| Antoniuza a întrebat:

Buna Tpu.....am o prietena are 17 ani si acum o saptamana a fost violata...ea stie cine a fost si eu stiu cine dar nu vrea sa mearga la politie.Cum o conving sa mearga?

Răspuns Câştigător
| SEXULvsBARZA a răspuns:

Salut, ne pare foarte rău pentru prietena ta! Îi poți explica câteva lucruri: 1. Că NU E VINA EI în niciun fel. Asta poate părea evident, dar victimele violului se simt deseori vinovate (ex. că erau noaptea singure pe stradă, că erau îmbrăcate „provocator", că au băut prea mult și că nu au fost atente, ca „de fapt au vrut" sau alte pseudo-motive). Toate astea nu contează - singurul vinovat este violatorul, indiferent de unde erai, ce purtai, ce ziceai. 2. Poate prietenei tale îi este foarte rușine de ceea ce s-a întâmplat. Trebuie să știe că rușinea este, la fel ca și vina, de partea violatorului. Lui trebuie sa ii fie rusine, nu ei 3. Este foarte important ca prietena ta sa fie consultată de un medic, chiar dacă vrea să depună plângere sau nu. Chiar dacă ea nu are răni vizibile, este necesar un control, care trebuie să implice și testarea pentru boli cu transmitere sexuală. Dacă se decide să îl denunțe pe violator, consultul la medic poate ajuta și în depistarea probelor de ADN care îl pot identifica pe violator sau în identificarea unei stări psihice specifice post-viol, în legătura cu care prietena ta poate fi ajutată. 4. Este normal să îți fie greu să mergi la Poliție să vorbești cu cineva străin despre ceva foarte intim și foarte violent care ți s-a întâmplat. În același timp, atunci când un viol este raportat și se face dreptate, asta ajută la prevenirea altor violuri asupra altor fete. Foarte puține fete și femei raportează violurile comise de bărbați asupra lor, de aceea mulți dintre ei scapă nepedepsiți. Singura posibilitate ca violatorul sa fie pedepsit este prin a vorbi cu politia. 4. Spune-i ca esti alaturi de ea si ca nu a facut nimic rau sau gresit si ca are tot dreptul ca agresorul ei sa fie pedepsit. Cu bine, Echipa SEXUL vs BARZA (www.sexulvsbarza.ro).

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Din pacate "mai las-o putin timp" nu e o optiune iar "o saptamana" e enorm.

Un viol se raporteaza in primele ore de la intamplare, medicii legisti pot prelua astfel probe pentru a stabili daca a fost viol si eventuale probe de sperma pentru a stabili daca adn-ul prelevat este acelasi cu al agresorului reclamat.

Si cateva zile sunt enorm de mult daramite o saptamana. Fata a facut mai mult ca sigur dus ceea ce e o greseala daca vrei sa reclami violul, iar eventualele echimoze (vanatai) nu mai dovedesc mare lucru.

| neutrino a răspuns:

Normal este ca ea sa-i spuna parintilor si acestia sa mearga la politie. Nu doresc sa fiu rau, dar daca a fost "violata" cu acordul ei"?

| Fatamuntilor a răspuns:

Zice ca a fost viol? si ti-a spus abia dupa o saptama? Daca fata stie cine e faptuitorul, inseama ca il acopera!
In orice caz, chiar daca se va hotari sa-l reclame va trebui aduse si dovezi.Va trebui sa mearga la ginecolog, sa-i faca un control, desi a trecut prea mult timp.Un voi se reclama in primele ore.

| Danysan a răspuns:

Cred ca are ceva la capsor -sau poate ea acum trece printr-o perioada grea si e confuza. Daca e vb de iubitu ei acii e mai complicat deoarece e cuvantu ei impotriva lui.El poate sa spuna ca si ea a vrut si tot asa. Daca e unu care nu are deloc ceva cu ea -ce mai asteapta sa faca o plangere si sa astepte sa isi fac astia datoria. Oricum se iau probe si se faca anlize -daca nu se potrivesc degeaba spune-ti voi ca e ala ca nu are ce sa ai faca -acum se lureaza doar cu prb cand vine vb de asa ceva si totu trece prin teste!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Antoniuza,

Ii poti recomanda sa ia legatura cu noi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi un partener de discutii sau poate fi un prieten atunci cand cineva se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
De asemenea, primim mesaje si pe adresa telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptatea neutrino, trebuie sa-i spui ca ai sa mergi tu la politie sa divulgi acest fapt

| ingerasfitos a răspuns:

Mai las-o putin timp sa isi revina si sp parintilor ei cine e acel tip si ei vor rezolva problemawinking