| anonimrx777 a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie urgent de câteva sfaturi, vorbe de la voi.
Din luna ianuarie am luat anticoncepționale marvelon 21 timp de 3 luni, pana in martie, in aprilie am făcut o pauza si am făcut sex protejat(tin sa precizez ca in luna aprilie nu a venit regulat), apoi in mai si iunie am luat din nou, ultima menstruație in luna iunie a fost pe 24, iar in luna iulie nu am mai luat, din nou, pilulele, este data de 30 iulie si menstruația încă nu a venit. Sexul mereu a fost protejat si cu grija, tin sa precizez ca nu am niciun simptom de sarcina, dar nici ca mi-ar veni menstruația, doar rare dureri clasice pe care le simtim la menstruație, care nu durează prea mult. Dacă știți cumva cât poate dura aceasta întârziere. Ce sa fac? sfaturi, dacă ați mai întâmpinat si voi astfel de lucruri, va ascult cu drag! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Anticonceptionalele au ca efect advers dereglarea menstruatiei.Depinde de organismul fiecareia, nu exista o perioada fixa dupa care sa poti spune ca totul s-a reglat si esti ok.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar trebuii sa te consulte medicul tau ginecolog el are cele mai bune sfaturi, mergi maine la el

| iulia0514 a răspuns:

Problema este că ți-ai dereglat tu singura menstruația anticoncepționale se iau doar la recomandarea medicului ginecolog după ce-ți faci o serie de analize și indicat este sa le iei 6 luni înainte să le întrerupi nu 1 luna da și una ba ca nu o sa aibă nici un efect din contra o să suferi dereglări hormonale destul de serioase! Mergi la ginecolog și explica-i Problema

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai avut numais ex protejat, nu ai motive de ingrijorarea despre o posibila sarcina, fiindca nu se poate produce din cauza protectiei folosite.

In ce priveste ciclul cu intarzieri, este evident ca tu ai cilul de tip NEREGULAT care nu vine niciodata la acelasi numar de zile, deci esti una din femeile care nu va putea tine niciodata o aplicatie sau calendar, fiindca ciclul tau vine aleator.