de urgenta la politie sa il denunti pentru ce a facut ca e cel mai bine! In felul asta se va face dreptate! In legatura cu copilul! Daca il pastrezi faci un bine ca aduci un prunc pe lume dar intotdeauna acest copil iti va aduce aminte prin ce ai trait si e greu sa cresti un copil fara tata, in afara de asta iti distrugi copilaria si in acelasi timp si toata viatastraight face! Iar daca avortezi omori un om care nici nu a avut sansa sa vada lumina zilei! Deci acum alegerea e a ta si stai linistita caa nu ajungi in iad nu avem nici-o dovata concreta ca existahee hee!

| Bya1994 explică (pentru wolder):

Mersi pentru raspuns deea dar nu am cum sa-l fac si sa-l dau in adoptie nu-mi sta in putere sa-mi parasesc copilul in cea ce priveste lipsa tatei ai dreptate daca se va naste fara tata va suferi mult deci o sa-l avortez nu am de ales crying

| wolder a răspuns (pentru Bya1994):

Poate il poti pastra poti avea grija de el cu mama ta si iubitul daca vreasad

| Mikka09 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui s-o faci petru ca esti inca mica pentru a avea un copil.tu lasa copilul si vezi-ti e copilaria ta.parerea mea

| Safire17 a răspuns:

Deea, daca tot nu vrei sa ajuti oamenii, atunci nu le mai raspunde, nu te mai obosi degeaba... cat despre cazul tau, bya, parerea mea este sa NU faci avort, daca stai si analizezi practic avortul este o crima care nu se pedepseste. nu stiu ce sa zic...

| Ralu20 a răspuns:

Eu cred ca Nu ar trebui sa-ti omori copilul. Daca Dumnezeu asa a vrut pastreaza copilul... Sfatul meu si parerea mea...tu faci cum crezi.

| cristipetra a răspuns:

Nu fate nastel si aruncal

| Razvy112 a răspuns (pentru cristipetra):

Parerea mea este ca ar trebui sa-l faci iar apoi sa-l dai spre adoptie daca mama ta si prietenul nu il vor prin preajma.gandeste-te ca prin avort iei viata unui copil care nici lumea nu a vazut-o si ca nu are nici o vina pentru a primi o astfel de pedeapsa. Mult succes!

| INGEEERAS a răspuns:

Ce ai facut?sadsad

| mitru986 a răspuns:

NU avorta o sa te doara sufletul toata viata, si mai poti ramane si sterila. Cel ceva din tine care nu te lasa s-o faci este copilul tau, cand o sa-l vezi toate intrebarile vor disparea.
Referitor la prietenul tau cred ca o sa te lase daca o faci sau nu, un barbat responsabil o sa mai intilnesti in viata care sa te sustina pe tine si pe copilul tau, iar mamei tale o sa-i treaca orice suparare cand o sa-si vada nepotul/nepoata

| mitru986 a răspuns:

NU avorta o sa te doara sufletul toata viata si mai poti ramane si sterila.
Mamei tale o sa-i treaca cand o sa-si vada nepotul/nepoata iar prietenul tau te va lasa in orice caz daca o faci sau nu, iar in viitor o sa-ti gasesti un barbat care sa va sustina.
Acel ceva care nu te lasa sa o faci este copilul tau o sa-ti treaca orice problema cand o sa-l vezi.
Poti merge la centrele ProVita (http://www.provitabucuresti.ro/) care te vor sustine si te vor consulta, o sa gasesti mult ajutor acolo. (faci un lucru foarte corect ca te informezi si ceri ajutorul altora, cred ca vei fi o Mama foarte responsabila)

| mitru986 a răspuns:

Bya, puiu, uite ce scrie o fata care a facut avort, mai gandeste-te inca o data.
alessia_7383 intreaba:
Cum as putea trece peste un avort? Nu mai pot, simt ca innebunesc nu imi doresc decat sa mor si imi vreau inapoi copilasul, nu pot sa dorm, inchid ochii si simt cum il scoate(nu a prins anestezia si am vazut tot... am simtit tot)il visez in bratele mele.nu mai suport.

| Bya1994 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri