| MihrimahAndreea a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta si va rog sa raspundeti cu seriozitate!
Luni, m-am culcat de 2 ori cu iubitul meu iar el si-a dat drumu in mine tot de 2 ori. A curs sperma din vagin, dar presupun ca o parte s-a dus si inauntru(ca doar nu s singura fata careia i a curs). Mentionez ca dupa actele sexuale nu m-am ridicat imediat, am stat culcata cel putin 10 minute dupa fiecare penetrare. La vreo 2 ore aproximativ a inceput sa imi fie rau, sa ma doara burta foarte tare si capul (din ce stiu eu simptome nu apar asa repede) iar acestea m-au tinut pana ziua urmatoare. Si de luni ma simt extrem de obosita. De ieri mi se pare ca sanii mei s-au intarit si ma dor (puțin de tot ma dor dar pana acum nu ma dureau). Ciclu menstrual mi-a venit pe data de 19 si m-a tinut cam pana pe 22-23 maxim. Actele sexuale au avut loc pe data de 28. Mentionez ca am mai avut acte sexuale! Acum nu mai am simptome. Doar cateodata ma doare burta, capul putin si sunt obosita tot timpul de atunci iar sanii mi se par mai tari acum.

Este vreo sansa sa fi ramas insarcinata?
Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ziua de luni adica pe data de 28 martie cand a au avut loc cele 2 contacte sexuale incriminate, tu erai in ziua a 9-a sau a 10-a a ciclului tau menstrual. Daca ciclul tau menstrual este regulat si are o durata medie de 28 de zile, sexul a avut loc cu 4-5 zile inainte de data ovulatiei si in acest caz probabilitatea ca spermatozoizii sa supravietuiasca cele circa 4-5 zile este destul de mica de maxim 20-30%. Insa daca ciclul menstrual este mai scurt de 28 de zile fiind de 26-27 zile, sau este unul NEREGULAT, posibilitatea de a se forma o sarcina poate creste foarte mult, pana peste 50%. Toate acele asa zise simptome resimtite, reale sau inchipuite, sunt rodul gandurilor datorate lipsei de informare despre mecanismul procreerii, sau produsul fricii, temerii sau PARANOIA specifica in astfel de situatii. Te informez ca in primele 2 saptamani de dupa un sex neprotejat sau cu ejaculare in vagin, NICIODATA NU POT sa apara absolut nici un fel de simptome de sarcina in afara de neinceperea menstruatiei la data preconizata. Daca ciclul tau menstrual este mai scurt de 28 de zile atunci exista sanse de a ramane insarcinata si acestea sunt cu atat mai mari cu cat ciclul este mai scurt. Dar daca ciclul menstrual este mai lung de 28 de zile chiar si cu 1 sau 2 zile probabilitatea de sarcina teoretic dispare complet. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, sunt sanse mari sa fii gravida.

| raluk27 a răspuns:

Slabe șanse. Trebuie sa fi fost in perioada fertila (aproximativ 14 zile dupa data inceperii menstruatiei).
Simptomele apar dupa vreo 7-8 saptamani. In niciun caz a doua zi.

| Oana92 a răspuns:

Ai destule sanse de sarcina. Dar simptomele pe care le ai acum sigur nu sunt de la o sarcina.

| MihrimahAndreea explică:

De obicei nu imi vine ciclu regulat. Acum 2 luni mi-a venit pe 23-24-25 *nu mai stiu exact data. Iar luna asta pe 19.