| CristineDelaruss a întrebat:

Buna TPU.
Am o serie de itnrebari pentru voi.
Cum pot sa cred in dumnezeu? Voi credeti?
Ce parere aveti despre piercinguri si tatuaje?
Daca mergeti la sala slabiti. Dar dupa daca va lasati, va ingrasati inapoi?
Cand e ideal sa se icneapa viata sexuala, si voi cand ati inceput'o?
Multumesc mult. big hug [Paste fericit:*]

Răspuns Câştigător
| andreeutzaa a răspuns:

1-Nu cred in Dumnezeu pentru ca vad religiile ca un obstacol inutil pentru o lume mai unita si pentru ca multe tari care isi bazeaza stilul de viata pe religie sunt extrem de violente. Daca intr-adevar exista un Dumnezeu, imi pare rau pentru el dar nu e raprezentat in cel mai bun mod.
2-Nu am abolut nimic impotriva piercingurilor sau tatuajelor pentru ca sunt de parere ca fiecare e stapan pe propriul corp si poate sa il modifice cum vrea fara sa fie judecat.Si o persoana nu trebuie judecata negativ doar pentru un piercing sau un tatuaj.( eu am un piercing)
3-Depinde la ce aparate te duci.Cu aerobic slabesti cu fitness creste masa musculara.Ar fii indicat ca odata inceput un program de sport sa fie constant, si pentru un fapt estetic si pentru sanatatea ta.
4-Eu cred ca e indicat dupa 18 cand stii ceva despre educatia sexuala, riscurile si cand corpul e format.Dar cel mai important e persoana cu care o sa o incepi.Tre sa fie o persoana in care sa ai incredere si pe care sa o iubesti si care, normal, sa te iubeasca(sunt multi care doar aprofita).Eu am 15 ani jumate si nu, inca nu am inceput-o happy

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,eu cred in Dumnezeu,ca sa crezi in Dumnezeu,cel mai bine e sa te rogi cat mai des, sa citesti din biblie si sa mergi mai des pe la biserica, incercand sa iti deschizi inima fata de creatorul nostru.Roaga-te sa ai in suflet mai multa credinta si ai sa vezi ca daca rugaciunea e din inima iti va fi ascultata.
Apoi,nu am tatuaje,nu am piercinguri si nu imi plac,mai ales tatuajele permanente,de multe ori ajungi sa regreti ca ti le-ai facut,nu imi plac absolut deloc. Totusi daca vrei sa iti faciun tatuaj,mai bine sa faci unul de bun gust,mic dar nu sa iti umpli corpul cu tatuaje,lipsa de bun gust.
In legatura cu sala...da slabesti daca mergi la sala, dar pe langa mersul la lasa mai trebuie si o alimentatie corespunzatoare, adica degeaba mergi la sala si apoi mananci shaorma si bei 2 l de cola.Depinde si de alimentatia care o ai.
Nu te ingrasi inapoi daca te lasi de sala,atat timp cat mai faci putina miscare si nu stai toata ziua in pat si manci fara oprire,o alimentatie echilibrata,cate putin din toate si putin sport,mai ales ca vine caldura si poti practica o multume de sporturi,e ideal,si pentru sanatate dar si pentru aspectul fizic.
Apoi,inceperea vietii sexuale priveste pe fiecare in parte si depinde de fiecare, nu esti o varsta ideala, dar trebuie totusi sa fi pregatita fizic si psihic si sa fi informata.
Paste fericit!

| FucktheSystem a răspuns:

1. Nu te pot ajuta, nu cred nu ma bag.
2.Sincer nu am nimic cu ele, poate la tatuaje as avea ezitari si daca ar fi sa imi fac nu mi-as face unul permanent ci unul semi-peramnent dar la pierceing-uri cand te saturi le scroti si gata. Oricum nu am de nici unele.
3.Sunt slaba din nastere asa ca nici l; a asta nu prea stiu ce sa zic.
4.Cand ai tu chef e ideal si am inceputo desigur, o sa o incep cand o sa am chef.

| ema69 a răspuns:

Pai hai sa le luam pe rand:a crede in Dumnezeu nu e ceva ce sa te poata cineva invata,fiecare are in el acea samanta a credintei,ce trebuie "cultivata" pentru ca in final sa simti din plin bucuriile ce ti le poate aduce credinta.''Cultivarea" se poate face prin citirea unor carti de initiere in credinta,prin frecventarea bisericii, te poate ajuta mult in acest sens si sa stai de vb cu oameni culti, credinciosi.Raspunsul meu la a doua intrebare e scurt si hotaratbig grinA, cred in Dumnezeu.Despre tatuaje si piercinguri nu prea am nici o parere,in sensul ca eu nu am si nici nu fost tentata sa imi fac,insa nu am ceva impotriva celor ce le au, pentru ca fiecare avem moduri diferite de a gandi, de a ne manifesta anumite trairi.Cu slabitul la sala, depinde de stilul de viata pe care il adopti.Nu tebuie sa astepti rezultate miraculoase de la o zi la alta, insa daca te tii de treaba in timp vei vedea beneficiile.Te ingrasi daca nu mai faci sala in cazul in care adopti un stil de viata sedentar si nu ai o dieta echilibrata.Momentul ideal pentru a incepe viata sexuala difera de la om la om,insa totusi, asa ca o chestie generala, nu e indicat sa se inceapa foarte devreme(mai repede de 16 ani, parerea mea). Sper ca incercarea mea de a te ajuta a fost una reusita.Iti doresc numai bine!

| Ionica9119 a răspuns:

Nu te poate invata nimeni cum sa crezi in Dumnezeu. Asta iti vei da seama singura.
Pierce'urile [sau care naiba o fi pluralul la tampeniile astea] sunt o prostie. Tatuajele la fel. Altii se nasc cu defecte pe care vor sa le remedieze, iar altii nu stiu cum sa'si mai faca rau. Pe bune, nu inteleg cum vine asta. Poate ma lamureste si pe mine cineva [dar daca vrea sa'mi tina un discurs despre moda, mai bine nu].
Da, slabesti, dar trebuie sa urmezi si un anumit regim pe care ti'l va recomanda instructorul. Altfel, nu ai facut nimic.
Nu cred ca exista o varsta pentru a'ti incepe viata sexuala. Fiecare face asta cand se simte pregatit(a) psihic si fizic.