| Angela93 a întrebat:

Buna tpu.am o problema serioasa. Am 19 ani, si am avut o relatie care a durat 3 ani jumate cu un baiat. El este primul meu prieten. De ceva timp a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna, pentru ca vrea sa fie liber, ca se simte legat, dar problema era ca ma iubeste si nu isi dorea nici sa ma lase. Eu il iubesc din tot sufletul meu, imi imaginam o viata frumoasa cu el, ne faceam planuri de viitor. a fost minunat.era tot ce mi-am dorit. El e totul pentru mine. Recent, a inceput sa vorbeasca cu o fata pe facebook. Tot i-am spus sa nu mai vorbeasca cu ea, dar a spus ca vorbesc doar ca intre prieteni. Asa a fost, pana intr-o seara cand s-au si sarutat.de atunci a inceput nebunia.Eu am vrut sa il iert, dar el in doua zile deja a spus ca pe mine nu ma mai iubeste si ca o prefera pe ea. cu o zi inainte mi-a spus ca eu sunt iubirea lui vesnica si ca simte ca ma va iubi mereu.si ziua urmatoare mi-a spus ca o prefera pe ea.L-am sustinut mereu, l-am inteles.mi-a spus ca si daca ne-am desparti el nu si-ar gasi pe alta, pentru ca eu i-am fost de ajuns ..si daca va vrea din nou o relatie atunci cu siguranta tot cu mine ar fi.dar acum.e cu fata asta.se inteleg perfect, spune ca se simte bine cu ea. Eu, nu stiu ce sa mai fac.am intrat intr-o depresie crunta.nu mai pot manca nimic, plang mai mereu, si imi vin ganduri rele in minte.Am slabit vreo 6 kg deja. nu pot sa cred ca poate sa imi faca asta, dupa atatea lucruri frumoase pe care le-am trait impreuna. si imi spunea ca ma iubeste! ma doare foarte rau. simt ca nu pot trai fara el. il iubesc mai mult decat viata.As vrea sa il vad zi de zi. as face orice pentru el. Ce sa fac sa trec peste dezamagirea asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea ca iubirea...dar, totul are o limita!
Tu crezi ca te-a putut uita asa, intr-o clipita? Crezi ca deja e innebunit dupa fata aia? E foarte posibil sa fie vorba despre o simpla atractie si...atat! Si,de altfel,e posibil ca mai tarziu sa se intoarca cu coada-ntre picioare,cerandu-si iertare,spunand ca e un tantalau si regretand 'scaparea'asta. Dar, mai e posibil si sa nu se mai intoarca!

In orice caz,nu trebuie sa te lasi doborata. Trebuie sa fii tare. In timp ce el se distreaza,tu ce faci? Stai,te smiorcai, iti distrugi sanatatea? Serios? Fii puternica! Mananca, chiar daca nu ai pofta! Ingrijeste-te, chiar daca e greu, pentru ca doar tu stii ce gol ai in suflet si ce greu e sa te gandesti la altceva...dar, incercarea moarte n-are!
Fii sigura ca o relatie de 3 ani jumate nu poate fi inlocuita de o aventura si nu poate fi stearsa cu buretele in cateva zile, saptamani.
Ai incredere ca va fi bine si ai mare grija de tine. Daca nu tu, atunci cine?

22 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Draga, nu mai crede tot ce spune un baiat.Si eu am crezut mereu tot ce mi s-a spus, chiar daca in fata mea erau dovezi incontestabile! Nu te mai baza pe "niciodata" "mereu" "vesnic" pentru ca sunt spuse doar pe moment.Nu putem afla ce gandesc ei, ce isi doresc cu adevarat.Asteapta dovezi!

| lolly a răspuns:

Si inca ceva..cat de mult crezi tu ca te-a iubit daca iti spunea asemenea cuvinte angelice, minunate, si dupa o zi s-a sarutat cu alta.Crezi ca este adevarat? Crezi ca mai simte ceva pentru tine? Daca te iubea sau cel putin ii pasa de tine, nu mergea la cealalta.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Prima persoană la care trebuie să te gandești ești TU!
Momentan incearcă să fiți doar amici și susținel in tot ce face, dar nu-l sufoca și nu insista să vă impăcați.
Gandește-te intai la tine și nu-ți mai face rău singură. Nu-l mai pune pe el pe locul 1 pentru că dacă pleacă de tot, tu rămai cu NIMIC.

