| Anonima_6850 a întrebat:

Buna TPU.Am o intrebare. ce ai putea sa alegibig grinemnitatea sau Dragostea? Ok.incep:
Am avut o relatzie(prima mea relatie) care s`a destramat repede.insa toate gindurile mele inca stau in trecut. dupa o perioada totul a revenit la normal, mi-a propus sa ne impacam si totul sa fie bine. L`am crezut, deoarece la prima despartire am avut ambii vina, dar totul a durat putin si de data cealalta. Dupa asta am incercat sa ies cu alt baiat, dar totul era in zadar, nu ma gindeam decit la fostul meu si nimic nu a mers cu cel de`al doilea.Acum,dupa citeva luni primul meu iubit mi-a propus sa iesim impreuna iarasi.Il iubesc inca, dar nu stiu ce sa aleg:demnitatea mea sau iubirea care ma face sa uit tot ce s`a intimplat mai inainte.Astept sfaturi:-)

Răspuns Câştigător
| raul_1629 a răspuns:

Intrebarea ta te duce pe o cale gresita. Cand iubesti nu trebuie sa fi orgolioasa, nu trebuie sa ti cont de mandrie. iubirea este daruire neconditionata. exista totusi o limita a demnitatii, dar atat timp cat iubesti, ar trebui sa o ti-o spui doar in soapta, ca nu cumva spunand-o cu voce tare sa stice totul.
Nu vreau sa spun acum ca nu ar trebui sa judeci si la rece lucrurile. Doar ca nu pornesti bine. Uita-te in trecut unde a-ti gresit, de ce a-ti gresit. Nu cine a gresit mai mult. Incearca sa te concentrezi din ce cauza s-a gresit. Barbatii nu inteleg ca, pe termen lung, femeia asteapta afectiune, protectie si respect pentru a oferii totul in schimb. barbatii se pierd undeva pe parcurs, nemaioferind femeii ce-si doreste.(nu toti). Femeia nu mai ofera nici ea ce a oferit odata, apar certuri, dispare afectiunea, apare mandria si orgoliul. Certuri exista in orice relatie, si despartiri, si impacari. Imortant e ca din acestea sa invatati si sa constientizati ce va doriti. poate te iubeste, dar e si orgolios, si el ar fi acela care ar trebui sa faca primul pas, ea asta asteapta. asa sunt barbatii, greu invata de ce are nevoie o femeie pentru a o face fericita. vorbiti-va deschis ce va doriti, atat unul de la persoana iubita cat si in viitor, in viata, dar nu cumva sa para ca va fortati unu pe altul. lasa-ti mandria la o parte si deschideti-va sufletul. daca va iubiti, cu timpul, o sa invatati sa va iubiti si mai mult

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eu zic să te întâlneşti cu el şi să-l întrebi clar ce vrea. Tu ţi la el şi asta e evident şi probabil dacă nu vei merge acum vei regreta asta. Mergi şi vorbeşte cu el şi întreabă-l ce vrea de la tine. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai demnitate. tie iti place maciuca.nici macar de dragoste nu ai parte. tu nu ai ce sa alegi. tie iti trebuie hotarare, si respect de sine.

| Ирина19 a răspuns:

Ai putea incerca inca o data, aici depinde din ce cauza v-ati despartit, problema e ca ti-ai dat seama ca il iubesti mult(fiind cu alt baiat)asa ca mai da-i o sansa, daca crezi ca te merita, mi s-a intimplat si mie asa ceva, ne-am despartit cam de 3-4 ori, insa din pacate nu a mai fost ca la inceput, poate in cazul tau va fi ceva mai bine happy bafta :*

| love4u_2128 a răspuns:

Asta este cea mai grea alegere intotdeauna in special pentru persoanele care sunt sensibile si pun suflet repede intr-o relatie.eu zic sa iesi cu el, sa vorbiti dar sa nu ii arati ca ti-e dor de el sau ca suferi dupa el.incearca sa te porti in fata lui ca si cum ar fi un simplu prieten cu care iti face placere sa iesi oricand. spune-i de ex la plecare dar lasa-l pe el sa te sune.incearca sa il lasi pe el sa faca primul pas. daca face asta inseamna ca el nu te-a uitat si cu siguranta mai are sentimente pentru tine care il fac sa isi dea seama cat de mult insemni pentru el

| Bubu9110 a răspuns:

Buna!

Eu zic sa faci ce simti. Asculta ce iti dicteaza inima dar foloseste`te si de minte... incearca sa le combini.
Mai vrei sa ii dai o sansa?
Nu e vorba ca nu poti sa-l uiti ci ca nu vrei... stiu cum e ca si eu simt la fel.

Nah nu stiu ce sa zic totusi te-a avut de doua ori si nu a stiut sa te pretuiasca.

Vorebeste cu el fata in fata si intreaba`l ce vrea : o aventura sau o relatie serioasa?
Spune`i ce simti... o sa ii observi comportamentul iar atunci o sa poti lua o decizie...

Succes :*

P. S : sa ma anunti cum a fost :*

| deea_9894 a răspuns:

Buna! Uite stiu ca la tine e altfel dar iti dau evemplul meu... cunosc un baiat din cls a1-a in clasa a5-a am devenit cei mai buni prieteni si de atunci parca am orbit; el facea tot felul de greseli, isi batea joc de mine dar eu cu gandul ca am sost prieteni i-am iertat orice desi m-a dezamagit de n ori, acum 3 saptamana. dupa ce avusesem o perioda mai proasta in ceea ce priveste prietenia noastra si-a cerut scuze si incepusem sa consolidam iar dar a facut-o inca odata si l-am ierta iar la 2 zile iar insa nu am mai putut sa il iert si sti dc pentru ca am realizat ca chiar daca va fi mai bine nu va mai fi la fel... la tine e ceva diferit deoarece il iubesti dar oare merita sa sterga cu tine pe jos?! PS. sper ca realizezi ca trebuie sa te gandesti foarte bine si ai mare grija caci ai putea sfarsi cu inima rupta XOXO

| sensa a răspuns:

Ciorba reincalzita nu e buna.asa zice o vb.si apoi daca ar fi fost sa mearga ar fi mers macar din a doua.cred ca in cazul asta ar fi mai bine sa ai grija de demnitate si sa nu continui un joc care nu duce la nimic bun.(demnitatea nu inseamna orgoliu)