| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema si am nevoie urgen de sfatur.M-am indragostit de varul meu primar, ieri l-am vazut pentru prima oara la pomana bunicului meu.Am inceput sa tin la el mult si stiu ca si el simte ceva mai mult pentru mine. Va rog mult sa imi ziceti ce sa fac sa scap de sentimentele astea.

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa te spanzuri nu cred c-ar ajuta la ceva,ajunge sa ti-l scoti din cap!
Pentru ca tu esti stapana sentimentelor tale,nu trebuie sa te lasi condusa de sentimentele tale,in cazul de fata!
Se presupune ca detii o ratiune,care ar trebui sa te trezeasca, ce-ar fi s-o si folosesti?
Condusa de sentimente si lipsita de ratiune, risti sa devii o paria nu numai a intregii tale familii, dar si a societatii.
De ce?
Pentru simplul motiv ca nu vei gasi in jur nici o pereche formata din doi veri primari, pe care s-o accepte vreun om sanatos la cap.
Trezeste-te la realitate.

| sofisis a răspuns (pentru greece12):

Dar tu ai vazut ca il iubeste intr-o zi? Si el pe ea la fel ...sincer..generatia asta s-a cam dus pe copca happy
Draga fata, nu exista nici o forma sub care tu si el sa va iubiti mai mult decat ca pe niste rude apropiate. NU este posibil sa vezi in el un potential iubit.
Nu este vorba doar de societate(desi va va crucifica) ci si de faptul ca genetic vorbind este un mare pericol pentru un viitor copil de exemplu.

| greece12 a răspuns (pentru sofisis):

Un coup de foudre in familie...mai mult decat stupefiant, ce sa mai spun!

| sofisis a răspuns (pentru greece12):

Dar eu nu inteleg de unde au ajuns ei sa aiba atat de multe bazaconii in cap. Si eu sunt generatie post-decembrista dar nu-mi aduc aminte sa fi avut atatia gargauni in cap si atatea idei dubioase cand eram mica. Mi-e si frica de cum or sa ajunga copiii mei fiind inconjurati de atatea... aberatii.

| greece12 a răspuns (pentru sofisis):

Sa stii ca si mie!
Am copii, tot post-decembristi si mi-e groaza in ce societate ii las sa traiasca...
Ma incurajeaza faptul ca cei cu gargauni nu formeaza majoritatea, adica exista multi copii buni si educati, in ei imi pun speranta, sincer!

| sofisis a răspuns (pentru greece12):

Ce bine ar fi sa fie asa cum spui tu. Eu insa nu cred atat de optimist ca tine.
Totul mi se pare cu susul in jos. Valorile care erau bune acum sunt "rusinoase", cele care sunt cu adevarat rusinoase sunt "cool". Doamne ajuta! e tot ce pot sa zic happy
Si daca mai si incep sa se amestece genele rudelor de grade apropiate... Sodoma si Gomora ramane doar o poveste, o comedie fata de ce ne asteapta happy

| greece12 a răspuns (pentru sofisis):

Stii,functionez dupa principiul "totul este posibil" si asa i-am invatat pe toti din jurul meu sa functioneze,motiv pentru care greu sa ma mai surprinda ceva.
Ca lucrurile nu merg spre bine,o constat zilnic,dar refuz sa disper.
Si,crede-ma,insistenta si incapatanarea mea, ajuta.
Nu orbesc/surzesc/mutesc intentionat, dar dau importanta si pun baza numai pe ceea ce e pozitiv.
In cazul de fata, privesc inconstienta, iau nota de ea si consider ca se va trezi fata asta.Si,stii,daca nu se va trezi acum, se va trezi in cativa ani cand o vor alunga cu pietre sau va trebui sa creasca un suflet cu handicap, o viata.
Ai inteles.

| sofisis a răspuns (pentru greece12):

Asta cam asa e. Si eu incerc sa fiu pozitiva mereu si sa judec cat de putin pot pe altii. Nici pe mine nu ma mai surprind multe lucruri.
Cred ca oricine a avut la un moment dat un gand fugitiv de atractie fata de o pers de sex opus din familie dar in secunda a doua si-a dat seama ca e scarbos si anormal.Adica am mai auzit de cazuri de genul.
Si oricum partea buna e ca fata ne intreaba cum sa scape de sentimentele astea, nu cum sa faca sa fie cu baiatul. Deci exista speranta pentru sufletul ei.

| greece12 a răspuns (pentru sofisis):

Da.
Eu cred ca si ea e speriata de ceea ce simte si va face orice sa isi scoata din minte traznaia asta!
Ii dau inainte cu pozitivismul, nici gand sa renunt!
Si tu la fel, vad, imi place simtul tau acut de observatie!

| sofisis a răspuns (pentru greece12):

Multumesc frumos happy Incerc si eu sa devin un adult cat mai corect si cat mai experimentat in ale vietii drame laughing

| greece12 a răspuns (pentru sofisis):

Te vad, delicato!
Si-mi placi!
happy

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie decat ca si tu sa realizezi ca el este fructul interzis.

| Public22 a răspuns:

Nasol, e varul tau primar nu ar trebui sa simti ceva pentru el ca iubit, e gresit. Te inteleg prin ce treci, dar trebuie sa rupi orice legatura cu el, deoarece se poate ajunge la alte lucruri. Mai bine suferi putin acum, decat mai mult mai tarziu. Gandeste-te ce vor spune parintii vostrii. Daca vrei poti vorbi si cu varul tau despre asta, sa te descarci. rezolvati problema impreuna. Succes!

| darriya a răspuns:

S-au termiat barbatii? fata, vrei sa te urasca parintii, rudele, prietenii.etc? tu gandesti? esti ruda cu el...vei fii blestemata, in caz ca vei avea o relatie cu el si ve-ti ajunge la o familie cu copii, ei vor iesi cu probleme de sanatate si, mai ales vorbiti de lume, vor fii marginalizati!

| Angels151 a răspuns (pentru darriya):

Stiu ca e gresit...dar ce vrei sa fac daca m-am indragostit de el? Sa ma spanzur?

| darriya a răspuns (pentru Angels151):

Invata sa-ti controlezi sentimentele daca nu vrei sa fii judecata si,urata de toata lumea,asa cum ti-a trecut "indragosteala"fata de ceilalti baieti,asa si acum, cauta-ti un baiat care nu este ruda cu tine si, ai sa vezi ca va fi bine si singura vei spune "Doamne ce prostie era sa fac", gandeste-te bine ce vei face, ca el nu este orice baiat ci varul tau.nu esti indragostita ci simti o atractie deoarece el este cam ce ai vrea tu,ai vazut in el ce n-au altii, dar sa stii ca sunt baieti care au si mai multe calitati si, cu care sa nu iti fie rusine de ceea ce vorbesc altii, deci, controleaza-te.

| Curious1324 a răspuns:

Găsește-i defecte...

| 123567890 a răspuns:

Sa scapi de sentimentele pentru el vrei? nimic mai simplu cauta o persoana care sa te faca sa uiti si-n plus ar trebui sa te gandesti ca este varul tau chiar primar! Dar nu-ti fa griji e doar o stare trecatoare, ai sa vezi.happy