| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema. Ieri in timpul actului sexual am observat ca imi curge sânge. Cand am facut prima data dragoste nu a curs mai mult de o picatura. Nu stiu totusi daca are legatura, având in vedere ca mi am început viata sexuală de câțiva ani. Nu am schimbat partenerul. De data aceasta, actul sexual a fost mai intens. Cand m-am dus la baie am observat ceva mic care semăna cu o bucată de piele. Acum urinez roz, ca sa zic asa.Ati mai fost in aceasta situatie? Ce credeti ca s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu sunt medic specializat pe aceasta ramura. Daca sangerarea s-a oprit nu ar trebui sa fie o problema grava. Cel mai probabil ( daca ai spus ca actul sexual a fost mai intens decat in mod normal) a fost o simpla deteriorare e pielii din interiorul vaginului, care a dus la o scurgere de sange. Cel mai bine ar fi totusi sa vizitezi medicul de familie sau eventual un ginecolog pentru examinare. Ar putea fi dupa cum am spus o simpla rana (pielea difera la toate persoanele, vaginul tau ar putea fi mai sensibil) dar o examinare din partea unui specialist ar ajuta la evitarea in viitor a unei astfel de probleme.
Mult succes si sanatate!

8 răspunsuri:
| gabriielaaa a răspuns:

Pot e fii o rană în interiorul vaginului. Sa nu se mai repete mergi la genecolog îți va da niste ovule si pastile cred plus un repaus sexual. E un discofort si de nu mergi sa tratezi te va durea in timpul actului sexual.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Spui ca prima oara a fost doar o picatura iar actul nu a fost asa intens. Ar putea fi o rana desi pare putin probabil. Ceea ce cred eu ca este, e ca atunci cand ai avut primul act sexual himenul nu s-a rupt in intregime. Unele fete au himenul mai elastic si e nevoie de mai multe acte sexuale pentru a se rupe complet. Daca actul a fost mai intens, e posibil ca himenul sa se fi rupt complet. Daca sangerarea s-a oprit si nu sunt nici alte dureri totul e in regula

| Andr33ya a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Sangerare aceea s-a oprit. Totusi, cand ma duc la baie inca e foarte foarte putin.

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru Andr33ya):

Nu imi pot da seama din ce explici de cauza exacta. Cel mai probabil e ce am spus mai sus. Sangerarea provine din interior sau din exterior, la nivelul pielii. Daca e la suprafata atunci inseamna ca himenul s-a rupt iar sangerarea ar trebui sa se opreasca. Daca nu se opreste viziteaza un medic in acest domeniu

| Andr33ya a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Buna seara! Sangerare s-a oprit de cateva ore. Nu a fost abundenta, dar a fost foarte sesizabilă. Nu am avut nicio durere ciudata. Doar un disconfort la nivelul ovarelor, dar în general se intampla asta cand sunt aproape de ovulatie. Credeti ca am vreun motiv de îngrijorarea?

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru Andr33ya):

Buna seara! Din moment ce sangerarea s-a oprit nu ar trebui sa fie nici un motiv de ingrijorare. Cand vine de obicei menstruatia? Durerea ar putea semnifica venirea ei. Deasemene, daca ti-ai inceput de curand viata sexuala, este normal ca virgula corpul sa se fi dereglat (menstruatia apare mai devreme sau mai tarziu decat de obicei) pana acesta se va obisnui cu noua activitate.

| Andr33ya a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Menstruatie ar trebui sa apara pe 24 august. Mi-am inceput viata sexuală acum cativa ani, iar în prezent sunt cu același bărbat.De aceea ne-am speriat cand am observat sângele. M-am gândit si la posibilitatea unei sarcini, dar am avut o menstruatie regulată și normală...

| Andr33ya a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Mi-am inceput viata sexuală acum cativa ani, iar în prezent sunt cu același bărbat. De aceea sangerare a fost un șoc. M-am gândit la o posibilă sarcină, dar am avut menstruatie regulată și normală. Urmatoare mesntruatie ar trebui sa apara pe 24 august.

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru Andr33ya):

Nu sunt medic specializat pe aceasta ramura. Daca sangerarea s-a oprit nu ar trebui sa fie o problema grava. Cel mai probabil ( daca ai spus ca actul sexual a fost mai intens decat in mod normal) a fost o simpla deteriorare e pielii din interiorul vaginului, care a dus la o scurgere de sange. Cel mai bine ar fi totusi sa vizitezi medicul de familie sau eventual un ginecolog pentru examinare. Ar putea fi dupa cum am spus o simpla rana (pielea difera la toate persoanele, vaginul tau ar putea fi mai sensibil) dar o examinare din partea unui specialist ar ajuta la evitarea in viitor a unei astfel de probleme.
Mult succes si sanatate!