| DaniiiDniix3 a întrebat:

Bună TPU, am o nelamurire în legătură cu întârzierea menstruației. In octombrie am avut din 15 pana in 18. Am facut sex neprotejat de atunci de vreo 2-3 ori in care suntem 100% siguri ca nu a lasat nimic. Tin sa mentionez ca am un ciclu neregulat si cateodata ma ia prin surprindere si vine cand vrea el. de obicei vine ori inainte cu cateva zile de la prima zi a ultimei menstruatii. ori dupa cateva zile de la ultima zi. si azi e 19 si inca nu mi-a venit. In ultima saptamana am luat Ketonal pentru o durere de masea si am fost si stresata putin. oare care ar putea fi cauza? Multunesc anticipat!

4 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Nu stiu neaparat daca medicatia are vreo legatura, dar stresul are si cu siguranta iti intarzie din cauza faptului ca ai ciclu neregulat. Stai linistita! si eu am trecut prin asta si cu cat eram mai stresata cu atata imi intarzia mai mult

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclurile tale menstruale sunt neregulate nimeni si niciodata nu va putea prevede lungimea lor si din acest motiv este cat se poate de posibil ca actualul ciclu sa fie unul mai lung, insa exista si o mica posibilitate care niciodata nu poate fi exclusa 100%, de a fi vorba si de o sarcina. La aceasta intrebare si asa cum este formulata si pe baza datelor prezentate nu se poate da un raspuns clar, concret si/sau corect ci doar simple presupuneri si/sau pareri mai mult mau mai putin subiective. Poate ca doar Mama Omida te-ar putea lamuri suficient de precis/clar uitandu-se in globul ei de cristal. happy Datorita faptului ca ciclurile tale au fost mereu neregulate nu se poate determina momentul ovulatiei deci nici a perioadei fertile si intr-un astfel de caz orice poate deveni posibil. Se poate afirma fara a gresi ca totul depinde de experienta partenerului tau de sex privind capacitatea lui de a-si coordona, controla si retine perfect ejacularea. Este cunoscut si acceptat faptul/consideratia ca femeile cu ciclul neregulat sunt "condamnate" sa intretina DOAR/MEREU contacte sexuale protejate, deoarece in caz contrar se "joaca cu focul" si isi asuma riscurile formarii unei posibile sarcini nedorite. Daca asa zisa "intarziere" va continua si va depasi 7-10 zile se poate incerca si executa un test de sarcina insa rezultatul nu poate fi considerat sigur, cert si valabil. Producerea menstruatia este un proces programat doar hormonal deci stresul sau folosirea Ketonal-ului nu au nicio relevanta. Multa sanatate!

| CiocanN a răspuns:

Cauza cred ca este ciclul nereglulat. La fel si la prietena mea, vine cand vrea.
Poate intarzia din cauza unor medicamentatii sau a stresului...sau poate asa este el, mai rebel. Stai linistita tongue

| DaniiiDniix3 explică:

Mi-a venit menstruatia pana la urma. Cred ca era vorba de stres. Multumesc mult oricum ❤