| acsva a întrebat:

Am luat pilula de a doua zi, dar doar una, nu doua, Prostinol-2. Si fix cand trebuie sa am ovulatia, adica azi, mi-a venit ceva de genul menstruatiei, dar e mai maro, si destul de mult. Se poate sa mi fi venit menstruatia mai devreme?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva denumita Postinor2 este formata din 2 pastilute care se administreaza pe rand, intre prima si a 2-a pastila fiind un interval de 12 ore.
In urmatorul intervalul de timp fata de momentul administrarii pastilei contraceptive, care de regula este de la 4 pana la 7 zile fata de prima zi in care a fost folosita pastila contraceptiva, pot sa se produca sangerari slabe sau mai abundente care reprezinta
o reactie de aparare/o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici care au invadat organismul si actioneaza prin dereglarea activitatii hormonale normale.
Sangerarea de regula tine in jur de 2-4 zile, de obicei este destul de slaba si este formata din sange curat de culoare rosie deschis
foarte mult diferit de sangele menstrual. In concluzie sangerarea aparuta NU reprezinta menstruatia, dar asta bineinteles ca doar in cazul in care pastila a fost folosita in perioada fertila, inainte de momentul de producere a ovulatiei. Multa sanatatE!

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Foarte frecvente (pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane):
 Stare de rău (greaţă)
 Sângerări neregulate înainte de a începe următoarea menstruaţie
 Dureri de burtă
 Oboseală
 Dureri de cap