| AlexandraPunct a întrebat:

am o prietena pe nume Monica care are 19 ani si tocamai ce a aflat ca a ramas insarcinata cu amantul ei find ca el este casatorit nu stie ce sa faca pentru ca de cand i-a zis nu ia mai raspuns la telefoane ...Si nici, macar parinti nu stiu find ca isi dau toata increderea ca Monica este o fata foarte cuminte asa ca s-a dus la un centru de adoptie pentru copii si a vorbit sa iti dea copilul atunci cand va naste toata lumea i-a spus dar ea a zis ca :"daca parinti mei vor afla ma vor da afara din casa si nu am cu ce cresc copilul asa ca mai bine le spun ca voi face masterul i spania si voi sta un 1 ani dar de unde ca o sa imi iau un apartament cu economiile mele si o sa astept sa se nasca " este o nebuna mi-am spus eu si cu sora ei dar nu avem cu sa le spunem paintilor credeti ca e bine ce famem eu cu sora ei si Monica? dau funda promit

Răspuns Câştigător
| Kerryn a răspuns:

NU e bine sad, nu e bine de tot, in primul rind eu nu respect acele 'mamici' care nu isi asuma riscul de asi creste copilasul, pai ea la facut! Cind s-a culcat cu ala nu s-a gandit la urmari? Atunci cred ca nu i-a pasat nici de loc si ca nici nu se astepta la sarcina. Eu nu as putea sa-mi las copilul la o casa de adoptie, cine stie prin cite greutati va trece acolo? Cine stie daca vor avea grija de el? Si apoi incipueti cit de greu ai este unui copil ca asta, sa stie ca maicasa la parasit. Mereu se va simti un nimic pe lumea asa, mai rau ca o carpa. Si + o va uri din tot sufletu, are ea nevoie de asa ceva? Nu mas mira daca sar duce la avort, doar nu-i pasa. Dar cine stie, poate cu timpu cit ai va creste burtica vor aparea si sentimentele de mamica sisi va da seama ce greseala face sad Ne e corect, trebuie sasi asume responsabilitatea. Apoi spune ca parintii o omoare, parintii cum nu ar fi ei, cit de stricti ar antelegeo si ar sustine-o, ba mai mult ar convingeo sa lase copilul si daca ar auzi ca vrea sal lase la casa de copii cu siguranat iar spune e sal nasca si ei sa il creasca daca ei nu-i pasa nici un pic de copilasul ala, care n-are absolut nici o vina. "Taticul" copilului nu-i mai raspunde, pai sigur ca nu-i raspunde! E deja casatorit si nu poate risca in acest fel, risca sai piarda familia sau poate ca are deja si el copii?! Nui poate parasi, trebuia sa se astepte si ea la o asa recatie, pentru ca aproximativ toti barbatii sunt asa. Incearco so convingi sa vorbeasca cu parintii ei? CREZI TU CA ei ar da in ea daca ar afla ca e insarcinata?! Da, in primele zile ai vor tine o morala cat capul ei de mare, apoi se vor deprinde si cu siguranta ar intelege lucrul asta. Daca nu vrea sa le spuna, nu stiu ce sa faci, m-as duce chiar eu la parintii ei! Nu pot s-o las sa faca o greseala atat de mare! Inchipueti apoi cit de mult va regreta ca isa parasit copilul, sunt sigura ca va avea remuscari. Daca ai esti o prietena buna stii si tu ca trebuie sa faci ceva pentru binele ei, gandestet binewinking eu taim spus ce as face, deja mai departe hotarasti tu. Succese :* Sper ca o convingi sa se razgandeasca;(

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vai de ea ce fraiera, sa se culce cu un barbat insurat, sa nu se protejeze. Ehh, te joci cu focul, te arzi.
Daca asta vrea ea sa faca, sa-si dea copilul spre adoptie, treaba ei, dar va regreta toata viata, de fapt indiferent ce decizie va lua tot va ajunge sa aiba ceva regrete. thinking
Voua va recomand sa nu faceti nimic, este viata ei si nu este bine, mai ales in perioada asta sensibila, sa veniti peste ea cu sfaturi si altele.

| cherrybomb a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa il caute pe fraierul care a lasat-o gravida si chiar ar trebui sa vb cu sotia acestuia, pe urma sa isi faca control ginecologic sa vada daca sarcina evolueaza bine.
faza este ca parintii o pot da afara din caza pentru ca este majora. aici nu va contrazic
este buna si ideea cu plecarea in spania dar trebuie sa aiba bani, iar daca are ceva banuti pusi de o parte eu zic sa plece in spania dar nu stiu cat de buna este ideea. si faza cu adoptia sa nu il dea oricat de greu iar fi pentru ca pe urma o saii fie foarte greu si va fi dureros cand o sa vada alti copii mici pe strada si se va gandi oare bebelusul meu ce o sa faca?
daca u te intelegi asa bine cu ea si sora ei la fel ati putea sa o ajutati cu copilul cand se va naste... numai sa nu il dea

si despre dobitocul care s-a facut nevazut ce pot spune este un las. un nesimtir, nenorocit...

| adryana_6040 a răspuns:

Tu ai judecat cand ai scris ce vreti sa face-ti stiti ce inseamna sa aduci un copil nevinovat pe lume mai bine spune-le parintilor poate decid ei ce sa faca. Daca da copilul spre adoptie tot se va afla candva ca a fost insarcinata nu va avea liniste toata viata.

| nekokami a răspuns:

Un avort.stiu ca e ceva drastic dar nu are decat 19 anisori si toata viata inainte.nu-i vad rostul de asi distruge viata.pentru ca asta o sa se intample.

| Jermele a răspuns:

Sigur cam nu stiu da ar fi bine sa le Spuneti parintilor sau daca sunt severi sa fa-ca ceva sa piarda sarcina...