| *.:。✿*゚IL-IUBESC゚・✿.。.: * a întrebat:

Buna TPU.Am o nelamurire...Anticonceptionalele cum trebuiesc luate?! Ca un tratament:de ex in fiecare zi sau inainte de a intretine relatii sexuale iei pastiluta?! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, in fiecare zi, se urmeaza o retea, asa sunt facute de fapt si plachetele.Se iau 21 sau 22 de zile dupa 7 zile pauza cand trebuie sa vina menstruatia. Uite mai multe aici.Bafta!
http://www.anticonceptionale.ro/......onale.html

9 răspunsuri:
| carollina a răspuns:

Zilnic la aceeasi ora fix

Abh
| Abh a răspuns:

Anticonceptionalele sunt ceva foarte serios, cu multe reactii adverse. Ele se indica de catre ginecolog care iti si explica cum trebuie sa le iei. Daca vrei sa cumperi de la farmacie contraceptive orale fara prescriptie medicala, te sfatuiesc sa iti iei gandul, nu sunt bomboane!

| claudia_7744 a răspuns:

In fiecare zi timp de 21 de zile dp care faci pauza 7 zile si iei din prima zi in careti vine ciclu...

| Marynna a răspuns:

Se iau in fiecare zi in jurul aceleiasi ore. Unele pastile au pastile si pentru cele 7 zile de pauza, doar ca sa nu te incurci, ele nu contin nimic.

| Zenithf a răspuns:

Eu zic sa te uiti intai pe asta: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
si apoi sa te hotarasti daca sa iei anticonceptionale sau sa folosesti prezervativul.
Si referitor la intrebarea ta, gasesti raspunsul la asta, cum s-ar zice, "pe toate gardurile". Daca te hotaresti totusi sa folosesti din astea, trebuie musai sa mergi la ginecolog si sa iei ce-ti prescrie el.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Mergi la un ginecolog, numai el poate sa-ti dea anticonceptionalele potrivite pentru organismul tau si tot el iti spune si cum si cand sa le iei. Si poti sa-i pui ce intrebari vrei, o sa-ti raspunda la toate. Mi se pare ca-i mai sigur asa, nu crezi?

lolita
| lolita a răspuns:

Anticonceptionalele se iau in fiecare zi la aceiasi ora.
cel mai sigur este sa mergi la un ginecolog, anticonceptionaslele se prescriu in functie de varsta, cm, daca ai avut copii sau avorturi etc.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele le iei dupa consul ginecologic, la prescrierea medicului. Si trebuie luate in fiecare zi, la ora fixa, fara abateri sau "uitari". De asemenea, in timpul tratamentului cu anticonceptionale trebuie sa faci 3 consulturi ginecologice in fiecare an.

| rrx a răspuns:

Eu iau anticonceptionale de 6 luni am facut si pauzaa 1luna nu le=am luat tot timpu la aceeasi ora si le-am inceput a 5a zi de menstruatie adica ultima.cum ar veni a7a zi de pauza.primele 3luni am luat fara sfatul medicului si nu am avut nimic. apoi dupa pauza de1luna am fost la medic si m-a trecut pe regividon si mereu le iau inainte de actul sexualdar ce-l mai bine du-te fa-ti o fisa la planificare familiala acolo poti vorbii orice