| skutekplin a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare care ma macină foarte tare. Eu sunt îndrăgostită de un personaj fiktiv, dar sunt o creștină infocata si vreau sa știu dacă este păcat. Părinții mei deja m-au dus la exorcist si m-au legat de calorifer pentru ca au spus ca trebuie sa scoată dracii din mine. Va rog frumos sa ma ajutați cu sfaturi, și va rog sa tratați serios aceasta problema care îmi distruge viața. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Părinții tăi din ce cult creștin fac parte? Că după cum se poartă zici că-s ceva fanatici neoprotestanți.
În orice caz, nu e păcat să te îndrăgostești în sine. E păcat să râvnești sexual pe cineva, aici intrând porunca a 6-a din Decalog, cum e ea tâlcuită de Mântuitor în Matei 5, 27.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 zile la rand cu apa sfințită, de 7 ori pe zi. Ai putea juca și într-un film horror, și asa nu prea mai sunt asa reușite astea noi, în care rolul principal sa fi tu : gen,, Emily Rose exorcizata după 3 luni în Vaslui!

| 19flo79 a răspuns:

Suna la protectia copilului daca e adevarat, desi nu te cred happy

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta nu-i de exorcist, ci de un psihiatru si se cheama "paranoia" sau o stare mai avansata a bolii "schizofrenia".
Gradul bolii il poate stabilii numai un medic, in urma unei consultatii.
Partea buna este ca poti primi tratament si te poti reface, daca mergi acum la medic.

| ania a răspuns:

Daca iubesti pe oricine mai mult decat pe Dumnezeu, traiesti in idolatrie si ai fi mai fericita daca ti- ai cere iertare lui Dumnezeu pentru aceasta idolatrie( si pentru toate lucrurile pentru care te mustra constiinta, ai ca Mantuitorul Hristos sa iti curete mintea cu sangele sau, ai alege sa poruncesti tu ca in Numele lui Hristos sa plece de la tine demonii de idolatrie. Fara alegerea ta, nu poti sa devii libera.

| UnulSimplu312 a răspuns:

PROSTII. parinti tai au nevoie de un control psihiatric neaparat! Cum naiba sa iti tratezi asa copilul... si ce? Ok esti indragostita de un personaj cine sunt ei sa iti interzica tie asta? Atata timp cat nu iti faci rau tie sau celor din jur atunci esti libera sa iubesti pe oricine vrei fie ca exizta sau ca nu