| danikee a întrebat:

Am o poveste de dragoste cam interesanta. Am cunoscut in urma cu un an o fata, era in vizita la bunicii ei in orasul meu insa ea locuieste la 500 km de mine, la inceput mam imprietenit cu ea, am inceput sa vb prima data in gluma, pana la urma a devenit ceva serios intre noi, chiar ne-am facut ceva planuri. Problema este ca intr-un timp de 8 luni de cand suntem impreuna ne-am vazut doar o data, acum este in Italia, ne este foarte greu, am avut lucruri si mai putin placute si uneori ma gandeam sa pun punct din cauza distantei. Ea ma iubeste enorm si am incredere deplina in ea, cand ne certam plange foarte mult si se consuma enorm. nu o sa ne vedem prea curand si nu stiu ce este de facut. Vreau niste sfaturi ce as putea face, ea nu ar renunta la mine stiu sigur asta dar mai tarziu mi frica sa nu-si schimbe parerea si sa o astept degeaba. Astept sfaturi de la voi, doar cine este capabil sa raspunda... Dau funda pentru cel mai bun sfat

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

Hmmmm... te inteleg perfect. stiu cum este cand ti la cineva care este la indepartare si nu poti sa o/il vezi in fiecare zi si etc (eu grecia, ea Romania). insa stiu ca timpul trece, ea nu mai are prea multa rabdare. si stiu cum este, o inteleg. insa o sa-ti spun ceva ce ei inca nu am tupeu sa-i spun. deci

daca tineti unu la altu si va iubiti atunci rabdati. ati rezistat atata mai rezistati inca un pic. daca va iubiti intr-adevar nu o sa sa va desparta 1000 de km. multi spun ca "pentru tine ma duc si in celalalt capat al lumii" insa cand sunt intr-o situatie ca asta... se vede clar pana in ce capat ar fi mers. bine ca la noi este ceva diferit pentru ca ea imi este ca o sora nicidecum iubita. dar am asteptat amandou 5 ani ca sa ne vedem si acum nu mai are rabdare nici macar inca un an. daca ea iti este iubita ar trebui sa mai suporti inca un pic pana o sa va intalniti iar. fa ce am facut si eu. aduna bani si daca este du-te cu autobuzul la ea. sau sa vina ea la tine. vorbeste cu ea. si incercati sa ajungeti la un comun. si daca poate sa te ajute si ea sa mergi la ea. sau daca vine ea la tine sa o ajuti tu sa vina. eu un lucru am invatat. ca daca iubesti pe cineva oricine ar fi... nu conteaza ca sunteti 100.000 de km. nici ca va intalniti o data la 5 ani de exemplu. conteaza cea ce simti si daca esti in stare sa faci totul pentru a vedea pe acea persoana.

aduna tu ceva bani. mai spune parintilor tai ce ai de gand si sa incerce sa te ajute cat de cat. autobuzul pana in Italia este undeva pe la 50-80 de euro de dus.

eu parerea mea. mai rezista. si inca ceva daca ea te iubeste atat de mult chiar si al distanta asta... esti prost pentru ca nu sti ce pierzi. in ziua de azi rar gasesti pe cineva care sa te iubeasca si noi dam cu piciorul pentru ceva mai fumos (credem noi) dar dupa aia ne dam seama ca de fapt am gresit. si incercam sa ne intoarcem la persoana pe care ne iubea. insa surpriza. acea persoana nu ne mai iubeste pentru ca ne-a dat o sansa insa noi nu am stiut cum sa o folosim.

eu ti-am spus doar parerea mea ce ar trebui sa faci. de aici in colo. de tine depinde cat de mult ti la ea si cat de mult o iubesti.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Va apreciez fidelitatea si respectul reciproc! Sunt elemente de baza intr-o relatie la distanta si nu as spune ca ar fi o relatie in pericol.Nu stiu ce varsta aveti dar iti pot spune ca atata vreme cat exista sentimente sincere nu vad de ce sa pui raul in fata. Traieste ce este si nu ce ar putea fi!

| BruneTTe a răspuns:

Degeaba iti spunem noi sa o astepti sau sa o lasi. Fiecare cu parerea lui. Tu stii ce simti. Gandeste-te asa: merita sa o astepti? Ia in calcul posibilitatea ca la un moment dat, cum spuneai si tu, s-ar putea intr-adevar sa te lase.Gandeste-te: e destul de minunata incat sa merite asteptarea chiar si cu riscul asta? Daca raspunsul e "da" si intr-adevar p consideri o fiinta speciala si diferita fata de celelalte fete din jurul tau, atunci asteapt-o. Daca nu ti se pare speciala, las-o. Sper sa te ajute.

| Metempsihoza a răspuns:

Daca te simti capabil s-o astepti, asteapt-o. Daca nu e peste puterile tale si mai si zice ca te iubeste atat nu ai de ce sa renunti. Ca sa nu iti vine greu incearca sa-ti stapanesti nevoile fizice, daca vei incepi sa ti le satisfaci cu altele gandindu-te ca sunt doar aventuri iti va fi greu s-o mai astepti pe ea.

| mFlorian a răspuns:

O poveste de dragoste frumoasa,insa imi pare rau sa te anunt dar aici nu esti in filme, trebuie sa te gandesti ca tu pe fata asta nu o poti vedea prea des in viata ta, esti pregatit sa o vezi de cateva ori pe an? Esti dispus ca in viitor sa te muti in Italia pentru a fi alaturi de ea sau ea sa vina in Romania? Stiu ca este "nasol" insa cam asta este situatia, eu daca as fi in locul tau as pune capat relatiei, chiar daca este una frumoasa pentru ca amandoi suferiti deoarece nu va puteti vedea.

Tu ai postat intrebarea asta aici deoarece esti nesigur pe tine, deoarece te-ai gandit sa te desparti de ea.Contrazice-ma,te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ca totul sa vina de la sine.Si daca ea chiar se dovedeste a fi persoana potrivita o vei astepta.Aceste lucruri pur si simplu se simti.Si daca ai astepta-o nua r fi o crima.Ba dimpotriva ai deveni o persoana mai rabdatoare si asta te-ar ajuta mai mult.Asa o vei cunoaste pe ea cum este cu adevarat.Interiorul este mult mai important decat exteriorul.
doar tu stii ce trebuie sa faci, nu sa te iei dupa sfatul altora, ghideaza-te dupa propria inima si constiinta, ele stiu cel mai bine ce trebuie sa faci, nu ceilalti care nu stiu ce este intre voi si in inimile voastre.
Bafta si sper ca ti-a fost de folos.

| Mozurov a răspuns:

Relatiile de la distanta nu au aproape niciodata un final fericit.Cand se intoarce ea din Italia? Se va intoarce definitiv?

| danikee explică:

Ea este in Italia doar pe timpul vacantei. Trebuia sa fie in orasul meu dar au intervenit niste probleme si a trebuit sa aleaga Italia. Va multumesc din suflet pentru sfaturile voastre, imi plac raspunsurile voastre si acum stiu ce am de facut. V-as da la toti funda, dar asta e. Nu ma asteptam la atatea raspunsuri, va multumesc inca odata!