| Andreea2000ingersh a întrebat:

Buna TPU ..am o intrebare mai jenanta. Eu ma spal pe corp adica dus in fiecare seara.iar dimineata tot miros la pasa... urat de ce? eu sunt foarte ingrijita dar totusi nu pot sa sar la un baiat in brate ca se simte mirosul. Ce pot face? Vreau sa precizez ca nicio data nu a fost seara in care sa nu imi fac dus ..cateodata imi fac si dimineata si tot. Vreau raspunsuri serioase cine are chef de misto ..sa mearga in alta parte! Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Igiena minima iti impune sa te speli in zonele genitale dimineata, seara si dupa fiecare scaun, sa porti chilot de bumbac pe care sa-l schimbi dupa maxim 12 ore de purtare, sa schimbi pijamaua la 2, maxim 3 zile de purtare, sa speli pijamalele, prosoapele pentru zona genitala si chilotii la 90-95 de grade (sau sa le fierbi) si sa le calci inainte de folosire. Daca faci toate astea si inca ai un miros neplacut, mergi la un ginecolog pentru un examen de sceretie (chiar daca esti virgina)

7 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Spala-te mai des!

| dydy22 a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la un medic nu te lua dupa vb.

| Ovydiw a răspuns:

Probabil ai o problema, o afectiune a corpului...
Cel mai intelept este sa nu iti fie rusine si sa le spui asta parintilor, apoi o sa mergi la un doctor care sigur va sti ce problema ai si ce trebuie sa faci sa fie totul bine.
Noi nu putem sti ce poti tu sa ai si cum sa te ajutam, aceasta categorie este pusa pentru intrebari frecvente si simple, tu ai o problema mai complexa la care noi nu avem cum sa avem raspunsuri.
Sa nu iti fie rusine de parintii tai, ei cu siguranta o sa te ineleaga si totul va fi bine, sa nu stai asa mergi si le explica cat mai repede.
Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cel mai bun sfat ţi l-a dat Brigaela : să te speli cât mai des ( după fiecare scaun sau chiar după fiecare urinare ) - te speli local cu apă caldă + săpun ( preferabil unul cu pH neutru ) şi te limpezeşti foarte bine; eventual schimbi şi lenjeria intimă de 3-4 ori pe zi.

Ar fi indicat şi un control ginecologic ( chiar dacă ai doar 12 anişori ) la care să-ţi facă analiza secreţiei vaginale - să NU fie vorba de o infecţie ( care se poate lua de la orice toaletă publică, de pe o clanţă/robinet, ori de pe capacul de wc ).

Toate cele bune.

| DeliricEDeVina1 a răspuns:

Pai fa dus si seara si dimineata. Spala-te cu sapun lichid intim.

| Eronik a răspuns:

Cea mai buna decizie ar fi sa te duci la ginecolog, el este cel mai in masura sa iti dea un raspuns pertinent. Iti urez mult noroc.

| aaannnnnnooooonnniiimmm1542 a răspuns:

Draga andreea eu te sfatuiesc sa mergi la ginecolog... ai grija de tine