| Cris5tcjjh a întrebat:

Buna TPU.Am nevoie urgent de un raspuns. Am făcut sex neprotejat a acum 4 -5zile în urmă.Cum sa aflu mai rapid daca sunt sau nu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

E cam devreme sa faci un test de sarcina de obicei trebuie sa astepti 11-14 zile de la contactul sexual ca sa aiba acuratete. O alta posibilitate ar fi testul de sange care se face la 7-10 zile si depisteaza o eventuala sarcina. Din pacate trebuie sa mai astepti cateva zile ca sa stii sigur, n ai cum sa ti dai seama asa repede daca ai ramas sau nu.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura posibilitate de a afla si de a confirma in mod sigur si precis daca s-a format sau nu, o sarcina in urma intretinerii unui sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin se poate face doar cu ajutorul testului de sarcina. Determinarea existentei sau a lipsei hormonului de sarcina in organismul tau se poate face in 2 moduri si anume : 1. ) dupa trecerea a MINIM 10-11 zile de la data intretinerii sexului, intr-un laborator de analize medicale se poate face un test beta-hCG pe baza unei analize de sange, sau 2. ) dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data intretinerii sexului, pe baza urinei se poate face un test de sarcina acasa la tine. REZULTATUL oricarui test de sarcina efectuat inainte de perioada precizata, va avea o acuratete/precizie a carei garantie de corectitudine va fi cu atat mai mica cu cat testul este mai repede executat. Pe multe teste scrie ca pot fi facute dupa trecerea a doar 12-14 zile de la sex, insa nici una NU precizeaza ca rezultatul obtinut in procente va avea o garantie de 40-60% si din acest motiv rezultatul obtinut poate fi FALS NEGATIV.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...La 4-5 zile de la actul sexual, nu ai cum sa afli daca esti gravida. La 21 zile de la actul sexual, fa un test de sarcina, el iti va spune daca esti sau nu gravida.

| aurgrigor8 a răspuns:

Există test de sarcină, părerea mea este ca e prea devreme sa afli dacă ești sau nu

| Cris5tcjjh explică (pentru aurgrigor8):

De asta si am intrebat. stiu de test