| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare destul de intima: De ce labiile mele sau inflamat, adica stii-ti buzele celea in jurul vaginului si mereu am mincarime acolo.Am citit pe internet ca aceasta poate fi provocat de igiena personala neregulata, dar eu in fiece seara fac igiena! Va rog un sfat!

2 răspunsuri:
| SiMpLa a răspuns:

Nu este adevarat nu tine de igena.Se mai intampla probabil ai o infectie Spala-te cu ceai de musetel cat mai caldut si iti v-a trece dupa 2 spalari:*pup

| sorina_1401 a răspuns:

Mancarimile din zona genitala sunt iritatii sacaitoare ale vaginului si ale zonei dimprejur. Iti creeaza dorinta de a scarpina zona afectata.
Substantele chimice iritante: detergenti, materialul sintetic al lenjeriei intime, produsele de igiena intima (spray, gel de dus, parfumuri, etc.);

Infectiile vaginale cu fungi: determina adesea scurgeri vaginale albe si cu aspect branzos. Pot fi cauzate de antibiotice, contraceptive, sarcina, mentruatie, prezervativ, act sexual, diabet si un sistem imunitar slabit;

Vaginita: inflamatii, mancarime, scurgeri vaginale si miros neplacut cauzate de alte infectii (inclusiv bolile cu transmitere sexuala). Vaginita este frecvent intalnita la fete, inainte de pubertate;

Menopauza: pe masura ce productia de estrogen scade, peretii vaginului devin mai subtiri (sexul regulat poate preveni agravarea acestei situatii) si lubrifierea vaginului este insuficienta;

Stresul: poate stimula mancarimile vaginale si sa fii mult mai predispus infectiilor;

Alergie la prezervativ: cel din poliuretan reprezinta alternativa in cazul aparitiei iritatiilor cauzate de alergia la latex.
Sfaturi practice pentru prevenirea mancarimilor vaginale

Pastreaza zona genitala curata si uscata;
Evita folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
Alege lenjeria intima din bumbac si evit-o pe cea din materiale sitetice;
Schimba-te daca ai lenjeria umeda, in special dupa ce ai facut sport. Daca esti la mare si ai costumul de baie ud este indicat sa-l schimbi;
Evita produsele de igiena intima;
Consuma iaurt sau administreaza-ti tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand iei antibiotice;
Sterge-te intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folosesti toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
Slabeste cateva kilograme, daca esti supraponderala;
Daca suferi de diabet, pastreaza-ti glicemia la o valoare normala;
NU te scarpina! Iti vei inrautati situatia;
Evita contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile sau macar foloseste un gel lubrifiant;
La fiecare act sexual foloseste prezervativul, in afara cazului in care esti intr-o relatie sigura si de durata.