O zi frumoasă! happy

| DeeaMarry a răspuns:

De ce sa il ierti pentru ca s-a sarutat cu alta? Fapta asta ar trebui sa iti fi ridicat cateva semne de intrebare. Daca iubesti cu adevarat nu poti avea ochi pentru alta fata!
Nu stiu de ce ai mai vrea sa ramai langa un om care ti-a spus clar ca o prefera pe alta, oricat de mult l-ai iubi.
Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor: v-ati despartit acum, nu dupa inca vreo 2-3 ani sau poate chiar mai mult.
Lumea nu se termina odata cu plecarea lui, asta e clar!
Sa nu faci greseala de a-l accepta din nou, in cazul in care se intoarce cu coada intre picioare. Adu-ti aminte de suferinta de acum!

| AlexanderAdrian a răspuns:

E aceeasi problema recurenta si actuala. Oamenii se plictisesc pur si simplu. Se plictisesc de telefonul pe care-l au, de hainele si pantofii pe care-i poarta, si din pacate se plictisesc de oamenii din jurul lor.

N-are nici un rost sa fii deprimata, iti faci mai mult rau. In plus nu cred ca iti face nici un bine sa speri ca se va intoarce la tine. Eu n-as fi dispus sa iert asa ceva, tu de ce ai fi?

| WillWright a răspuns:

Buna! Stiu cum te simti, pentru ca am trecut si eu printr-o situatie de genul asta!
Stiu ce inseamna sa iti promita persoana iubita fidelitate, respect si iubire necontenita!
Si mie mi-a promis ca mereu ma va iubi doar pe mine, si chiar daca o sa ne despartim vreodata, nu va pleca la alta, pentru ca eu sunt tot de ce are nevoie. Si ca rezultat el singur a plecat la alta, in timp ce era cu mine!
Stiu ca iti este greu! Stiu ce inseamna asta, pentru ca si eu am fost intr-o depresie, am stat numai cu calmante si in cateva zile am slabit si eu vreo 7-8 kg! Dezamagirea care am avut in suflet nu se poate descrie in cuvinte.
Dar cu toata durerea pe care o ai in inima, gandeste-te ca ai familie, prieteni care te iubec si tin la tine! Nu merita sa versi lacrimi pentru "unul" care nu a putut sa te preuiesca, nu ti-a apreciat iubirea pe care i-o purtai atita timp si fidelitate de care ai dat dovada! Fii tare! Cu siguranta o sa intalnesti pe cineva care te va iubi si pretui cu adevarat!
Capu sus! Zambeste! :*

| anonimg a răspuns:

La 16 ani este mult prea devreme ca cineva să îşi facă o relaţie de prietenie cu o persoană de sex opus. Iar dacă se întâmplă lucrul acesta, motivul trebuie să fie căsătoria şi nu altul. De aceea spun că vina este şi a ta nu numai a lui.
Pe de altă parte, sentimentele dintre 2 adolescenţi nu pot fi încadrate în definiţia "dragoste", deoarece dragostea trebuie să fie mai întâi matură. Dragostea nu se gândeşte la sine, ci la celălalt; altfel aceasta nu s-ar mai numi dragoste, ci egoism.
Dragostea mai constituie şi cunoaşterea partenerului.
Ca să îţi treacă suferinţa trebuie ca să nu te mai gândeşti la tine. Trebuie să te gândeşti că, mai înainte de aţi fi făcut o relaţie cu un băiat, trebuia mai întâi să îţi fi făcut o relaţie cu Dumnezeu. Dacă ai fi adus planurile tale înaintea Lui, şi L-ai fi lăsat pe El să lucreze în viaţa ta, atunci cu siguranţă că aceste planuri ţi-ar fi izbutit. El ne-a făcut şi de aceea tot El ştie şi ce partener ni se potriveşte. Nici acum nu este târziu să Îi ceri sfatul.

| h3r a răspuns:

Din moment ce ți-a zis de la început că vrea să fie liber, era clar că nu simte nimic pentru tine! De ce ai mai stat?
S-a ajuns la lucruri urâte, a fost nesimțit ce-i drept, un mizerabil care merită mult mai rău să sufere decât ai făcut-o tu din cauza lui.
Nu te-a iubit deloc, a ales să plece, te-a mințit...și mai ales acum e cu alta, stai liniștită că n-o să prea țină, nu-i nimic serios între ei, mai ales nici aia nu-i serioasă, e vai de capul...mai ales știind situația lui și tot s-a băgat.
Ce să faci să treci peste? Să dai timp timpului! Durerea n-o să treacă bătând din palme, o să treacă... câteva zile cu bocit și melodii triste, dar îți vei reveni și îl vei considera doar un jegos pe urmă, un nimic.
Capul sus, viața nu se oprește aici, aveai nevoie de un șut în fund!

