| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Anul acesta am trecut in clasa a 9-a si am nimerit in clasa cu 3 colege cu care am fost si in generala timp de 8 ani. Ne intelegem foarte bine! Una din aceste fete place un baiat tot din a 9-a, care este cel mai bogat, fitos si pe care toate fetele il plac, dar el nu se uita la niciuna. Prietena mea mi-a dezvaluit ca il place in urma cu vreo luna - o luna si ceva.
Pe mine nu ma prea atrag genul asta de baieti. Chestia este ca de vreo 2 saptamani baiatul acesta tot da semne ca ma place. Adica cand suntem in curte incearca sa se bage in seama cu mine, la ziua lui a rugat-o tocmai de prietena mea (cea care-l place) sa ma invite si pe mine etc. Acum 2 zile eram la un bal al bobocilor in club si el a inceput sa danseze cu mine, numai cu mine, si se tinea dupa mine peste tot unde mergeam. Parca a inceput sa-mi placa si mie de el sad Chestia urata este ca prietena mea s-a prins si deja e abatuta cand ma vede in prajma lui si pe mine ma afecteaza acest lucru, deoarece nu vreau s-o "pierd" din cauza unui simplu baiat. Ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Daca el n-o iubeste pe prietena ta, ea n-are ce sa mai faca sa-l cucereasca. O poti ajuta sa-i gasesti si ei pe cineva ca sa nu se mai simta singura.
Fa-o sa inteleaga ca tii la ea si chiar spune-i asta, ca tu nu il poti face pe baiat sa se indeparteze de tine daca el pe tine te vrea.
Daca ti-e buna prietena ar trebui sa se bucure pentru tine, chiar daca dorinta ei ti s-a indeplinit tie. Ai insa grija sa nu se dea la el, ca nu se stie.
Dar cum iti spuneam, convinge-o ca nu se poate cu forta. Mai sunt baieti destui.

| DanAmarandei a răspuns:

N-ai nici o varianta care sa nu te coste, sa nu te faca sa suferi. Asta e, viata te duce de multe ori si in astfel de ipostaze. Asa ca, stabileste pentru tine care e suferinta cea mai mica (sa-ti pierzi prietena sau un baiat care-ti place), alege-o, asuma-ti-o si obistnuieste-te. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca el vrea sa fie cu tine si ea o sa se supere pe tine daca te cobini cu el, inseamna ca e egoista, nu e prietena adevata. un prieten iti vrea binele si ar intelege in situatia asta mai ales daca ala te place pe tine, nu pe ea. insa ea poate se simte nasol si pentru ca ti-a zis ca ii place de el si cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu ea

| xBinacaX a răspuns:

Nu ma prea pricem la asa ceva... dar ai putea sa ii spui acelui baiat ca nu esti interesata de el sau ai putea sa ii spui lucruri pozitive despre prietena ta. Scz daca nu te-a ajutatbig grin