| AncaP99 a întrebat:

Am niste nelamuriri in legatura cu prietenul meu. Suntem impreuna de 11 luni si na..atingeri etc etc.n am facut nimic pana acum. Eu am 17 ani,iar el e cu jumatate de an mai mic. Stiu cum sunt baietii ca vor "activitate",dar el a asteptat si nu m a dus cu zaharelul sau nu a incercat sa ma grabeasca in ceea ce priveste contactul sexual. Insa au existat atingeri mai intime in zone genitale, sani...pe sub haine. Sunt o persoana mai retinuta si nu vreau sa ma pripesc. Problema e ca nu stiu daca tine cu adevarat la mine sau vrea sa ajungem mai repede la lucruri intime. Imi face complimente ..are grija de mine ..imi vorbeste frumos.dar cand ne sarutam apar atingerile alea si il ia valul.e interesat de ce lucruri mi placea sa mi faca ca sa ma simt bine si sa ma excit. vorbim deschis. Ce parere aveti? Tin mult la el dar nu ma simt pregatita plus ca na..stiu ca baietii tind sa se laude cu diverse faze de genu' si nu vreau sa ajung subiect de discutie..desi el m asigurat ca nu va fi asa...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.....sincer...daca a stat cu tine aproape un an chiar tine la tine. Eu zic sa iti dai frau liber. Oricum majoritatea baietilor se lauda cu chestii pe care nici macar nu le-au facut. Daca era sa fii subiect de discutie erai de mult cu un zvon fals. Dar pare ca tine la tine. Daca nu esti pregatita mai asteapta. happy Dar daca motivul retinerii este ca nu esti sigura ca nu tine la tine. ei, este o prostie. Cine vrea sa piarda un an din viata cu o persoana pe care nu o iubesti sau cel putin placut, nu? bafta!

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Limitati-va doar la Petting, dar nu imbracati! Veti invata multe si e si foarte fain! Altfel, risti sa te abandoneze dupa dezvirginare - poate invoca zeci de motive! - si apoi ai sa suferi, si ce rost are?!
Daca tine cu adevarat la tine, va accepta si eventual te va astepta pana la 18 ani sau dupa ce iti iei bacul!
Repet, doar daca e de caracter si tine cu adevarat la tine!
Mare atentie la igiena manuala atunci cand faceti Petting! Sa va spalati pe maini foarte bine inainte, pentru a evita riscul unor infectii!
Success!

| ania a răspuns:

Dacă vrei să fii fericită pe termen lung nu face sex cu nimeni decât după căsătorie, de preferat cu cineva care crede adevărul despre el și anume că e capabil să fie fidel soției o viață întreagă.Și dacă te-ai simți pregătită, păcatul curvei nu aduce nimănui fericire pe temen lung. Poți ajunge subiect de discuție și dacă nu e adevărat darămite dacă e și poate ești și părăsită pe urmă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca nu se va intampla nimic din cele imaginate de tine deoarece din cele prezentate reiese ca prietenul tau are caracter. La varsta voastra, acum la inceput ar fi indicat ca in scop de "antrenament" cu ajutorul caruia sa reusiti calmarea atacurilor hormonale inerente in timpul intalnirilor, sa incercati sa intretineti/practicati sexul surogat denumit PETTING. Chiar din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor, extinse pe intreg corpul in vederea excitarii punctelor/zonelor erogene a partenerului. In acest caz, totul este permis, adica cunilitia si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire sexul real/penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permite totul mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea acelor actiuni la care poate recurge o perechea de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace placere sexuala reciproca care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi jocul erotic (soft sau hard, dupa numarul de haine pe care le pastrezi pe tine...), dar a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa la actul intim pentru tinerii virgini, o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea insa practicarea ei va avea darul de a va pregati psihic, mental dar mai ales emotiv pentru un prim contact sexual real cu adevarat reusit. Succes si satisfactii in cazul in care il ve-ti practica

| Emilian65 a răspuns:

Daca el nu insista sa incepeti viata sexuala, inseamna ca te iubeste si asteapta sa-l anunti cand esti pregatita pentru acest eveniment.

| Oana92 a răspuns:

La 16-17 ani e normal sa isi doreasca sex si nu neaparat o relatie serioasa. Dar voi aveti aproape 1 an de relatie, banuiesc ca daca tot ce isi dorea de la tine era sexul...cauta pe altcineva in timpul asta big grin

Din nou, e normal sa il ia valul cand incepe sa te mangaie si sa te atinge (asta ar trebui sa te bucure!) si e posibil sa povesteasca cuiva asta, nu neaparat ca barfa (la fel cum e posibil ca si tu sa povestesti un astfel de lucru unei prietene).

Si totusi... daca nu esti pregatita spune stop atunci cand iti sunt depasite limitele! happy

| seth2016 a răspuns:

AncaP99, cand unul vrea sex si altul nu vrea apar tensiuni in relatie. Sau ajungi la intrebari din astea pe care le pui tu.

Daca nu esti pregatita sa faci sex spune-i direct. Nu e sfarsitul lumii daca va despartiti.

| AncaP99 explică:

Multumesc pentru sfaturi!