| Danysan a răspuns:

Calmeaza-te,nu il poti obliga sa fie cu tine -prb ca s-a saturat de tine -iti spun direct.Nu vrei sa fi roata de la caurta lui.Pot sa iti spun o gramada de vrajeli ca sa te simti bine dar realitatea e ca nu imi puteti fi ca inainte.Gaseste-ti alt baita care sa tina la tine trebuie sa intelegi ca s-a terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti mai toanta decat el nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg ca suferi dupa el dar nu merita. Daca dupa 3 ani te-a parasit pentru alta e clar cat a tinut la tine, nu mai plange dupa el. Si-a batut joc de tine si de iubirea ta si acums e distreaza cu aia in timp ce tu plangi. Pe el il doare-n cur de tine, nu mai plange, mergi mai departe. Pur si simplu, nu merita.

| Demonull a răspuns:

Angela asta iti va fi o lectie buna..cu totii primim cate una.si da de obicei se slabeste si se plange mult laughing
Recunosc, caci nu am de ce sa ascund asta, am trecut prin fazele tale toate! happy insa m-am ridicat la timp cat sa imi dau seama ca nu se merita.Nu se merita nici sa mai incerc sa fac ceva (facusem destule) nici sa mai „sufar" dupa X-uleasca
Oamenii au doua fețe in general pe a doua o descoperim tarziu.O sa treci peste! happy

| dragodana a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa-ti spun, dar asta ti se va mai intampla in viata.Nu-i asa mare tragedie pe cat faci tu din asta ca ti-a dat papucii.Si ce? Mai sunt pe lume o groaza de baieti.
Daca esti la facultate ai sa vezi cum ti se deschide o lume noua. Daca esti a 12-a trage tare pentru note bune la bac.
Baiatul asta nu te merita nici macar o secunda.Gata cu tot! Cu plans pentru el, cu ganditul la el. Orice incepul are si un sfarsit.
Cea mai importanta persoana din viata ta esti tu.
Daca nu stii ce sa faci pe moment iti sugerez sa termini cu plansul, sa iesi in oras cu prietenii, sa vezi o comedie(sub nicio forma sa nu vezi o comedie romantica). Daca il vezi pe strada intoarce-te cu spatele si fa-te ca nu-l vezi.Inceputul este greu dar exista viata dupa o desprtire.
Succes!

| varcolaccc a răspuns:

Draga mea imi pare rau sa iti spun dar asa sunt majoritatea baietilor. Am spus-o mereu in astfel de probleme. Cu toate ca 3 ani jumate este ceva timp. Dar se vede ca in ultimul timp si-a batut joc de tine x( si ca si in melodia de la VAMA : "Ai risipit iubirea pe un dobitoc". Ca sa il poti uita trebuie sa iesi cu prietene la un suc, o cafea si incearca sa cunosti un alt baiat fiindca doar asa zic eu ai putea sa treci peste aceasta dezamagire. In caz ca nu te simti pregatita iti pot spune ca timpul le rezolva pe toate. Acum sincer chiar imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Ca sa stii si tu fetele ca tine si baieti tot asa care pun sufletul, dragostea intr-o relatie sunt din ce ce mai putini... Ma rog mai ales baieti ma refer. Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat si acest individ este un fraier fiindca isi va da seama ce a avut langa el si a pierdut si o sa il doara rauwinking. Nu pretuiesti ceva pana nu il pierzi asa se va intampla si cu el. Eu iti doresc succes si chiar imi pare rau.

| suntZeu a răspuns:

In primul rand...e clar ce vrea sa faca baiatul dar nu stie cum sa "joace" daca o zi erai febletea lui si ziua urmatoare erai nimeni se poate sa fi fost pe ganduri, continua cu tine ca poate cu aia nu-i chiar asa usor de cucerit si tot asa...ideal ar fi fost dupa ce a zis ca are nevoie de timp liber sa te pui cu el sa discutati:care sunt problemele, cum le putem rezolva, DACA merita sa le rezolvam.

