| DanyN98 a întrebat:

Buna tpu.am o problema, cam lunga, deci v-as ruga sa cititi tot.mie din clasa a V-a imi place foarte mult de ofata de la mine din clasa.de multe ori am incercat sa-i spun, dar nici nu stiam cum sa ofac, si nici nu prea aveam curaj.eu acum sunt in clasa a VIII-a,iar in urma cu un an,am intrebat-o daca vrea sa fie cu mine,iar ea a raspuns"nu stiu...".de atunci nu am mai incercat,deoarece mi-am pierdut si mai mult curajul.dar eu pur si simplu o iubesc prea mult, acum stiu ce sa-i spun, dar tot nu am curaj.si sa va spun si de ce.in clasa la mine, inca 2 baieti si-au facut prietene, iar ceilalti au ras si siau batut joc foarte mult timp, dar vestea buna e ca dupa un timp au inteles ca asa ceva este normal in viata oricui.deci revin,stiu ca daca nu imi voi face curajul acum,mai tarziu ar putea fi prea tarziu,poate ar gasi pe altcineva,si eu nu vreau asta, dar imi este si foarte frica de un refuz, de asta nu pot sai spun.stiu ca nu prea o sa aveti ce raspunsuri sai dati,dar as vrea macar un sfat,ceva,stiu ca voi regreta daca nu o voi face acum, dar pur si simplu n-am curaj, va rog mult ajutati-ma!crying

Răspuns Câştigător
| TheBrainiac a răspuns:

Ia-o mai pe ocolite; nu trebuie sa ii spui din prima ca o placi. Mergi la ea si fa-o sa rada, ii spui un banc, ii povestesti ceva haios din viata ta, ii faci un compliment. Vezi cum reactioneaza la faptul ca vorbesti cu ea si daca rade la glumele tale. Daca da, atunci e in ordine si poti s-o inviti la un suc. Nu uita, cand vorbesti cu ea sa o atingi usor pe umeri sau pe brate. E ceva normal. Apoi, sa ridici putin nota la atingere. Sa o impungi, sa o gadili, sa te impingi usor in ea. Ai sa vezi ca va fi in ordine totul.
Si ca sa scapi de timiditate, apuca-te de un sport (de preferat karate) sau dansuri. Lucrurile astea o sa-ti mareasca increderea in tine si o sa fii mai curajos. Multa bafta!

5 răspunsuri:
| stella390 a răspuns:

Pai poti de fiecare cand o intalnesti sa ii zambesti fata sigur o sa vada ca o placi, iar o data incerca chiar sa te iei in vorba cu ea, peste mai mult timp poti deja sa ii zici, dar nu "te iubesc' o sa i se para prea mult si o sa plece poti sa-i spu-i ca o placisi ca e frumoasa
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| DanyN98 explică (pentru stella390):

Multumesc pentru raspuns, dar mai astept si altele

| Octa00 a răspuns:

Incearca sa devii prieten cu ea, nu iubit (pentru inceput). Arata-i cine esti cu adevarat. Daca ea nu stie cine esti, nu are cum sa isi faca sentimente pentru tine.Incearca sa o faci sa rada, fii amuzant, dar nu genul de penibil amuzant, care te face sa razi doar pentru ca e dus cu pluta.In plus, nu trebuie sa iti pese de ce zic ceilalti.In clasa mea aproape nimeni nu a avut iubit\iubita, iar cand eu am inceput sa devin prieten cu o fata, toti au ras.Nu mi-a pasat, sincer.Nici tie nu trebuie sa iti pese, daca o iubesti cu adevarat.

| DanyN98 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsurilaughingchiar m-ati ajutat!

| Larisa54 a răspuns:

Altceva in afara de curaj si de indrazneala, nu ai nevoie..eu tot nu inteleg cum ai putut sa lasi balta chestia asta, cand ea ti-a spus "nu stiu", macar trebuia sa-i spui sa se mai gandeasca si sa-ti dea a doua zi raspunsul...ehh,acum ce poti sa faci mai spune-i odata chiar daca te va refuza si oricum, mai sunt fete, nu cred ca ea este singura fata draguta din scoala ta sau din orasul tau..de unde esti,asa ca daca te va refuza,incearca sa nu te mai gandesti la ea,mai ales,daca vezi vreo alta fata draguta, gandeste-te la ea, chiar daca stii ca nu ai vreo sansa, tot la ea sa te gandesti, astfel nu o sa-ti mai placa de colega tawinking