| Ioana_9532 a întrebat:

am si eu o intrebare. As dori sa o fac cu iubitul meu neprotejata dar ma retine ceva..Acum 2-3 luni am mai facut dragoste si prezervativul s-a spart asa ca ne-am speriat si am hotarat impreuna ca e mai bine sa iau pastila. Dar nu am simtit nici un fel de efect al pastilei din cele care ar fi trebuit ( greata, oboseala, ameteli ) asa ca, cred ca nu a fost niciodata acel risc de la prezervativul spart. Ma puteti lamuri va rog frumos daca ar fi ok sa o facem iar neprotejat iar apoi sa iau >pastila?big grin< Multumesc mult :*:*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi o poti lua la intervale de minim 6 luni, de maxim 2 sau 3 ori in viata ta, iar daca esti desteapta si tii la tine si la sanatatea ta, o iei maxim o data in viata intr-o situatie de extrema urgenta. Nu este o metoda contraceptiva obisnuita, este o bomba cu hormoni care se foloseste doar in situatii disperate (viol, ruperea prezervativului la o femeie care chiar nu poate risca o sarcina din motive de varsta sau boala), numai la recomandarea ginecologului si numai sub supraveghere ginecologica atenta (se face consultatie la prescriere, apoi consultatie cu analize de sange, test Papanicolaou, ecografie cu sonda transvaginala la o luna de la adiminstrare si minim inca doua consultatii ginecologice in urmatoarele 5-6 luni). daca vreti sa renuntati la prezervativ, lasa sa treaca 6 luni de la anterioara pastila, mergeti apoi si faceti toate analizele obligatorii si apoi roaga-l pe ginecologul tau sa-ti prescrie anticonceptionale obisnuite (pe care sa le iei zilnic)

| Amelya02 a răspuns:

Daca vrei sa risti si sa te trezesti cu un bebe, n-ai decat.
Dupa aia ai sa plangi p-aici ca ai ramas bortoasa.

| curiousglimpse a răspuns:

Pastila de a 2-a zi se ia o data la 6 luni, eu cred ca faci sex mai des...

| username_3216 a răspuns:

Daca tot esti asa dornica de aventura, nu mai lua "pastila de a doua zi" pentru ca iti deregleaza total sistemu hormonal, incearca sa contactezi un medic poate ca o sa iti dea anticonceptionale, depinde de mai multi factori:varsta, dezvoltarea caracterelor sexuale secundare, etc

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Nu ii lasa pe alti sa te influenteze, eu zic mai bine sa o faci cand esti la prima zi de menstruatie neprotejat, atunci riscul de a ramane insarcinata este foarte mic, oricum pentru a ramane insarcinata, baiatul trebuie sa fie foarte fertil, sa se abtina de la sex sau orice activitate sexuala timp de 2 3 luni, numai asa ar putea sa ramai insarcinata, si nu cred ca la voi e cazul, deci sper sa te fi ajutat. bafta!

| BlackandWhiteMady a răspuns:

Eu nu stiu cred ca e ok.Dar normal ar fi ca pastila sa fie luata odata in viata, asa spun majoritatea pentru ca provoaca dereglari hormonale care afecteaza corpul...se refac ele in timp dar problema este ca va dura cam mult perioada de refacere.

| adelina9992 a răspuns:

Mai bine ia anticonceptionale.Mergi la medic sa ti le prescrie si renunta la ideea aia prosteasaca cu pastila de a doua zi.