E greu sa mai treci dupa atata timp, eu o sa iti zic ceva dar stiu ca o sa oftezi...pentru cine naiba sa mai suferi tu? daca el ti-a aratat ca te poate pasa cum are chef nu prea mai ai ce rezolva.

Uita de tot, gandeste-te ce obiective ai in momentul asta:bac, facultate, etc.Si apoi intrati in ritmul normal, vei gasi un baiat care sa te merite dar iti recomand sa nu-l astepti pe fat frumos pentru ca s-ar putea sa fi dezamagita.

Succes

| Loreddana a răspuns:

Patetic.

| ang31989 a răspuns:

Tipic primei iubiri sad! din pacate asa e viata asa, toti trecem sau am trecut prin deceptii, iubim, suferim, cadem, ne ridicam, ne reindragostim poate a 2-a dragoste e ceva mai matura pentru ca tot invatam. Draga mea stiu ca suferi acum si ai amintiri frumoase cu acel baiat si stiu ca oricine orice ti-ar zice tu tot o sa suferi o perioada, incearca sa fi inconjurata de prieteni, ei o sa te ajute cu siguranta, sa te concentrezi pe scoala sau facultate si sa fi puternica ( barbatilor le plac femeile puternice)! Acel baiat nu te mai merita, dar cu siguranta exista unul care e al tau doar pentru tine!

| Z6 a răspuns:

Te inteleg, pentru ca l-ai iubit si il iubesti, si il vei mai iubi o bucata buna de timp. Lacrimile nu-si au rostul, inteleg, plangi odata. de doua ori, dar nu uda parchetul de atata suferinta pentru ca nu merita!
Marea ta iubire nu este el, este acel baiat din viitor care o sa te considere cu ADEVARAT vesnica lui iubire.
In viata trebuie sa treci prin diferite stari..nu ceda. Esti fata perfecta pe care el n-o s-o mai aibe niciodata! Invata definitia indiferentei si aplico, este cineva si pentru tine, un cineva care te va iubi si te va pretui asa cum esti tu.
Faptul ca te-a lasat pentru alta denota ca el nu te iubeste, te-a mintit cu nerusinare, pisate in gura lui. Scuza-ma de expresie, dar asa baieti nu merita nici scuipati in gura.
Mult succes pe viitor, si mai alege si cu capul, nu doar cu inima!

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna, crede-ma ca te inteleg perfect! Am trecut si eu prin asa ceva, ma distrugeam singura si nu puteam opri asta. Asa e cand iubesti prea mult, cand iti pui prea mult increderea in cineva care nu merita.
Sti ce nu inteleg eu? Ti-a spus ca vrea sa fie liber, ca se simte legat. Si dupa cateva zile se combina cu alta fata. Pai de aia nu se simte legat? Doamne ce oameni exista pe pamantul asta. Draga mea ce ti-a spus el e clar ca a fost doar o minciuna ca sa scape de tine si sa fie cu aia. Sincer iti spun pentru asta nu merita sa te consumi, sa plangi si sa suferi, da-l dracuoh go on Mai sunt baieti in lumea asta care ar da orice sa fie cu tine si sa te faca fericita. Uita de el. Nu te merita. Si incearca sa mananci pentru ca altfel vei slabi prea mult si poate si organismul tau va fi afectat, nu merita sa iti distrugi sanatatea pentru unu ca el. Iesi afara si distreaza-te cu prietenii.:*

| pufies a răspuns:

Daca te iubea dupa cum jura atunci nu era cu alta dupa 2 zile! Tu trebuia sa vezi asta!

| BlakeLivelly a răspuns:

Angela, tu trebuie sa intelegi ca nu ai pentru ce sa plangi, sau pentru cine. A spus ca te iubeste, dar te-a ranit. De ce sa il lasi sa iti faca asa ceva?! Stiu ca inca iti mai pasa de el, dar sfatul meu, cel mai putin dureros este sa il uiti. Vor mai exista multi "golani" care iti vor frange inima, pana va veni acel baiat potrivit care iti va spune: "Eu sunt singurul care te vrea, te iubesc". Si atunci, vei uita de toti si de toate, si vei fi fericita. Tu doar multumeste-i lui, ca te-a invatat cum sa ramai in picioare, multumeste-i ca desi te-a durut ai putut ramane aceeasi femeie cu demnitate!
Bafta!

| Angela93 explică:

Va multumesc pentru sfaturile calduroase pe care mi le-ati dat. Se pare ca cei doi s-au despartit deja. Ma voi gandi serios la ce va urma pe viitor.