| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema mare mie imi place de un baiat foarte mult si el a zis ca ma place si ma alege pe mine dar eu nu cred in asa ceva. Eu sunt urita si inca si bolnava de o boala pe nume paralezie cerebrala. Eu i-am zis lui ca eu sunt bolnava, iar el mi-a zis ca ca totul va fi bine scumpa mea. Dar eu totusi nu cred ca el ma iubeste asa cum sunt. Eu simt ca el se bate joc de mine si cind l-a intrebat daca el isi bate joc de sentimentele mele el mi-a zis ca nu ca el niciodata nu ar putea sa faca asa ceva. Dar eu nu al cred si chiar si cea mai buna prietena a mea din copilarie crede ca el isi bate joc de mine si asa caci eu nu am idei pe cine sa cred. Si asa ca ajutor TPU?

13 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Culca-te cu el daca ai varsta potrivita.
Apoi va pleca urgent sau va sta langa tine.

In ambele situatii esti in pozitie castigatoare.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru cristimihailov):

De ce e ma in pozitie castigatoare? Fiindca are o problema medicala? Fiindca tu perfectu p**** crezi ca nu mai are sanse! Daca o considera defecta in orice fel nu mai statea cu ea! Sunt tot felul de relatii intre persoane cu probleme si nu vad cu ce o ajuta daca se culca cu el. Daca o iubeste o sa stea cu ea pana cand este dispusa sa o faca si are incredere totala in el!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru cristimihailov):

Ma tu incearca sa vezi ce iese! Prietena ta poate ca are intenii bune dar e subiectiva si al fel ca si cretinul de mai sus nu vede cum cineva ar putea sa te placa.E greu sa vezi si altfel daca nu esti in situatia persoanei. Poate omu te place cu adevarat si tu-l indepartezi prin comportamentul tau.A cerut ceva de la tine, sexual vorbind? Daca insista pe ceva e clar ce vrea de fapt, dar daca dupa 6 luni, un an nu insista pe asta si e in continuare tandru cu tine nu vad nici o problema!

| cristimihailov a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Cocosel, nu te mai agita atata. E ok sa fii p***t gramada. Nu e ok sa semnalizezi. Ceea ce tu faci cu toate becurile. Invata sa citesti si sa intelegi ideile din spate.

Faptul ca nu vezi tu, nu inseamna ca nu exista. Termina cu serialele si vino in viata reala.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, se pare ca trebuie sa clarific un pic ca a latrat un tolomac pe aici:

De ce esti in avantaj:

1. Daca te culci cu el, el o sa plece, tu o sa suferi un pic si o sa iti treaca. Si mergi mai departe in viata, fara sa suferi si de o iubire neimpartasita.

2. Daca ramane langa tine mai departe, atunci iarasi esti in castig cu el.

In ambele situatii iesi in castig.

O sa spui, da, dar eu sunt urata, ma recuperez dupa o boala, etc.

Poate ai dreptate in anumite privinte, poate nu ai dreptate. Dar faptul ca cineva tot insista pe langa tine, ar trebui sa te gandesti ca poate ceva din ceea ce gandesti tu nu poate fi chiar atat de rau: si ma gandesc la perceptia ta ca esti urata, pentru ca de boala nu stiu.

Acum si dezavantajele:

Daca nu te culci cu el, el o sa plece de langa tine. Iar tu o sa traiesti mereu cu gandul ca poate ar fi putut fi ceva daca ai fi facut ceva in aceasta directie.

Iar gandul ca ai fi putut sa faci ceva, dar nu ai facut, trait zi de zi, o perioada mai lunga, este precum picatura de apa. Sapa si in cea mai tare stanca. Si provoaca o durere surda.

De aceea poate este mai bine sa scapi de variabilele necunoscute.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Eu m-am despărțit de el și am suferit și mai sufăr și acum și când mă gândesc ce de frumos a fost pe doi august el a venit la mine să mă vadă a fost dar acum nu mai este el o are pe alta acum dar eu stau și plâng nopțile dar el aste fericit cu alta ah și când mă gândesc cât îl iubeam și încă îl mai iubesc dar nu îl pot uita măcar sa ma ucid că nu îl pot uita dacă eu când mă duc la școală văd drumurile acelia ma văd cum el ma sărutat cum el ma ridicat în brațe cum el ma ținea de mână cum noi ne primbl-am în doi cum el îmi zicea mie apoi eu ma duc acasă plângând ajutați-ma să îl uit vă rog

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,

Privind din exterior, la rece, tu acum stai si ai remuscari pentru ceea ce ai facut. La momentul insa cand ai luat decizia de a te desparti de el, ai facut-o banuiesc pe baza unor motive destul de serioase pentru tine. Acum suferi datorita unor regrete.

Gandeste-te pe de alta parte ca daca ai fi ramas de tine si si-ar fi batut joc de sentimentele tale, ai fi avut aceeasi suferinta, dar cu alta nuanta. Aceea de a te fi simtit folosita.

