| Miriamm a întrebat:

Am o mare problema si sunt extrem de ingrijorata. Pe 23 iunie mi-a venit menstruatia, m-a tinut 7 zile, iar pe 4 iulie am facut dragoste cu fostul iubi. Noi am facut cu prezervativ si am schimbat 3 prezervative. Nu cred ca s-a rupt niciunul pentru ca nu am vazut...dar unul dintre el, inainte sa isi dea drumul in prezervativ s-a ridicat putin. Acum suntem in 24 iulie, iar menstruatia nu si-a facut aparitia, desi ma doare burta pe jos, ma dor ovarele mai mult, si ma dor si sanii. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma. Credeti ca sunt insarcinata? Mentionez faptul ca am 17 ani. Ce se intampla? VA rog din suflet ajutati-ma pentru ca sunt foarte ingrijorata.

8 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Doamne dar nu inteleg de ce o mai faci daca esti atat de stresata. Verifica naiba prezervativul ala dupa sa vezi daca e spart. Prezervativul nu se sparge decat daca e pus incorect. Sunt multi care o fac neprotejat ani intregi si nu ramane niciuna insarcinata. Tu chiar NU AI de ce sa iti faci griji. O sa vezi ca o sa vina menstrutia curand si te mai ingrijorezi abia peste o luna sau doua happy

| Miriamm explică (pentru Purec):

laughing) Iti multumesc frumos! :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi folosit prezervativul şi acesta NU s-a rupt, NU ai cum să rămâi însărcinată, stai LINIŞTITĂ!

Oricum, întârzierea menstrei este neglijabilă ( deocamdată )!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Dacă întârzierea va depăşi 7 zile, atunci să faci 2 teste de sarcină corecte, aşa cum ţi-am EXPLICAT într-un răspuns anterior.

Toate cele bune.

| cllaudDia a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si o sa scapi de dubii.

| UTB a răspuns:

Tu frumoaso da de ce cu fostul laughing actualul numai e titular laughing glumesc sunt simptome premenstruale prietena mea de fiecare data inainte de ai veni ciclu zice exact ca tine happy

| raluca155 a răspuns:

Nu esti insarcinata stai linistita laughing, sunt simptomele care isi fac aparitia inainte de ciclu. Exact asa mi se intampla si mie inainte sa imi vina ciclu. Ai fi avut tu vreun simptom ciudat daca ai fi ramas, dar nu ai ramas in niciun caz.

| 4prra7bxx a răspuns:

Stai linistita, acestea sunt simptome premenstruale...si eu am patit exact la felhappy. O sa-ti vina ciclul cat de curand posibil...

| Miriamm explică (pentru 4prra7bxx):

Iti multumesc frumos! :*