| GassckahERatzah a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema de ceva timp si chiar nu stiu ce este. Recent, dupa dus am descoperit o umflatura pe testiculul stang, nedureroasa cand o ating sau cand o las libera, ce se intinde ca o linie de sus pana aproape de partea posterioara a testicului. Stiu de la scoala de o portiune numita epididim, ce, cred eu, asta ar putea fi. Insa nu s-a dezvoltat si la cel drept. Atunci m-am gandit ca ar fi o problema la cel stang, ca un varicocel sau epidimita, insa nu am simptome respective. Si la cancer m-am gandit, Doamne Fereste! dar din cate stiu, la palpare ar trebui sa ma doara si umflatura sa persiste si cand scrotul se retrage. A mea nu. Atunci m-am gandit la cel drept, cum ca nu se dezvolta optim. Sunt la varsta pubertatii, am 14, 7 ani si stiu ca un testicul e mai mare ca celalat. Dar chiar nu stiu ce sa fac. Oricum m-am programat la un doctor specialist, dar vreau sa vad daca aici m-ar mai putea ajuta cineva care stie. Fara gluma, va rog! Multumesc!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu te doare acea umflatura face parte din elemntele ce alcatuies testiculele omului, eu am fost la urolog, mi-a facut si ecografie la testicule si nu mi-a gasit nimic in neregula, acea umflatura e normala.

| GassckahERatzah explică (pentru MihaiNicu23):

Da. Dar problema, mai sincer, e ca la cel drept nu am deloc (cel putin nu sesizez) si asta m-a ingrijorat.