| i0anaL0v3cot0yy a întrebat:

Am o problema! De cateva zile am o scurgere, de culoare alba, pe chilot! straight face Mie nu mi s-a mai intamplat asta niciodata! Pot sa spun ca viata secuala mi-am inceput-o la 19 ani. Si sunt cu iubitul meu de 7 luni. Si acum cand fac sex cu el ma doare burta, in timpul actului, si nu inteleg! Inainte nu era asa, nu ma durea! Sa am o problema? Ori sunt insarcinata? Ciclul mi-a venit normal, nu am greturi..nimic! Doar ma doare burta, si apare scurgerea aia! Fetelor daca vi s-a intamplat asa ceva spuneti-mi ce e! Va rog!

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

Buna! Stai linistita. Daca este o scurgere alba simpla nu are nimic.Acea scurgere iti umezeste vaginul, ti-l pastreaza umed.Cand esti excitata, in timpul unui preludiu, s-ar putea sa ai parte de asa ceva.
Insa, daca prezinta un miros urat s-ar putea sa fie o infectie.Documenteaza-te...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala. Trebuie sa te vada ginecologul tau pentru analize si tratament. Tine cont ca in infectiile genitale, fiecare zi conteaza enorm si ca este de dorit sa mergi la ginecolog in interval de 48 de ore de la aparitia primelor simptome.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Scurgerea de culoare albă ( mai groasă şi brânzoasă, de obicei ) cu miros urât ( deranjant ) reprezintă o INFECŢIE cu candida – deci ai CANDIDOZĂ ( dacă ai aceste simptome ); care TREBUIE urgent tratată – aceasta este însoţită uneori de usturimi ( chiar şi la urinare ) sau de "mâncărimi" în zona genitală ( sau chiar de acele dureri )!

Pentru asta TREBUIE să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )!
O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Să întrebi medicul ce tratament TREBUIE să facă şi partenerul, să-i zici să-i prescrie o reţetă – dacă el nu se tratează ( doar tu ) atunci o vei lua înapoi de la el ( de obicei şi băiatul este infectat, dar NU prezintă simptome )!

Dacă NU ai aceste simptome şi scurgerea NU are miros urât, atunci nu e vorba de candidoză!
Dacă scurgerea/secreţia este FĂRĂ miros şi are aspectul unei creme dermatologice, cedi ai o scurgere albă „cremoasă" – atunci se datorează stării de excitaţie!

ORICUM, trebuie să mergi la ginecolog pentru acele dureri din timpul actului sexual – care NU sunt „normale" – ele sunt semnul unei INFLAMĂRI intravaginale, care este produsă ( de obicei ) de un microb – sau de o „rană" deschisă pe colul uterin...
Pentru asta o să-ţi facă, probabil, o ecografie vaginală şi/sau una ovariană!

Cam asta ar fi...

| i0anaL0v3cot0yy explică (pentru bursuc001):

Nu miroase, nu ma ustura nimic, nu ma mananca! Deci nu cred ca e asta. o sa merg la un cotrol oricum!

| Oana92 a răspuns:

Scurgerea poate fi candida, iar durerea de burta din timpul actului sexual se poate datora unei raceli. Cel mai bine e sa mergi la doctor. Daca ce ti-am spus eu se confirma tratamentul este destul de usor(crema si antibiotice). Multa sanatate!

| Jardelin a răspuns:

Eu zic ca ai! Insa un diagnostic precis nu poate fi stabilit in urma unei succinte descrieri, asa ca fa-ti timp si treci citeva minute pe la un cabinet medical.

| Crissxxx a răspuns:

Stai linisti-ta nu ai nimic