| Your5angel a întrebat:

Am nevoie de voi! Nu credeam in dragoste la prima vedere, mi se parea ca e un lucru firesc sa te indragostesti dintr-o privire! Insa, cand am mers la Scoala muzicala am intalnit un baiat cu 1 an mai mare ca mine, iar eu am inteles ce inseamna in sfarsit dragostea la prima vedere, imi batea inima tare si observam ca si el a ramas satisfacut de venirea mea! De atunci cand ne intalnim cu privirile ne privim in ochi pentru cateva secunde si zambim unul la altul dar nu indraznim sa ne apropiem unul de altul! Iar el incearca sa imi atraga atentia flirtand cu alte fete, facand glume, si eu ma starui sa nu-l prea observ (de fapt nu stiu daca asa trebuie sa fac)Nu l-am vazut 1 an si am incercat sa-l uit si sa ma indragostesc de alti baieti, Vorbeam doar pe net, iar el parea desinteresat de mine si rece.Si am luat decizia sa il uit.Insa cand ne-am revazut din nou la scoala iarasi s-a inceput aceeasi poveste de dragoste, dar de data asta el nu imi atragea atentie, dar eu sunt atat de indragostita incat doar o privire de-a lui ma face sa zbor pana in a 9-lea cer! Seara doar la el ma gandesc dar si la faptul ca ne vedem cam rar.Cum sa fac sa il agat, sa ii arat cat de cat ca imi place de dansul, si sa nu fim atat de rusinosi, oricum cineva trebuie sa faca primul pas? Va rog, vreau sfaturi cat mai bune pentru fundita si vot! Mersi

11 răspunsuri:
| FlyingSoul a răspuns:

Sa ii spui dragoste e cam greu, dragoste e ceva la care trecbuie lucrat, termenul de atractie ar fi mai potrivit (aici nu ma refer la atractia trupeasca sau sex, ma refer la dorinta arzatoare de a avea pe cineva langa tine, care sa te stranga in brate si tot tacamul, ceea ce simti tu). Este foarte posibil asa ceva, ba chiar sunt multe cazuri. Nu spun ca o atractie de-aceasta nu va duce la dragoste adevarata, ba din contra. Tu incerarca sa vezi ce ii plaace, sa vezi daca va potriviti, apoi intr-un mod subtil sa incerci sa ii sugerezi sa iesiti la o cafea sau ceva asemanator, si acolo sa incerci sa ii arti, tot subtil motive petru care o reltie intre voi doi ar merge. Daca vrei sa il uiti, apai ai de dus o muna excesiva care te cv-a epuiza (mie mi-a luat 3 ani sa uit prima dragoste si tot a ramas o "smanta" ceva colo).

| Your5angel explică (pentru FlyingSoul):

Avem aceleasi Hobby-uri, ne plac aceleasi lucruri...Insa sunt prea rusinoasa ca sa fac primul pas.

| FlyingSoul a răspuns (pentru Your5angel):

Daca el nu va face acest pas si nici tu, peste 50 de ani nu iti v-a parea rau cand te vei gandi la ce ai facut in viata, si ca nu ai trecut acum peste rusne? Crede-ma e mai bine sa treci tu de rusine decat sa astepti pe el sa o faca.

| unknownn a răspuns:

Aplauze pentru fraierii care se plac si nu sunt impreuna

| Xenya a răspuns:

Poti sa scrii un roman de dragoste si apoi sa il uit pe tip.

| Your5angel explică:

Am uitat sa precizez: Multi baieti imi spun ca le place de mine si ma agata, dar eu nu ii cam observ...Iar cand il observ ca vorbeste cu vreo fata il gelozez insa, nu am de ce! Ca sa spun asa, el e un baiat popular, eu sunt o fata populara...

| Your5angel explică:

Trebuie sa ne pazim unul pe altul...happy happy happy

| Your5angel explică:

Alte raspunsuri?

| NGheorghe a răspuns (pentru Your5angel):

Alte raspunsuri?

pai nu vrei prea mult?
Tu nu ai nevoie doar de un inceput in dragoste ci si de un sfarsit.
Deci atunci cand stii exact cum vrei sa arate acel "sfarsit" vei stii si drumul pe care sa il urmezi. Deci atunci vei stii sa vorbesti, cu el, cu toata lumea.
Ca daca ar fi sa discutam pe bucati atunci si tu ai stii ca nu vrei sa depinzi de el asa de mult incat sa ai de la probleme cu parintii la o sarcina prematura. Sau sa ai o despartire in pragul tineretii pentru ca fiecare urmeaza un cu totul alt program. Degeaba iti spune cineva sa ai grija de multe daca tu te multumesti cu putin, sau dincontra sa fi atenta la pitune chestii daca tu pe langa instrumente muzicale mai iti doresti si multa prosperitate.
Asa ca... daca nu te-ai prins, tu stai retrasa pentru ca il vrei ca proprietate si vrei ca el sa ia anumite decizii si deci nu ii dai sansa sa aleaga. O fata care ii da aceasta sansa, deja se vede din vorbele ei ca vorbeste altfel, ar fi zis: " ai venit iar la noi, ce ai studiat un an intreg spune-ne si noua! "
Ca tu sa iei o hatarare buna trebuie sa cunosti multe despre acea persoana, si asa si el deci si tu trebuie sa dai anumite informatii. Dragostea ii ca un simt, de obicei se spune ca persoanele care iubesc simt ceea ce gandesc ceilalti, si deci faptul ca "tu vrei ca el sa vrea" sau ca "tu cauti momente oportune sa vorbesti cu el" este ca o limitare a libertatii si este insuportabil (satanic chiar)in schimb poti face altceva mult mai simplu si care este si foarte greu de uitat: " sa ii raspunzi la intrebari inainte ca el sa intrebe" sau sa raspunzi in locul lui cand altii il intreaba ceva" sau sa "il corectezi cand raspunsul lui nu are certitudine si sa il schimbi cu unul concret"

Si eu aveam o colega si raspundeam in locul ei:
"Nu, nu ii trebuie"
"O aduce maine"... o carte
"Vine imediat"... inca vorbea in timp ce o striga cineva afara pe coridor
" Ia din penar si il ascuti inainte sa il pui inapoi"...un creion
multe, multe
Odata mi-am dat seama si la o straina, era in autobuz si am presimtit ca vrea sa coboare la urmatoarea statie si eu nu i-am zis si a trebuit sa mai mearga inca o statie... dar era aproape.
Ii foarte fain doar ca lumea are multe teorii si de aceea zic sa stii ce vrei ca doar atunci stii sa vorbesti cu toti.

| D3Ng3R a răspuns:

Intreaba-l scurt si la obiect "ma placi sau nu" si el iti va raspunde(p.s. daca nu ai curaj mai bine uital)iar daca raspunde ca nu trebuie sa te porti mai bine cu el (adica:sa te apropii de el si sa nu fi timida ca mine pentru ca nu o sa mearga) iti urez mult succes si sa ai o relatie frumosa si lung!

| qEcstasy a răspuns:

Si eu am avut astfel de probleme in dragoste...Eu te sfatuiesc sa faci tu primul pas...Sa incerci sa vorbesti cu el..sa afli ce ii place inainte sa il ia alta fata.