Din pacate oricum ai lua-o, trebuie sa intelegi ca aceasta este o consecinta a unei decizii de a ta, luata mai demult. Oricum ar fi, nu e cazul sa incepi sa te victimizezi in aceasta situatie, pentru ca la final, tu acum vezi doar partea frumoasa a momentelor petrecute. De ce nu iti aduci aminte si de partea urata? Si de faptul ca nu a reusit sa iti castige total increderea? De toti aveau aceeasi impresie? Exista vreun motiv pentru care aceste chestii nu le mai pui la socoteala?

Ai putea sa incerci sa privesti in felul urmator lucrurile?:
- Daca simti nevoia, poate ar fi bine sa mergi la un psiholog, doar ca sa te ajute sau sa iti dea un nou punct de vedere despre tine, astfel incat sa iti gasesti increderea in tine.
- Suferinta apare intotdeauna dupa o despartire. E normal sa te gandesti la lucrurile frumoase si sa iti imaginezi chiar ca ar putea sa fii fost si mai frumos.
- Fa-ti o lista cu ceea ce consideri tu ca au fost greselile tale si analizeaza-le. Eu personal ma gandesc ca daca tipul ala a facut asa repede miscarea, si a gasit-o pe alta, nereusind sa mai stea cu tine, sa iti castige increderea, ala chiar era doar la teapa. Stii, de multe ori, in domeniul sentimentelor, ceea ce pare, chiar este.
- Daca incepi si tu sa lupti, sa mai iesi pe afara, sa incepi sa cunosti lumea, in alte cuvinte sa devii mai sociabila, vei reusi sa iti gasesti un tip pe masura. Personal o amica sufera de ceva asemanator cu tine, dar cu disfunctii majore la sistemul locomotor si in cele din urma si-a gasit pe cineva cu care in curand o sa aiba si copil.

Este important sa intelegi pe de alta parte ca atitudinea cu care privesti viata, relatiile, etc, reprezinta atuul oricarei persoane. Tu ai vrea sa stai langa cineva care este mereu ofticos? Sau mereu sa incerce sa vada ce nu este? Sau mereu cu garda sus? (Nu ma refer la tine pentru ca nu te cunosc, ma refer in general).

Este greu, dar mersul la psiholog s-ar putea sa te ajute sa intelegi si treaba asta si sa iei masuri. Nu este greu de facut, este greu de acceptat si de inceput.

| sirD a răspuns:

Buna
e posibil sa minta sau sa nu stie in ce se baga, in ambele cazuri tu vei avea de suferit.
Iti recomand ca incerci sa continui relatia cu el poarte precauta, incearca sa-l seduci, fi draguta cu el, intelege-l, fi langa el.
Daca te accepta asa cum esti (se poate intampla) o vei simti in viitor.
Grija mare, sa iti pastrezi orgoliul, e important.
Mai da-mi un "buzz" daca vrei sa mai discutam de asta
Succes

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Trebuie sa fii cu garda sus, poate sa te pacaleasca dar poate este si sincer, de acest lucru iti vei da seama in timp!
Ai mare grija, sa nu suferi din cauza unui baiat ce nu este complet sincer si deschis.
Bafta multa!

| anonim_4396 explică (pentru ElenaMaria1979):

Eu m-am despărțit de el și am suferit și mai sufăr și acum și când mă gândesc ce de frumos a fost pe doi august el a venit la mine să mă vadă a fost dar acum nu mai este el o are pe alta acum dar eu stau și plâng nopțile dar el aste fericit cu alta ah și când mă gândesc cât îl iubeam și încă îl mai iubesc dar nu îl pot uita măcar sa ma ucid că nu îl pot uita dacă eu când mă duc la școală văd drumurile acelia ma văd cum el ma sărutat cum el ma ridicat în brațe cum el ma ținea de mână cum noi ne primbl-am în doi cum el îmi zicea mie apoi eu ma duc acasă plângând ajutați-ma să îl uit vă rog

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off....imi pare nespus de rau sa aflu aceste lucruri...
Victoria, trebuie sa-ti gasesti puterea din interiorul tau, stiu si te cred ca-ti este foarte greu, dar ai nevoie de acest pas.
Sa plangi si sa suferi din cauza acestui baiat nu te ajuta cu nimic, iti faci mai mult rau siiti ingreuneaza refacerea dupa desartire.
Trebuie sa fie ceva ce-ti face placere sa faci, sa faci poze, sa desenezi, sa pictezi sau sa citesti si asa iti distragi atentia de la dererea din sufletul tau.
In timp, trebuie sa fii mai bine, sa redevii tu!
Bafta multa si succes.

| BogdanMike a răspuns:

Niciodata sa nu mai zici ca esti uratahappy:*.

| maibineanonim a răspuns:

De ce nu incerci? poate iese ceva. tu sprijinal, poate baiatul te place cu adevarat, nu ai de unde sa stii ce este in mintea lui. ai grija doar, fi precauta un timp, vei simti pe deplin daca te-a acceptat. ce ai avea de pierdut daca incerci?